sobota 24 sierpnia 2019

Bartosza, Jerzego, Maliny

reklama

I ty możesz uratować komuś życie - zostań potencjalnym dawcą szpiku już w ten weekend

I ty możesz uratować komuś życie - zostań potencjalnym dawcą szpiku już w ten weekend - źródło: DKMS
źródło: DKMS 

Ten weekend będzie pełen atrakcji – a to za sprawą Dni Malanowa, które rozpoczynają się już dziś o godzinie 17:00. W wirze rozrywki czekać będzie także stoisko wolontariuszy Fundacji DKMS, prowadzących rejestrację potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Jesteś osobą pełnoletnią? Przyjdź, porozmawiaj z wolontariuszami, zostań bohaterem. To właśnie ty możesz uratować komuś życie, zgodnie z hasłem fundacji „POKONAJMY NOWOTWORY KRWI”!

„W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.” – informuje Fundacja DKMS na swojej stronie internetowej, działająca w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu 10 lat fundacja ta zarejestrowała w Polsce ponad 1 436 000 potencjalnych Dawców.

reklama

Krąży mit, że szpik pobierany jest z kręgosłupa, że to bardzo boli i jest niebezpieczne dla zdrowia.
Tak naprawdę najczęściej pobieranie komórek macierzystych odbywa się z krwi obwodowej czy z talerza kości biodrowej (ta druga metoda też nie jest straszna, stosowana bardzo rzadko). Po niecałych dwóch dniach organizm jest zregenerowany, bez żadnej znacznej ingerencji w nasz organizm. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Fundacji DKMS.

Kandydatem na dawcę krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać osoba pełnoletnia – dobrze jest mieć ze sobą dowód tożsamości. W punkcie rejestracyjnym otrzymasz formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu. Wypełnij formularz, pobierz wymaz – resztą zajmą się wolontariusze.

Zachęcamy do udziału w tej wyjątkowej akcji, przygotowanej przez CKiS w Malanowie oraz przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy w Malanowie, która zakończy się tuż przed niedzielnym koncertem Sławomira. Może to właśnie twój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy?

JM

Podobne artykuły

Dzieci z ul. Matejki zakończyły

Dzieci z ul. Matejki zakończyły "Kolorowe wakacje"

28 czerw.
Zapraszamy wszystkie dzieci na wspaniałą zabawę...

Zapraszamy wszystkie dzieci na wspaniałą zabawę wraz...

21 czerw.
Wspólnymi siłami można wiele - ponad 3 tysiące...

Wspólnymi siłami można wiele - ponad 3 tysiące...

17 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama