poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

III RAJD ROWEROWY dla mieszkańców Żuk

III RAJD ROWEROWY dla mieszkańców Żuk - foto: materiał nadesłany
foto: materiał nadesłany 

W sobotę 16 czerwca 2018 roku sołectwo Żuki zorganizowało III RAJD ROWEROWY dla mieszkańców Żuk. W tym roku uczestnicy wyruszyli szlakiem Kopalni Węgla Brunatnego "Adamów", sprawdzając w jaki sposób górnictwo odkrywkowe zmieniło naszą okolicę przez te prawie 60 lat.

Wszyscy spotkali się chwilę przed 15:00 przy świetlicy wiejskiej w Żukach. Tam każdemu rajdowiczowi zostały rozdane pakiety uczestników: woda, czekolada, broszura informacyjna i pamiątkowa przypinka. Po odczytaniu regulaminu i kilku uwagach technicznych, cykliści wyruszyli na trasę, która przebiegała przez miejscowości: Żuki, Laski, Gajówka, Warenka, Bogdałów i Chlebów. Przewodnikiem rajdu była Kinga Trzmielewska- animator i badacz społeczności lokalnej, społecznik. Podczas przystanków opowiedziała m. in. o historii KWB "Adamów" i jej odkrywkach, o Elektrowni "Adamów" i jej sposobach na składowanie popiołów czyli o Hałdzie Żuki i o Osadniku Gajówka, o Kolei Górniczej KWB "Adamów". Rajdowicze mogli również zobaczyć wzniesienia, które stworzyli górnicy z nakładu zewnętrznego zwałowiska czyli Hałdę Jeziorko i Hałdę Bogdałów.

reklama

Największą atrakcją tegorocznego rajdu było zwiedzanie Kopalni Węgla Brunatnego "Adamów". Na początku nadsztygar Leszek Wieruchowski opowiedział o pracy górników na wykopie, o maszynach, o sposobach transportowania węgla brunatnego i o planach na najbliższe lata. Później rajdowicze udali się na przedpole koparek, aby zobaczyć prace maszyn z bliska. Niewątpliwie odcinek na terenie kopalni był najbardziej wymagającym, przez połączenie piachu i słońca. Ale wszyscy dali radę- i ośmiolatkowie i osiemdziesięciolatkowie!

Następnie miłośnicy jednośladów z Żuk udali się nad zbiornik "Bogdałów" i tam poznali jego genezę. Stamtąd uczestnicy pojechali do Szkoły Podstawowej im. Józefa Mehoffera w Chlebowie, aby usłyszeć o powiązaniach szkoły z kopalnią - po wstępnych badaniach geologów okazało się, że szkoła w Chlebowie znajduje się nad pokładami węgla brunatnego. W związku z czym została wywłaszczona, a kopalnia pobudowała nowy budynek szkoły w innym miejscu.

Po drodze rajdowicze dowiedzieli się jeszcze o tym, jak kopalnia wpłynęła na stan wód w naszych lokalnych rzekach: Kiełbasce i Teleszynie.

Na zakończenie rajdu mieszkańcy Żuk biesiadowali przy wspólnym ognisku, zorganizowanym na miejscu rekreacyjno- rozrywkowym przy Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej w Żukach. Po pokonanych 27 kilometrach wszyscy mieli ogromny apetyt- na kiełbaski i kolejne rajdy!

reklama

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznym rajdzie!

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia:

  • sołtysowi Piotrowi Matusiakowi i Kindze Trzmielewskiej- organizatorom rajdu,
  • nadsztygarowi Lechowi Wieruchowskiemu za oprowadzenie po kopalni,
  • Mateuszowi Walkowskiemu za zabezpieczenie medyczne,
  • druhom strażakom Stanisławowi Kurzawie, Mariuszowi Kurzawie, Patrykowi Kurzawie, Adamowi Naszkowskiemu i Tomaszowi Skierskiemu za Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukach za zabezpieczenie techniczne,
  • radnemu Włodzimierzowi Olkowi i Mariuszowi Zimnemu za organizację ogniska
  • Łukaszowi Białkowi za fotorelację z rajdu,
  • i wszystkim, których nie wymieniliśmy z imienia i nazwiska, a bez ich zaangażowania i pomocy to wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Organizacja wydarzenia została sfinansowana z funduszu sołeckiego Żuk na rok 2018.

Kinga Trzmielewska

foto: materiał nadesłany2
foto: materiał nadesłany3
foto: materiał nadesłany4
foto: materiał nadesłany5

Podobne artykuły

Szukali pyrki w polu, znaleźli w ognisku......

Szukali pyrki w polu, znaleźli w ognisku... "Święto...

21 wrz.
Niestraszny im deszcz! Rowerowa niedziela w Dobrej

Niestraszny im deszcz! Rowerowa niedziela w Dobrej

19 wrz.
Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

Szukali jesieni i... grzybów. Niedzielny rajd...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama