PRZEPRASZAMY - OSP Janiszew

poniedziałek 16 września 2019

Jagienki, Kamili, Korneliusza

reklama
Wzorek

Narodowe Czytanie 2019 w gminie Brudzew

Narodowe Czytanie 2019 w gminie Brudzew - foto: UG Brudzew
foto: UG Brudzew 

W minioną sobotę(7 września 2019r.) w ponad 3 000 miejsc na świecie odbywało się Narodowe Czytanie polskich nowel. Fragmenty „Katarynki” B. Prusa, „Dobrej Pani” E. Orzeszkowej czy „Sachem” H. Sienkiewicza czytano m.in. w Polsce, na Ukrainie, w Rosji, Anglii czy Nowej Zelandii. Także i nasza Biblioteka przyłączyła się do akcji, która już od 2012 roku odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in.; „Trylogię” czy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

reklama

Spośród ośmiu nowel zaproponowanych przez Prezydenta, w gminei Brudzew wybrano „Katarynkę” Bolesława Prusa , która została przeczytana w całości. A ponieważ utwór niesie ze sobą tylko dobre wartości, ma uniwersalną i ponadczasową treść, do czytania zaproszono przedstawicieli kilku pokoleń i różnych środowisk. Wśród 17 lektorów znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy z Wójtem Cezarym Krasowskim i Przewodniczącym Rady Gminy Brudzew Kazimierzem Wdowińskim na czele. W roli lektorów wystąpili także pracownicy urzędu gminy, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji z terenu gminy.

Organizatorzy dziękują wszystkim za aktywny udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, zwłaszcza w pogodę nie koniecznie zachęcającą do wyjścia z domu. Oby jak najwięcej taki spotkań.

Serdeczne podziękowania także do pana Andrzeja Ciemniewskiego, który wsparł wydarzenie fundując pyszne ciasto drożdżowe dla wszystkich uczestników. 

reklama

źródło: UG Brudzew

Podobne artykuły

Sztuka i różnorodność jej wymiarów podczas...

Sztuka i różnorodność jej wymiarów podczas...

9 wrz.
Narodowe Czytanie 2019 w Tuliszkowie

Narodowe Czytanie 2019 w Tuliszkowie

9 wrz.
Już w niedzielę Narodowe Czytanie nowel

Już w niedzielę Narodowe Czytanie nowel

6 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama