niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

5°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Władysławów: Seniorzy na wyżynach kultury

Władysławów: Seniorzy na wyżynach kultury
 

Poczucie tożsamości kulturowej i narodowej jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących człowieka. Związki kulturowe stanowią istotny element budujący naród i społeczeństwo. 24 czerwca 2018r. o owej bliskości kultury i historii mieli okazję się przekonać władysławowscy seniorzy za sprawą wycieczki do Warszawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie.

Jednodniowa wizyta w stolicy miała napięty harmonogram i tylko dzięki witalności uczestników wszystkie punkty programu zostały zrealizowane. Seniorzy mieli bowiem okazję zwiedzić miejsce symboliczne dla dwudziestowiecznej historii Polski, a mianowicie Muzeum Powstania Warszawskiego. Tchnienie historii tego tragicznego zrywu wybrzmiewa w tym miejscu bardziej intensywnie, cenne pamiątki, filmy, przedmioty to przecież ślady niegdysiejszych dni, które świadczyły o bohaterstwie i tragedii warszawiaków.

reklama

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem miasta. Zwiedzanie Warszawy seniorzy rozpoczęli od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Podziwiali piękno Zamku Królewskiego, który został odbudowany po wojnie na wzór swego dawnego osiemnastowiecznego wyglądu. Następnie uczestnicy powędrowali na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie udali się na tzw. "Górę Gnojną". Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła, obecnie z tego miejsca roztacza się piękny widok na dzielnice Warszawy. Następnie seniorzy pośpieszyli na Rynek Starego Miasta. Na środku placu znajduje się pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział uczestnikom warszawskie legendy, a później przeszli oni przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźli się przy Barbakanie do którego seniorzy weszli, a następnie spacerowali po średniowiecznych murach Warszawy. Przewodnik przedstawił uczestnikom między innymi historię barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Wracając w kierunku autokaru wycieczka przewędrowała przez Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza.

Następnie uczestnicy przejechali do Wilanowa i udali się do restauracji Wilanów na obiad. Po smacznym obiedzie popołudniem odwiedzili osiemnastowieczny pałac króla Sobieskiego w Wilanowie. Pałac będący dziś własnością państwa polskiego w dużej mierze swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza funduszom europejskim. Zarówno wnętrza pałacu, jak i jego piękne otoczenie budzą podziw zwiedzających i w sposób dumny prezentują się jako perła polskiego baroku. Seniorzy byli zachwyceni pięknem rezydencji Sobieskiego i kunsztem wykonania poszczególnych elementów architektonicznych.

Ostatnim etapem podróży, choć dla uczestników niezwykle istotnym, było zwiedzanie pod opieką przewodnika Świątyni Opatrzności Bożej wraz z Panteonem Wielkich Polaków. Podobnie jak na Wawelu, znajdują się tam grobowce osób wybitnych. Obecnie w Panteonie swoje miejsce spoczynku znalazły znane i cenione osoby: poeta – Ks. Prałat Jan Twardowski, Kapelan Rodzin Katyńskich – Ks. Prałat Zdzisław Peszkowski, I szef dyplomacji III RP – prof. Krzysztof Skubiszewski oraz tragicznie zmarli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem: pijar, twórca „Parafiady” – o. Józef Joniec, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, duszpasterz policjantów i motocyklistów – Ks. Andrzej Kwaśnik, Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej – Ks. Zdzisław Król; ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski; delegat Rządu na Kraj – Stefan Korboński; polska działaczka niepodległościowa – Zofia Korbońska; Przewodniczący Rady Narodowej RP – Zygmunt Szadkowski wraz z żoną Wandą Szadkowską. Swoje miejsce, w Panteonie Wielkich Polaków, znalazły także relikwie Ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli. Zostali oni na zawsze związani ze Świątynią Opatrzności Bożej. Władysławowscy seniorzy wycieczkę zakończyli udziałem we Mszy Świętej odprawionej w tej pięknej świątyni.

Wyjazd współfinansowany ze środków Powiatu Tureckiego na podstawie zlecenia realizacji projektu dotyczącego :wspierania wszechstronnych działań na rzecz aktywizacji i integracji osób w wieku emerytalnym oraz rozwoju i wykorzystania potencjału tych osób w środowisku lokalnym : „Seniorzy na Wyżynach Kultury”- umowa nr 3/WE/2018.

reklama

Organizator imprezy w ramach środków własnych - Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie, ul. Rynek 23 62-710 Władysławów.

 

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

Nie ma drugiej takiej osoby w gminie...

Nie ma drugiej takiej osoby w gminie Władysławów....

23 wrz.
Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt...

Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt Miejskiej...

24 sierp.
Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

5 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama