środa 12 sierpnia 2020

Hilarii, Juliana, Lecha

reklama

Piętno: Stowarzyszenie Wspólnota działa, kreśli plany, dąży do integracji

Piętno: Stowarzyszenie Wspólnota działa, kreśli plany, dąży do integracji - foto: archiwum prywatne Stowarzyszenia Wspólnota
foto: archiwum prywatne Stowarzyszenia Wspólnota 

W ostatnią niedzielę czerwca w Piętnie odbędzie się debiutancka, pierwsza edycja pikniku Czerwcowe Nepomuki. Za wydarzeniem tym stoi Stowarzyszenie Wspólnota w Piętnie, które tworzy 40 kobiet.

Wspólnota to stowarzyszenie dość nowe. Decyzja o jego zawiązaniu zapadła w lutym 2017 roku. Wtedy to odbyło się zebranie założycielskie, a kilka miesięcy później, w lipcu 2017 roku, Wspólnota została oficjalnie zarejestrowana w KRS. Stowarzyszenie to jest kontynuatorem działań społecznych, które podejmowały wcześniej panie w ramach Koła Gospodyń Wiejskich w Piętnie. Gospodynie od lat gościły strudzonych pielgrzymów, którzy w Piętnie robili przystanek i korzystali z chwil wytchnienia podczas męczącej wędrówki. Panie organizowały sylwestry i bale karnawałowe, wycieczki integracyjne, pomagały w przygotowaniu dożynek i innych uroczystości gminnych.

reklama

Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich podziękowano za ich wieloletnie poświęcenie we wrześniu 2017 roku. Wtedy to zasłużone i pracowite mieszkanki Piętna – m.in. panie Halinę Witczak, Sabinę Kościankowską, Annę Szczap, Teresę Srokę, Zofię Danisz, Stanisławę Prymas, Irenę Molkę, Elżbietę Sypniewską, Gabrielę Wągiel, Marię Nowak – uhonorowano podarkami, fartuszkami i wałkami. Wrześniowa impreza była momentem symbolicznym, który pokazał, że mieszkańcy Piętna doceniają trud członkiń KGW, a teraz w Piętnie dziać się będzie jeszcze więcej i intensywniej, za sprawą zawiązania Stowarzyszenia Wspólnota. Ponadto Członkinie KGW przekazały Stowarzyszeniu dotychczasowe mienie Koła Gospodyń.

W atmosferze wzajemnego zrozumienia i międzypokoleniowej współpracy przystąpiono do dalszych działań, w których zainteresowane babcie i wnuczki, mamy i córki brały już udział wspólnie. We wrześniu 2017 roku odbyła się wycieczka do Trójmiasta, a zimą w remizie w Piętnie zorganizowany został Sylwester. Wiosną tego roku panie wybrały się do Łodzi na przedstawienie „Klimakterium”, a także świętowały Dzień Kobiet w Dębowym Zaciszu w pobliskim Zygmuntówku.

Najbliższe miesiące będą bardzo pracowite dla Wspólnoty. Już teraz wysprzątano przestrzeń parku w Piętnie, gdyż w niedzielę 24 czerwca Stowarzyszenie – przy wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Turku oraz Urzędu Gminy i Miasta w Tuliszkowie – zorganizuje tam wspomniany piknik „Czerwcowe Nepomuki”. W programie wydarzenia znajduje się m.in. msza święta oraz odsłonięcie „ławki Niepodległości”, Niepodległościowy Turniej Piłkarski Drużyn Dziecięcych, mecz PKS Orzeł Dziadowice-Folwark vs Reprezentacja Rodziców, konkurs kulinarny na „Nepomukowego Pieroga”, biesiada przy ognisku z „Jankowymi Dziewczynami” i koncert zespołu Kers. W miesiącach wakacyjnych panie znów ugoszczą pielgrzymujących, a także same udadzą się w podróż, by poznać uroki Suwalszczyzny i Wilna.

reklama

Na czele Stowarzyszenia Wspólnota stoją: prezes Barbara Kościankowska, zastępca prezesa Agata Prymas, skarbnik Magdalena Danisz i sekretarz Anna Kwiatkowska. Panie dziękują osobom, które przyczyniły się do stworzenia Stowarzyszenia oraz wspierają jego działalności, a także zachęcają do dalszej współpracy.

AW

Podobne artykuły

Skrzyżowanie w Piętnie z dodatkowymi, bardziej...

Skrzyżowanie w Piętnie z dodatkowymi, bardziej...

01-08-2019
Wypadek drogowy w Piętnie. Poszkodowane 3 osoby...

Wypadek drogowy w Piętnie. Poszkodowane 3 osoby w...

18-06-2019
Piętno: Czerwcowe Nepomuki z pierogami,...

Piętno: Czerwcowe Nepomuki z pierogami, Jankowymi...

26-06-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama