czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Gm. Turek: Mikołajczyk triumfuje. Kanalizacja dotrze do wielu domów, bo pozyskano miliony

Gm. Turek: Mikołajczyk triumfuje. Kanalizacja dotrze do wielu domów, bo pozyskano miliony
 

Podczas XLIII sesji Rady Gminy Turek uczestnicy obrad zapoznali się z informacją o dofinansowaniu budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Cisewie, Słodkowie Kolonii, Obrzębinie i Żukach oraz modernizacji stacji uzdatniania wody w Cisewie, Słodkowie i Kaczkach Średnich. Powód do poczynienia pewnych podsumowań i nakreślenia planu działania w najbliższych miesiącach był oczywisty, wszakże gminie udało się ostatnio zdobyć około 10,000,000 zł na tego typu działania.

Karol Mikołajczyk stwierdził, że nie będzie komentował tego, co wokół sprawy kanalizacji robiono podczas poprzedniej kadencji 2010-2014, powstrzyma się od podnoszenia tego tematu. Wójt przypominał natomiast, że w 2014 roku, gdy pojawiło się wielu nowych kandydatów na radnych, problem kanalizacji przewijał się nieustannie w programach wyborczych. Nowe pomysły były – jak zauważył wójt – przeciwieństwem starych założeń byłych już radnych, którzy proponowali budowę kanalizacji małymi etapami. Zdaniem wójta w ten sposób sieć trzeba by budować do 2025 roku, a może i dłużej.

reklama

Radni nowej kadencji podjęli taką męską decyzję i zobowiązali mnie do podjęcia takich działań, by ten temat kanalizacji zamknąć do 2018 roku włącznie. Jednocześnie zobligowano mnie do podjęcia wszelkich starań, by na to przedsięwzięcie pozyskać dotacje. Gdybyśmy korzystali tylko środków z WFOŚ, z pożyczki częściowo umarzalnej, to zyskalibyśmy około 2,500,000 zł. Dorzucając jeszcze budowę stacji uzdatniania wody z pożyczki uzyskalibyśmy powiedzmy do 3,000,000 zł. Tymczasem teraz w ramach naszego projektu i pozyskanej dotacji zyskujemy 10,000,000 zł. Rachunek jest chyba aż nadto oczywisty – mówił wójt, podpierając się poczynionymi obliczeniami.

Wspomniane pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (priorytet II - Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimaty; działanie 2.3 - Gospodarka wodo-ściekowa w aglomeracjach). – Nasz projekt znalazł się na liście rankingowej w grupie projektów mających status podstawowy. Podstawowych czyli otrzymujących dofinansowanie. Na liście jest 150 projektów, a nasz jest na pozycji nr 60. (…) Początkowo na tejże liście jedynie pierwszych 28 projektów miało status podstawowy. By nasz wniosek się załapał, brakowało wtedy około 1,000,000,000 zł. Później ukazała się aktualizacja, gdzie kilkanaście kolejnych wniosków otrzymało dofinansowania. Wtedy brakowało około 300,000,000 zł, żeby nasz wniosek otrzymał dofinansowanie. W styczniu 2018 roku, pojawiła się następna aktualizacja i teraz nasz wniosek ma już status podstawowy – tłumaczył Mikołajczyk.

Wartość wspomnianego przedsięwzięcia to przeszło 20 000 000 zł. Przewidziana kwota dofinansowania to 10 094 572 zł. Plany zakładają utworzenie ogółem około 34 km sieci kanalizacji, a także zainwestowanie w 16 przepompowni i modernizację 3 SUW-ów. Dałoby to ponad 32% skanalizowania terenu gminy. Zakłada się, że liczba RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców) czyli ilość podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej wyniesie 3048.

reklama

Karol Mikołajczyk wyjaśniał, że gmina wiejska Turek ma za sobą już wszystkie oceny, ma już te pieniądze na pewno, a tymczasem niektórzy wnioskodawcy obwieszczają sukces dość szybko. – Media się rozpisywały o tym, że środki są przyznane również dla miasta i PGKiM na modernizację ich oczyszczalni. No ale oni są dopiero przed wyjaśnieniami, przed złożeniem różnych wyjaśnień i uzupełnień. Oczywiście trzymamy za nich kciuki, dobrze im życzymy, ale przed nimi, z tego co wiem, dużo dużo pracy – tłumaczył wójt Karol Mikołajczyk dodając, że gmina wiejska ma to już za sobą.

Rzecz jasna podczas obrad pojawiły się także pytania. Radny Olek był ciekaw, jak wygląda kwestia potencjalnych zagrożeń, związanych z przyjęciem tak dużej dotacji. Radny przypominał, że wielu samorządowców kadencji 2010-2014 obawiało się, że gmina nie osiągnie odpowiednich współczynników, straci część dotacji, dojdzie do zadłużenia. – Przede wszystkim musimy te 34 km sieci wykonać i tu nie ma żadnego zagrożenia. Mamy już ostatnie umowy podpisane i praktycznie jeśli do końca sierpnia 2018 zostanie wykonane 11 km na prawym Obrzębinie i 5,5 km na Cisewie, to mamy zakres rzeczowy wykonany – mówił wójt dodając, że osiągniecie odpowiedniego poziomu podłączeń też nie będzie przeszkodą, gdyż około 1 000 mieszkańców już włączyło się do sieci, a wielu jeszcze będzie to sukcesywnie robić.

Zdaniem wójta Mikołajczyka kanalizacja będzie cieszyć się dużym powodzeniem, gdyż mieszkańcy szybko zrozumieją, że dla statystycznej, czteroosobowej rodziny, dzienny koszt odprowadzania ścieków to zaledwie około 2,10 zł.

AW

Podobne artykuły

Odbiór odpadów wielkogabarytowych na terenie...

Odbiór odpadów wielkogabarytowych na terenie gminy...

22-08-2019
Turek: Renowacja sieci bez wykopów

Turek: Renowacja sieci bez wykopów

26-11-2018
Wybory 2018: Rada Gminy Turek - wyniki głosowania

Wybory 2018: Rada Gminy Turek - wyniki głosowania

22-10-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama