poniedziałek 03 października 2022

Bogumiła, Gerarda, Józefy

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Tuliszków będzie odrębnym okręgiem wyborczym. 6 radnych było przeciw

Tuliszków będzie odrębnym okręgiem wyborczym. 6 radnych było przeciw
 

W poniedziałek 9 lipca odbyła się XLI sesja Rady Powiatu Tureckiego. Uczestnicy obrad musieli zdecydować, czy poprzeć inicjatywę utworzenia z gminy Tuliszków odrębnego okręgu wyborczego w wyborach do Rady Powiatu. Pomysł ten podzielił radnych. Jedni przekonywali, że nie można ulegać odgórnym naciskom i nie wolno mieszać w układzie okręgów, a inni, że komisarz wyborczy i tak zrobi to, co uważa za słuszne.

Gwoli wyjaśnienia – dotychczas mieszkańcy powiatu wybierali radnych powiatowych w 4 okręgach. Okręg nr 1 to miasto Turek, w którym wybieranych było aż 7 z 21 radnych powiatowych. Okręg nr 2 składał się do tej pory – i póki co nadal składa – z gminy Tuliszków, gminy Władysławów i gminy wiejskiej Turek. W tym przypadku mieszkańcy mogli wybrać łącznie także 7 radnych powiatowych. Okręg nr 3 to teren gmin Brudzew, Przykona i Dobra i wybiera się w nim 4 radnych powiatowych. Ostatni okręg nr 4 to gminy Malanów oraz Kawęczyn, skąd do Rady Powiatu oddelegowanych jest w drodze wyborów 3 radnych.

reklama

Liczba mieszkańców powiatu tureckiego na koniec IV kwartału wynosiła 83.822, co oznacza, że przy liczbie mandatów przypadających dla powiatów, wynoszącej 21, norma przedstawicielska to 3.991,52. Oznacza to, że gmina i miasto Tuliszków, przy normie przedstawicielskiej 2,67 może być samodzielnym okręgiem wyborczym, w którym wybieranych będzie 3 radnych powiatowych z obszaru gminy Tuliszków. Podczas procesu opiniowania, radni z Tuliszkowa ostatecznie poparli pomysł, choć niejednogłośnie. Radni z gmin Władysławów i Turek wydali opinie negatywne.

Także radni powiatowi mieli mieszane odczucia. – Zagłosuję zgodnie z negatywną opinią Rady Gminy we Władysławie. Nie wiem, komu na tym podziale zależy? Tak długo było dobrze – mówił radny Zdzisław Wojtkowiak. Sceptyczny była także Andrzej Wojtkowiak, który potępił to, że władza krajowa ingeruje w wybory na szczeblu samorządowym. – Taki jest niestety kierunek dzisiejszej władzy. Komisarz wyborczy jest z nadania politycznego, od wojewody. Należy przyjąć, że jest to ingerencja władz centralnych. Władz, które rządzą w naszym państwie i robią to w kierunku pozyskania dodatkowych mandatów. Takie mam przekonanie. Nie przykładajmy do tego ręki – prosił Andrzej Wojtkowiak.

Negatywnie pomysł oceniali też Marian Mirosław Marczewski i Dariusz Młynarczyk, który stwierdził, że od lat PiS wprowadza do Rady Powiatu coraz mniej radnych, więc chce się ratować przetasowaniami w układzie okręgów. Słowa te sprawiły, że głos zabrał radny z ramienia PiS, Ryszard Papierowski i poprosił, by Dariusz Młynarczyk lepiej zastanowił się, jak spadły notowania PO w powiecie.

Głos zabrał też radny Wojciech Rusek. Narzekał on na to, że ordynacja wyborcza jest tak wadliwa, że ktoś może mieć kilkaset głosów i nie wejść do Rady Powiatu, a ktoś nieco ponad 100 i się w niej znaleźć, a wszystko uzależnione jest od poparcia uzyskanego przez daną listę. Ponadto Wojciech Rusek mówił o tym, że przydałyby się regulacje dające gwarancję, że w poszczególnych okręgach każda gmina będzie miała zapewnione posiadanie przynajmniej jednego radnego Rady Powiatu. Oczywiście póki co takich regulacji nie ma. – Tylko okręgi jednomandatowe. One są potrzebne. Nie ma innych szans – komentował słowa Wojciecha Ruska Marian Mirosław Marczewski.

reklama

Do dyskusji przyłączył się także Krzysztof Przygoński, który wskazywał, że problem pojawi się za kilka lat, gdy gmina Turek osiągnie liczbę mieszkańców, pozwalającą na bycie odrębnym okręgiem. Co wtedy stanie się z Władysławowem? Czy zostanie wówczas dołączony do okręgu Brudzew-Przykona-Dobra? Wiele na to wskazuje. Być może podział będzie jednak inny.

Projekt uchwały w sprawie nowego podziału powiatu tureckiego na okręgi wyborcze, czyniącego z gminy Tuliszków samodzielny okręg w wyborach do Rady Powiatu, został przyjęty przy 6 głosach sprzeciwu.

Obecnie w Radzie Powiatu znajduje się 4 radnych z terenu gminy Tuliszków. Są to: Bohdan Radecki (754 głosy podczas wyborów w 2014 r.), Aneta Seńko (555 głosów), Eugenia Paterkiewicz (296 głosów) i Katarzyna Szczap (236 głosów).

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Wrócili z brązowym medalem. Tuliszkowscy judocy...

Wrócili z brązowym medalem. Tuliszkowscy judocy na...

z dzisiaj
W Tuliszkowie mają

W Tuliszkowie mają "Szatnie na medal"

23 wrz.
Pogoda nie odstraszyła młodych sportowców....

Pogoda nie odstraszyła młodych sportowców. Narodowy...

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama