piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

8°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał się nad chłopami

Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał się nad chłopami
 

W czwartek 12 lipca w Dobrej odbędą się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To, że zorganizowane zostaną właśnie w tymże miasteczku, nie spowodowało się Marianowi Mirosławowi Marczewskiemu. Radny powiatowy stwierdził, że to nielogiczne, by przygotowywać uroczystości w miejscu, gdzie hołduje się żołnierzy wyklętych z Groźnym na czele, który – zdaniem Marczewskiego – nie miał dla ludności wsi zbyt wiele litości.

Uczestnicy obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej spotkają się o godz. 18:00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej, gdzie odprawiona zostanie msza święta w inwencji Wsi Polskiej. Po modlitwie przyjdzie czas na okolicznościowe wystąpienia. Zgromadzeni złożą także kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

reklama

Formuła organizacji wydarzenia oburzyła Mariana Mirosława Marczewskiego. Nie omieszkał o tym wspomnieć podczas XLI sesji Rady Powiatu. – Wszyscy otrzymaliśmy zaproszenia. Dlaczego w Dobrej? Tam co roku są obchodzone dni żołnierzy przeklętych, a jednym z tych żołnierzy był Groźny. On urósł do rangi symbolu. Panie starosto, dobrze byłoby, gdyby pan jako ludowiec, w trakcie obchodów, powiedział kilka zdań o tymże bohaterze. Oczywiście bohaterze w cudzysłowie.

Radny Marczewski ma o Groźnym jak najgorsze zdanie. – Rabował, chłostał, znęcał się nad chłopami, którzy brali ziemię z reformy rolnej i nie tylko nad tymi. Są to udokumentowane sprawy. Jest na ten temat bardzo bogata bibliografia – stwierdził radny. Marczewski dodał, że chichotem losu jest dla niego to, że w działania włączył się burmistrz Dobrej, który według Marczewskiego ma więcej wspólnego z komunizmem niż on sam.

Marian Mirosław Marczewski prosił, by w przyszłości ostrożniej dobierano w powiecie miejsca organizacji obchodów patriotycznych, a przy okazji zachęcał, by wszyscy zapoznali się ze zbiorami tzw. Archiwum Igły.

AW

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Lewym okiem

Listy do redakcji: Lewym okiem

3 paźd.
Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

21 wrz.
Listy do redakcji: Maglowanie Burmistrza

Listy do redakcji: Maglowanie Burmistrza

22 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama