sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej z wizytą u turkowian

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej z wizytą u turkowian - foto: Marcin Kasprzak, nauczyciel ZST
foto: Marcin Kasprzak, nauczyciel ZST 

14 maja w auli Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców miasta i okolic. W sali audytoryjnej zasiedli uczniowie ZST, z przedstawicielami klas mundurowych na czele oraz zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor ZST, mgr Wioletta Adamiak, która przywitała zebranych gości i oddała głos Dowódcy 12. WBOT. płk. Rafałowi Miernikowi. Pułkownik podkreślał, że misją wojsk obrony terytorialnej jest pomoc i wsparcie lokalnej społeczności. Zgodnie z planowanym wcześniej scenariuszem, prelekcja w pierwszej odsłonie miała charakter wykładu, w ramach którego przedstawiciele 12. WBOT opowiedzieli m.in. czym są wojska obrony terytorialnej oraz w jakim etapie formowania jest obecnie brygada wielkopolska. Prelegenci wyjaśniali także jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji oraz czym wyróżnia się szkolenie „Terytorialsów”.

reklama

Zebranym gościom przedstawiono także materiał audiowizualny, który pomógł zobrazować zebranym słuchaczom charakter piątego rodzaju sił zbrojnych, jakim są wojska obrony terytorialnej. Słuchacze dowiedzieli się także kim jest statystyczny żołnierz OT i jaką rolę odgrywają kobiety w formacji. Druga część spotkania miała charakter otwarty, co pozwoliło doprecyzować prelegentom istotne szczegóły, a także poznać kilkoro przedstawicieli Turku, którzy w publicznym dialogu zdeklarowali swoją chęć wstąpienia do oddziałów terytorialnej służby wojskowej.

Prelekcja była połączona z rekonesansem terenu w stałym rejonie odpowiedzialności przyszłego 123. batalionu lekkiej piechoty w Turku z udziałem zespołu 12. WBOT oraz przedstawicieli Starostwa.

„Mając świadomość ogromu prac, które należy wykonać przed uruchomieniem turkowskiego batalionu, już dziś dostrzegam ogromny potencjał regionu i to w ujęciu zarówno topograficznym, jak i w społecznym wymiarze. Lokalna społeczność zachwyciła mnie nie tylko swoją gościnnością, ale i dojrzałością, z jaką podchodzi do wielu aspektów związanych z bezpieczeństwem lokalnym. Cieszę się także, że mogłem dziś osobiście poznać kilkoro ochotników, gotowych od zaraz zasilić szeregi naszej formacji, fantastyczne osoby, z duszą i charyzmą, z których będziemy czerpać co najlepsze.” – podsumowywał dowódca 12. WBOT płk Rafał Miernik, wieńcząc owocne spotkanie.

reklama

mgr Anna Szymaniak, rzecznik 12.WBOT

Podobne artykuły

Żołnierze WOT przebadają około 1000 mieszkańców...

Żołnierze WOT przebadają około 1000 mieszkańców...

7 lip.
Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło...

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło 572...

8 czerw.
Brak zarażonych koronawirusem w DPS Skęczniew

Brak zarażonych koronawirusem w DPS Skęczniew

5 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama