sobota 06 czerwca 2020

Laury, Laurentego, Nory

reklama

"Ja też chcę mieć rodzinę..." - akcja PCPR i Starostwa Powiatowego

 

Już od 13 maja rozpoczynają się Tureckie Dni Rodzicielstwa Zastępczego pod hasłem "Ja też chcę mieć rodzinę - rodzina zastępcza szansą na lepsze jutro". Dni Rodzicielstwa Zastępczego to cykl spotkań i konferencji mających na celu przybliżenie społeczeństwu sensu oraz idei rodziny zastępczej. W ramach tego cyklu odbędzie się Konferencja w dniu 17 maja w Auli ZST oraz Drzwi Otwarte w PCPR Turek.

Rodzina zastępcza jest formą opieki nad małoletnimi dziećmi, których rodzice biologiczni z różnych powodów nie są zdolni do sprawowania bieżącej opieki nad swoimi dziećmi. Piecza zastępcza z założenia jest nastawiona na przywrócenie dziecka rodzinie (wzmocnienie rodziny biologicznej pracą asystenta rodziny), a zatem rodzina zastępcza jest opieką tymczasową.

reklama

Rodzice zastępczy podejmując się opieki nad dziećmi często z ogromnym bagażem życiowych doświadczeń oraz deficytów rozwojowych starają się zminimalizować traumy dzieci, które niejednokrotne ze strony rodziców doświadczyły przemocy, braku zainteresowania i zostały pozostawione same sobie, tworząc w swoim domu atmosferę rodzinną i ciepłą, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji oraz miłości. Starają się także w optymalnym stopniu stworzyć dziecku warunki do nauki, wypoczynku i rozwoju, a w przypadku deficytów rozwojowych - wyrównywać je.

W wielu sytuacjach rodzice biologiczni nie są pozbawieni określonych praw i obowiązków dot. podejmowania odpowiedzialnych decyzji m. in. sposobu leczenia dziecka. Rodzice dalej korzystają również z praw cywilnych tj. spoczywa na nich obowiązek alimentacyjny oraz zachowują prawo do kontaktu z dzieckiem.

Bardzo często rodzicielstwo zastępcze staje się misją, gdzie formalne obowiązki rodzica zastępczego przeradzają się w niekończące się zaangażowanie w sprawy małego człowieka pozbawionego opieki swoich najbliższych.

reklama

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie...

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Tureckim

3 czerw.
Zaostrzenie ograniczeń w Polsce w obliczu pandemii

Zaostrzenie ograniczeń w Polsce w obliczu pandemii

31 mrz.
Kolejne zaostrzenie kwarantanny w Polsce

Kolejne zaostrzenie kwarantanny w Polsce

24 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama