środa 28 lipca 2021

Ady, Wiwiany, Sylwiusza

18°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

I ty możesz uratować komuś życie - zostań potencjalnym dawcą szpiku już w ten weekend

I ty możesz uratować komuś życie - zostań potencjalnym dawcą szpiku już w ten weekend - źródło: DKMS
źródło: DKMS 

Ten weekend będzie pełen atrakcji – a to za sprawą Dni Malanowa, które rozpoczynają się już dziś o godzinie 17:00. W wirze rozrywki czekać będzie także stoisko wolontariuszy Fundacji DKMS, prowadzących rejestrację potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Jesteś osobą pełnoletnią? Przyjdź, porozmawiaj z wolontariuszami, zostań bohaterem. To właśnie ty możesz uratować komuś życie, zgodnie z hasłem fundacji „POKONAJMY NOWOTWORY KRWI”!

„W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.” – informuje Fundacja DKMS na swojej stronie internetowej, działająca w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu 10 lat fundacja ta zarejestrowała w Polsce ponad 1 436 000 potencjalnych Dawców.

reklama

Krąży mit, że szpik pobierany jest z kręgosłupa, że to bardzo boli i jest niebezpieczne dla zdrowia.
Tak naprawdę najczęściej pobieranie komórek macierzystych odbywa się z krwi obwodowej czy z talerza kości biodrowej (ta druga metoda też nie jest straszna, stosowana bardzo rzadko). Po niecałych dwóch dniach organizm jest zregenerowany, bez żadnej znacznej ingerencji w nasz organizm. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Fundacji DKMS.

Kandydatem na dawcę krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać osoba pełnoletnia – dobrze jest mieć ze sobą dowód tożsamości. W punkcie rejestracyjnym otrzymasz formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu. Wypełnij formularz, pobierz wymaz – resztą zajmą się wolontariusze.

Zachęcamy do udziału w tej wyjątkowej akcji, przygotowanej przez CKiS w Malanowie oraz przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy w Malanowie, która zakończy się tuż przed niedzielnym koncertem Sławomira. Może to właśnie twój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy?

JM

Podobne artykuły

Kolejna akcja pomocy dla Agaty. Oddaj krew lub...

Kolejna akcja pomocy dla Agaty. Oddaj krew lub...

7 czerw.
17-letnia Agata z Turku  walczy z ostrą...

17-letnia Agata z Turku walczy z ostrą białaczką...

27-11-2020
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku...

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku zaprasza...

30-06-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama