niedziela 07 czerwca 2020

Ariadny, Jarosława, Roberta

reklama

Tuliszków: Wezmą do 3 mln pożyczek na kanalizację i PSZOK. Pełnej zgody Rady Miejskiej nie było

Tuliszków: Wezmą do 3 mln pożyczek na kanalizację i PSZOK. Pełnej zgody Rady Miejskiej nie było
 

We wtorek 29 maja odbyła się XLII sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie. W trakcie obrad samorządowcy zajęli się m.in. projektami uchwał w sprawie zaciągnięcia długoterminowych pożyczek, na łączną kwotę do 2.923.000 zł. Obradujący nie byli jednomyślni – większość była na tak, ale czwórka radnych wstrzymała się od głosu.

Pierwsza z uchwał dotyczyła zaciągnięcia i zabezpieczenia pożyczki długoterminowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację inwestycji pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Grzymiszew”. Mowa o pożyczce do kwoty 346.366,00 zł, realizowanej w jednej transzy w 2018 roku. Jak wskazano podczas obrad oraz w uzasadnieniu uchwały, zaciągnięcie pożyczki jest niezbędne dla zapewnienia finansowania przedsięwzięcia. Kwota pożyczki stanowi wkład własny gminy i miasta Tuliszków do inwestycji, która to zostanie w 85% sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

reklama

Wspomniana pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu jest udzielana na preferencyjnych zasadach, m.in: oprocentowanie 0.5 stopy redyskonta weksli w stosunku rocznym, maksymalny okres pożyczki 15 lat, karencja w spłacie rat kapitałowych pożyczki do 1 roku.

Zaciągnięcie tej pożyczki z WFOŚiGW jest już jak gdyby zabezpieczone w naszej wieloletniej prognozie finansowej, w ramach budżetu, ale generalnie rzecz polega na tym, że dodatkowo takiej uchwały żąda od nas WFOŚiGW, tym bardziej, że jest to inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Ta pożyczka jest też pożyczką preferencyjną. Taka uchwała jest jednym z dokumentów potrzebnych, by dopełnić formalności – wyjaśniał burmistrz Grzegorz Ciesielski.

Drugi z projektów uchwał także wiązał się z działaniami prowadzonymi w Grzymiszewie. Był to projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia i zabezpieczenia pożyczki, także we wspomnianego już WFOŚiGW w Poznaniu, na realizację inwestycji pn. „Budowa kolektora tłocznego ścieków wraz z przepompowniami od miejscowości Grzymiszew do miejscowości Tuliszków”. Ta pożyczka wynieść ma 2.500.000 zł. Udzielana jest na preferencyjnych zasadach, z szansą na umorzenie do 15%. Jak wskazano w projekcie uchwały, zobowiązanie z tytułu pożyczki długoterminowej zostanie w przyszłości pokryte z udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Była i trzecia uchwała. Ta dotyczyła pożyczki długoterminowej z WFOŚiGW w Poznaniu na budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla mieszkańców gminy i miasta Tuliszków. To najmniejsza z pożyczek, gdyż mowa o 77.000 zł. Ponownie pożyczka stanowić ma wkład własny gminy i miasta Tuliszków do realizacji inwestycji, która zostanie w 85% sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Podczas sesji, w obecności sołtysów i obserwujących obrady mieszkańców, nie dyskutowano zbytnio nad wspomnianymi projektami uchwał. Po odczytaniu ich treści obradujący przeszli od razu do głosowania. Uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczek zostały przyjęte przy 9 głosach „za” i 4 „wstrzymujących”.

AW

Podobne artykuły

Przywrócono pełne funkcjonowanie PSZOK w Turku

Przywrócono pełne funkcjonowanie PSZOK w Turku

15 maj.
PSZOK w Turku ogranicza działalność

PSZOK w Turku ogranicza działalność

24 mrz.
Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

19 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama