piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

9°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Malanów: Sukces Zespołu Tradycja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Malanów: Sukces Zespołu Tradycja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  - foto: ckibp.malanow.pl
foto: ckibp.malanow.pl 

W dniach 21-24 czerwca 2018 r. Kazimierz Dolny stał się stolicą polskiej sztuki ludowej. W tym czasie odbył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Festiwal w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Impreza ma charakter konkursu, biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których stroje i repertuar są zgodne z tradycjami danego regionu kraju. Prezentacje konkursowe oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści. W tym roku w Kazimierzu spotkało się ponad 800 ludowych artystów z 15 województw. Przyjechali tu również muzykolodzy, muzycy poszukujący inspiracji, studenci, miłośnicy i pasjonaci folkloru oraz turyści z całego kraju i z zagranicy.

reklama

Wśród licznego grona ludowych artystów znalazł się zespół Tradycja z Malanowa. Do udziału w festiwalu, w ramach eliminacji regionalnych, zakwalifikowany został żeński skład zespołu, który występował w kategorii zespołów śpiewaczych prezentując 3 utwory: U moigo świger ojca, A bodaj Cię kaci wzięli i U mojej mamuli stojała grusia.

Pomimo dużej konkurencji i bardzo wysokiego poziomujury przyznało zespołowi śpiewaczemu Tradycja III nagrodę oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny. Wielkim wyróżnieniem dla zespołu była już sama nominacja do udziału w festiwalu i reprezentowanie regionu konińskiego to też nagroda była milą niespodzianką i zaskoczeniem, bo po raz pierwszy zespół doceniono na arenie ogólnopolskiej. Panie zostały też zaproszone do wykonania nagrania dla programu 2 Polskiego Radia.

Poza częścią konkursową zespół Tradycja, już w pełnym składzie, koncertował na kazimierskich ulicach i rynku wzbudzając wielkie zainteresowanie i zachwyt. Turyści podziwiali stroje pań z zespołu, a szczególnie piękne czepce, wielu przechodniów pytało jaki region reprezentują i prosiło o wspólną fotografię. Natomiast skoczne melodie wygrywane przez kapelę sprawiły, że mimo deszczowej aury wielu przechodniów zatrzymywało się by ich posłuchać, a nawet potańczyć.

Organizatorzy i jury festiwalu niejednokrotnie podkreślali, że na kazimierskiej scenie prezentują się najlepsi ludowi artyści z całego kraju dlatego jesteśmy bardzo dumni z występu zespołu Tradycja, który z sukcesem zaprezentował się wśród najlepszych wykonawców ludowych promując lokalny folklor i ziemię malanowską.

reklama

Jeszcze raz gratuluję M. Przygońska

materiał nadesłany

foto: ckibp.malanow.pl2
foto: ckibp.malanow.pl3
foto: ckibp.malanow.pl4
foto: ckibp.malanow.pl5
foto: ckibp.malanow.pl6
foto: ckibp.malanow.pl7

Podobne artykuły

Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w...

Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w...

28 wrz.
Aktywna sobota w Celestynach.

Aktywna sobota w Celestynach. "Malanowska Jesień" w...

27 wrz.
Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

23 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama