poniedziałek 19 listopada 2018

Elżbiety, Faustyny, Pawła

reklama

Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał się nad chłopami

Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał się nad chłopami
 

W czwartek 12 lipca w Dobrej odbędą się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To, że zorganizowane zostaną właśnie w tymże miasteczku, nie spowodowało się Marianowi Mirosławowi Marczewskiemu. Radny powiatowy stwierdził, że to nielogiczne, by przygotowywać uroczystości w miejscu, gdzie hołduje się żołnierzy wyklętych z Groźnym na czele, który – zdaniem Marczewskiego – nie miał dla ludności wsi zbyt wiele litości.

Uczestnicy obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej spotkają się o godz. 18:00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej, gdzie odprawiona zostanie msza święta w inwencji Wsi Polskiej. Po modlitwie przyjdzie czas na okolicznościowe wystąpienia. Zgromadzeni złożą także kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

reklama

Formuła organizacji wydarzenia oburzyła Mariana Mirosława Marczewskiego. Nie omieszkał o tym wspomnieć podczas XLI sesji Rady Powiatu. – Wszyscy otrzymaliśmy zaproszenia. Dlaczego w Dobrej? Tam co roku są obchodzone dni żołnierzy przeklętych, a jednym z tych żołnierzy był Groźny. On urósł do rangi symbolu. Panie starosto, dobrze byłoby, gdyby pan jako ludowiec, w trakcie obchodów, powiedział kilka zdań o tymże bohaterze. Oczywiście bohaterze w cudzysłowie.

Radny Marczewski ma o Groźnym jak najgorsze zdanie. – Rabował, chłostał, znęcał się nad chłopami, którzy brali ziemię z reformy rolnej i nie tylko nad tymi. Są to udokumentowane sprawy. Jest na ten temat bardzo bogata bibliografia – stwierdził radny. Marczewski dodał, że chichotem losu jest dla niego to, że w działania włączył się burmistrz Dobrej, który według Marczewskiego ma więcej wspólnego z komunizmem niż on sam.

Marian Mirosław Marczewski prosił, by w przyszłości ostrożniej dobierano w powiecie miejsca organizacji obchodów patriotycznych, a przy okazji zachęcał, by wszyscy zapoznali się ze zbiorami tzw. Archiwum Igły.

AW

Podobne artykuły

Wybory 2018: Oto kandydaci SLD Lewica Razem....

Wybory 2018: Oto kandydaci SLD Lewica Razem....

29 wrz.
Dobra: Uczcili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi...

Dobra: Uczcili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

13 lip.
WOT tworzy odznakę 123. batalionu.

WOT tworzy odznakę 123. batalionu. "Gdzie to...

10 lip.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama