niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

21°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Szkolenie w Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku

Szkolenie w Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku
 

W dniu 04 grudnia w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku odbyło się szkolenie w ramach projektu „Biblioteka Pomysłów 2018”, przeprowadzone przez Alicję Urbańską i Katarzynę Smorowińską - instruktorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. W warsztatach wzięli udział bibliotekarze z całego powiatu tureckiego. Podczas spotkania  wspólnie zastanawialiśmy się, jak powinna wyglądać działalność regionalna we współczesnych bibliotekach jednocześnie szukając odpowiedzi na pytania: Czy w czasach globalizacji warto pielęgnować przejawy lokalnej kultury? Jak definiować zadania biblioteki publicznej związane z regionalizmem? Nowoczesny regionalizm, czyli jaki?

Szkolenie ph. Regionalizm w Bibliotece cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ponad 20 osób uczestniczyło w kreatywnych i twórczych warsztatach przygotowanych przez prowadzących. Panie zapoznały się z praktyczną realizacją idei regionalizmu i polityki pamięci np. poprzez rozpoznawanie emblematów regionu , stworzenie katalogu postaci współczesnych lub historycznych oraz propagowanie ich zasług i dorobku wśród mieszkańców. Podczas zajęć podejmowano działania doradcze w zakresie tworzenia oblicza wizualnego miejsca, przygotowania antologii tekstów związanych z regionem oraz opracowania strategii przyciągania do miejsc i tzw. topografii pamięci.

reklama

Najciekawsze rozmowy miedzy uczestnikami dotyczyły istoty pracy na rzecz idei regionalizmu, która opiera się na filarach poznawania własnej małej ojczyzny, kształtowaniu emocjonalnego stosunku dzieci i młodzieży do rodzinnej miejscowości ,propagowaniu symboli, poznawaniu legendarnych dziejów kultywowaniu tradycji i obrzędów ludowych budowaniu świadomości proekologicznej.

Podsumowując bardzo dużo się działo, napełnieni nową wiedzą i doświadczeniami z niecierpliwością czekamy na nowe wyzwania i nowe szkolenia.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Szkoleniowcy z KSiSW na zgrupowaniu w...

Szkoleniowcy z KSiSW na zgrupowaniu w Europejskim...

16 mrz.
Europejskie zgrupowanie szkoleniowe dla...

Europejskie zgrupowanie szkoleniowe dla instruktorów...

11-03-2020
Malanowscy przedsiębiorcy przeszkoleni

Malanowscy przedsiębiorcy przeszkoleni

17-02-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama