piątek 19 lipca 2024

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Malanów: Sukces Zespołu Tradycja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Malanów: Sukces Zespołu Tradycja na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  - foto: ckibp.malanow.pl
foto: ckibp.malanow.pl 

W dniach 21-24 czerwca 2018 r. Kazimierz Dolny stał się stolicą polskiej sztuki ludowej. W tym czasie odbył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Festiwal w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Impreza ma charakter konkursu, biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których stroje i repertuar są zgodne z tradycjami danego regionu kraju. Prezentacje konkursowe oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści. W tym roku w Kazimierzu spotkało się ponad 800 ludowych artystów z 15 województw. Przyjechali tu również muzykolodzy, muzycy poszukujący inspiracji, studenci, miłośnicy i pasjonaci folkloru oraz turyści z całego kraju i z zagranicy.

reklama

Wśród licznego grona ludowych artystów znalazł się zespół Tradycja z Malanowa. Do udziału w festiwalu, w ramach eliminacji regionalnych, zakwalifikowany został żeński skład zespołu, który występował w kategorii zespołów śpiewaczych prezentując 3 utwory: U moigo świger ojca, A bodaj Cię kaci wzięli i U mojej mamuli stojała grusia.

Pomimo dużej konkurencji i bardzo wysokiego poziomujury przyznało zespołowi śpiewaczemu Tradycja III nagrodę oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny. Wielkim wyróżnieniem dla zespołu była już sama nominacja do udziału w festiwalu i reprezentowanie regionu konińskiego to też nagroda była milą niespodzianką i zaskoczeniem, bo po raz pierwszy zespół doceniono na arenie ogólnopolskiej. Panie zostały też zaproszone do wykonania nagrania dla programu 2 Polskiego Radia.

Poza częścią konkursową zespół Tradycja, już w pełnym składzie, koncertował na kazimierskich ulicach i rynku wzbudzając wielkie zainteresowanie i zachwyt. Turyści podziwiali stroje pań z zespołu, a szczególnie piękne czepce, wielu przechodniów pytało jaki region reprezentują i prosiło o wspólną fotografię. Natomiast skoczne melodie wygrywane przez kapelę sprawiły, że mimo deszczowej aury wielu przechodniów zatrzymywało się by ich posłuchać, a nawet potańczyć.

Organizatorzy i jury festiwalu niejednokrotnie podkreślali, że na kazimierskiej scenie prezentują się najlepsi ludowi artyści z całego kraju dlatego jesteśmy bardzo dumni z występu zespołu Tradycja, który z sukcesem zaprezentował się wśród najlepszych wykonawców ludowych promując lokalny folklor i ziemię malanowską.

reklama

Jeszcze raz gratuluję M. Przygońska

materiał nadesłany

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: ckibp.malanow.pl2
foto: ckibp.malanow.pl3
foto: ckibp.malanow.pl4
foto: ckibp.malanow.pl5
foto: ckibp.malanow.pl6
foto: ckibp.malanow.pl7
Podobne artykuły
XIII Otwarte Mistrzostwa Gminy Malanów w Beach...

XIII Otwarte Mistrzostwa Gminy Malanów w Beach Soccerze wygrywa Sparta...

16 lip.
Malanów. Pierwsze spotkanie z sołtysami w...

Malanów. Pierwsze spotkanie z sołtysami w nowej kadencji

12 lip.
Weź udział w Otwartych Mistrzostwach Gminy...

Weź udział w Otwartych Mistrzostwach Gminy Malanów w Beach Soccera....

9 lip.
OSP Kotwasice włączone do Krajowego Systemu...

OSP Kotwasice włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

4 lip.
Zagospodarowanie centrum wsi Bibianna. Umowa...

Zagospodarowanie centrum wsi Bibianna. Umowa podpisana

4 lip.
Malanów: Wakacyjna Liga Piłki Nożnej to...

Malanów: Wakacyjna Liga Piłki Nożnej to świetne urozmaicenie lata!...

3 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama