czwartek 13 grudnia 2018

Dalidy, Juliusza, Łucji

reklama

Szkolenie w Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku

Szkolenie w Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku
 

W dniu 04 grudnia w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku odbyło się szkolenie w ramach projektu „Biblioteka Pomysłów 2018”, przeprowadzone przez Alicję Urbańską i Katarzynę Smorowińską - instruktorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W warsztatach wzięli udział bibliotekarze z całego powiatu tureckiego. Podczas spotkania  wspólnie zastanawialiśmy się, jak powinna wyglądać działalność regionalna we współczesnych bibliotekach jednocześnie szukając odpowiedzi na pytania: Czy w czasach globalizacji warto pielęgnować przejawy lokalnej kultury? Jak definiować zadania biblioteki publicznej związane z regionalizmem? Nowoczesny regionalizm, czyli jaki?

Szkolenie ph. Regionalizm w Bibliotece cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ponad 20 osób uczestniczyło w kreatywnych i twórczych warsztatach przygotowanych przez prowadzących. Panie zapoznały się z praktyczną realizacją idei regionalizmu i polityki pamięci np. poprzez rozpoznawanie emblematów regionu , stworzenie katalogu postaci współczesnych lub historycznych oraz propagowanie ich zasług i dorobku wśród mieszkańców. Podczas zajęć podejmowano działania doradcze w zakresie tworzenia oblicza wizualnego miejsca, przygotowania antologii tekstów związanych z regionem oraz opracowania strategii przyciągania do miejsc i tzw. topografii pamięci.

reklama

Najciekawsze rozmowy miedzy uczestnikami dotyczyły istoty pracy na rzecz idei regionalizmu, która opiera się na filarach poznawania własnej małej ojczyzny, kształtowaniu emocjonalnego stosunku dzieci i młodzieży do rodzinnej miejscowości ,propagowaniu symboli, poznawaniu legendarnych dziejów kultywowaniu tradycji i obrzędów ludowych budowaniu świadomości proekologicznej.

Podsumowując bardzo dużo się działo, napełnieni nową wiedzą i doświadczeniami z niecierpliwością czekamy na nowe wyzwania i nowe szkolenia.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Spotkanie z Jerzym Bralczykiem już w piątek

Spotkanie z Jerzym Bralczykiem już w piątek

3 paźd.
Turek: Pisarz, książka i biblioteka wobec...

Turek: Pisarz, książka i biblioteka wobec zagrożeń...

14 wrz.
Wielkie szkolenie z pierwszej pomocy....

Wielkie szkolenie z pierwszej pomocy. Przeszkolonych...

11 czerw.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama