piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wielkopolski konkurs na krótki film o HIV

Wielkopolski konkurs na krótki film o HIV - foto: freeimages.com / Keith Syvinski
foto: freeimages.com / Keith Syvinski 

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego już po raz 15 organizuje konkurs „Nie daj szansy AIDS” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku nawiązała współpracę z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej - Oddział Terenowy w Poznaniu, które pozyskało grant z programu „Pozytywnie Otwarci”. Filmy wskazują na zachowania pozwalające chronić się przed HIV i zachęcają do wykonania testu w kierunku zakażenia po każdej sytuacji ryzykownej. Konkursy powiatowe zakończyły się 9 listopada. W naszym powiecie zwycięzcą został Zespół w składzie: Kacper Okoński, Kamil Waliszek, Sandra Zielińska z Technikum ZSR CKP w Kaczkach Średnich, który weźmie udział w finale wojewódzkim 7 grudnia w kinie Muza w Poznaniu. Podsumowanie etapu powiatowego odbędzie się 4 grudnia 2018r., w Miejskim Domu Kultury w Turku.

Konkurs „Nie daj szansy AIDS” ma na celu edukowanie o HIV oraz innych chorobach przenoszonych drogą płciową. To niezwykle istotne, bo statystyki nie wyglądają optymistycznie. Według danych NIZP-PZH w 2017 r. HIV rozpoznano w Polsce u 1526 osób, z czego aż u 206 (13%) z województwa wielkopolskiego. Spośród 120 osób, u których rozpoznano AIDS, co szósty był mieszkańcem Wielkopolski. Tym samym Wielkopolska zajęła niechlubne drugie miejsce w Polsce pod względem nowo wykrytych zakażeń HIV i pierwsze ex-aequo z województwem śląskim, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS. Alarmujący jest też fakt, że w województwie miało miejsce aż 16% wszystkich odnotowanych w naszym kraju zgonów spowodowanych przez AIDS.

reklama

„Konkurs w województwie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 700 uczniów 500 szkół średnich i klas gimnazjalnych w województwie. Bardzo nas cieszy, że młodzież poprzez udział w tego typu konkursach poszerza swoją wiedzę, a więc też chroni swoje życie i zdrowie. Finaliści, czyli wszyscy zwycięzcy w powiatach, będą uczestniczyć w uroczystym wręczeniu nagród 7 grudnia w Poznaniu w obecności organizatorów konkursu oraz partnerów, tj. Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego” – powiedziała Anna Węclewska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej – Oddziału Terenowego w Poznaniu.

„Z danych NIZP-PZH wynika, że 1 na 3 zakażenia HIV wykrywa się u osób przed 30 rokiem życia. Dlatego tak ważne są projekty takie jak konkurs „Nie daj szansy AIDS”, zwracające uwagę właśnie młodych na ten zagrożenie epidemią, której niestety wcale jeszcze nie pokonaliśmy” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences Poland, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 1,5 miliona złotych.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Ola, Nikola i Marysia w finale konkursu Miss...

Ola, Nikola i Marysia w finale konkursu Miss...

z wczoraj
Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana,...

Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana, Kasia...

22 wrz.
Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek...

Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek ogłasza...

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama