czwartek 12 grudnia 2024

Ady, Aleksandra, Dagmary

reklama

Sprawdzili użłobkowienie gmin. Turek i Kawęczyn na czele, Przykona i Dobra najsłabiej spośród lokalnych samorządów

Sprawdzili użłobkowienie gmin. Turek i Kawęczyn na czele, Przykona i Dobra najsłabiej spośród lokalnych samorządów - foto: freeimages.com / Ronny Satzke
foto: freeimages.com / Ronny Satzke 

Od wielu już lat tworzone są rozmaite rankingi, monitorujące stan zamożności, czy też zadłużenia poszczególnych polskich gmin i miast. O przyszłości kraju stanowić będą w dużej mierze nie słupki i wykresy, ale następne pokolenia, postanowiono więc sprawdzić także, jaką opiekę zapewnia się najmłodszym i tak oto powstał Ranking użłobkowienia gmin. Pokazuje on, jaki odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną. Wysokie, bo aż 7 miejsce w kategorii miast powiatowych, zajął Turek (53,581 %). Jeśli chodzi o lokalne gminy, to najlepsze wskaźniki w tej materii posiada Kawęczyn (24,540 %), a najniższe gmina Przykona (17,361 %) i miasteczko Dobra (12,121 %). Ranking, w którym przeanalizowano dane z 2016 roku pokazał również, że jak Polska długa i szeroka coraz większą rolę odgrywają placówki prywatne. Przykład? W kategorii miasteczek triumfowały podwarszawski Józefów i nadmorskie Darłowo w których – jak wskazują twórcy rankingu – nie ma żadnego publicznego żłobka, a mimo to ilości dzieci w wieku 1–3 lat objętych opieką są rekordowo wysokie.

Absolutnymi liderami są dwie gminy podwarszawskie: Michałowice i Józefów oraz gmina wiejska Branice w wojedwództwie opolskim. We wszystkich trzech udział dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną przekracza 70 proc. Wśród gmin z wysoką pozycją w rankingu znajdujemy jeszcze wiele gmin podmiejskich największych aglomeracji, zwłaszcza warszawskiej, w dalszej kolejności wrocławskiej i poznańskiej. Z dużych miast wyróżniają się Opole i Koszalin ze wskaźnikami przekraczającymi 60 proc. Na przeciwnym biegunie znajduje się ponad 30 gmin wiejskich i dwa nieduże miasta, w których instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi nie istnieje. Najwięcej takich białych plam - po 6 - jest w województwach lubelskim i warmińsko-mazurskim – wyjaśniają twórcy rankingu, pracownicy Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, profesor nauk ekonomicznych - Paweł Swianiewicz oraz adiunkt Julita Łukomska.

reklama

Zestawienie samorządów powiatu tureckiego za rok 2016:

53,581 % użłobkowienia - Miasto Turek, miejsce nr 7, kat. miasta powiatowe

24,540 % użłobkowienia - Gmina Kawęczyn, miejsce nr 333, kat. gminy wiejskie,

22,099 % użłobkowienia - Gmina Brudzew, miejsce nr 442, kat. gminy wiejskie

reklama

21,09 % użłobkowienia - Tuliszków, miejsce nr 313, kat. miasteczka

20,000 % użłobkowienia - Gmina Władysławów, miejsce nr 568, kat. gminy wiejskie

19,340 % użłobkowienia - Gmina Malanów, miejsce nr 618, kat. gminy wiejskie

19,304 % użłobkowienia - Gmina Turek - miejsce nr 620, kat. gminy wiejskie

17,361 % użłobkowienia - Gmina Przykona, miejsce nr 754, kat. gminy wiejskie

12,121 % użłobkowienia – Dobra, miejsce nr 521, kat. miasteczka

Stali czytelnicy mediów lokalnych pamiętają zapewne, jak podczas sesji Rady Miejskiej Turku tej kadencji pojawiały się dyskusje, dotyczące dotowania przedszkoli prywatnych przez samorząd. Niektóre osoby miały wątpliwości co do tego, czy miasto nie wydaje zbyt wiele na placówki prywatne. Medialna wymiana zdań poskutkowała tym, że wiceburmistrz Kurzawa wystosował komunikat, w którym uspokoił wszystkich zainteresowanych i wyjaśnił, że w 2017 roku miasto nie zmniejszyło dotacji dla przedszkoli prywatnych działających w Turku. Tymczasem ranking pokazał, że liderujące w zestawieniu samorządy śmiało korzystają właśnie z przedszkoli i żłobków prywatnych. Tak robi się m.in. w Opolu czyli mieście, które zajęło 1 miejsce w kategorii miast wojewódzkich.

W trakcie kadencji liczba żłobków w Opolu wzrosła o 24 proc., miejsc w żłobkach publicznych – o 16 proc., a w niepublicznych – o 91 proc. Dodam, że miasto dofinansowuje także opiekunów dziennych. Opole jest jednym z niewielu miast w Polsce, które kompleksowo wspierają rodziców posyłających dzieci do niepublicznych żłobków. W zasadzie co roku powstają kolejne takie placówki, miasto w postaci dotacji celowej na każdego malucha pomaga rodzicom, zatem nic dziwnego, że ponad 60 proc. dzieci do 3. roku życia korzysta u nas ze żłobków. Takiej pomocy nie oferuje nikt w województwie i mało kto w Polsce – wskazuje prezydent Opola - Arkadiusz Wiśniewski.

Zestawienie przygotowane przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” dało również obraz tego, jak placówki samorządowe i prywatne rywalizują o fundusze pochodzące z Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007–2013 itp. – W przypadku przedszkoli około dwie trzecie dotacji przeznaczonych zostało na projekty realizowane przez samorządy, ale w przypadku opieki nad dziećmi do 3 lat ponad trzy czwarte finansowanych projektów realizowanych było przez podmioty prywatne i organizacje społeczne – wyjaśnia profesor Paweł Swianiewicz.

Ogółem w roku 2016 w Polsce instytucjonalnymi formami opieki objęto 24,3% dzieci do lat 3.

AW
Źródło: www.wspolnota.org.pl.

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Gmina Przykona liderem powiatu w Rankingu Gmin...

Gmina Przykona liderem powiatu w Rankingu Gmin Wielkopolski 2024

6 grudz.
Przykona w czołówce polskich gmin wiejskich....

Przykona w czołówce polskich gmin wiejskich. III miejsce w Rankingu...

17 list.
Trud, zaangażowanie i pasja. Przykona liderem...

Trud, zaangażowanie i pasja. Przykona liderem gmin w powiecie tureckim

1 lt.
Gazela Biznesu z Przykony. Ambro Ekspress...

Gazela Biznesu z Przykony. Ambro Ekspress wyróżnione w ogólnopolskim...

18 st.
Ranking pisma

Ranking pisma "Wspólnota". Gmina Malanów liderem w wydatkach...

26-10-2023
Rekrutacja w Przedszkolu Magiczna Chatka.

Rekrutacja w Przedszkolu Magiczna Chatka.

27-07-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama