wtorek 21 stycznia 2020

Agnieszki, Jarosława, Nory

reklama

Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie
 

Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko szukać atrakcji turystycznych, bo znajdują się one w naszym regionie. O tym 17 lipca przekonała się 50 osobowa grupa mieszkańców Gminy Władysławów, która wraz z opiekunami ze Stowarzyszenia „Koniczynka” we Władysławowie wybrała się na wycieczkę do największej czynnej kopalni soli kamiennej w kraju - Kopalni Soli w Kłodawie. Główny celem wyprawy było zwiedzenie kopalni wydobywającej złoża naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz różowej, powstałej ponad 200 mln lat temu z odparowania mórz i oceanów.

Bez wątpienia najwięcej emocji wywołał zjazd 600 m pod ziemię windą poruszająca się z prędkością 6 m na sekundę. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć kaplicę św. Kingi – patronki górników. Obejrzeli również w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której w 2007 roku pobito rekord Guinnessa w kategorii – najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie. Zwiedzili Grotę Drakuli, widzieli ładunki wybuchowe i wózki pełne soli oraz maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Przewodnicy po drodze opowiadali wiele ciekawych legend i historii związanych z tym miejscem. Uczestnikom wycieczki z pewnością najbardziej podobał się też solny korytarz, zwany strefą wolnego lizania, gdzie mogli polizać ściany i przekonać się czy naprawdę są słone. Podziwiali stroje górnicze, solne rzeźby i obrazy z soli. Na koniec każdy mógł zabrać na pamiątkę bryłkę odłamków solnych i otrzymał woreczek soli kuchennej wydobywanej w Kłodawie. Po wyjściu na powierzchnię uczestnicy udali się do Domu Górnika na obiad. Na zakończenie wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka należała do bardzo udanych.  Była to fascynująca i niezapomniana wyprawa do wnętrza ziemi.

reklama

Organizatorem wycieczki było Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie.

B.M.

Podobne artykuły

"Cuda, wianki..." u władysławowskiej Koniczynki

17-07-2019
Kalejdoskop polskich pieśni i tańców

Kalejdoskop polskich pieśni i tańców

24-05-2019
Odwiedziny przedszkolaków w PSP Turek

Odwiedziny przedszkolaków w PSP Turek

14-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama