Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Narodowe Czytanie 2019 w gminie Brudzew

Narodowe Czytanie 2019 w gminie Brudzew - foto: UG Brudzew
foto: UG Brudzew 

W minioną sobotę(7 września 2019r.) w ponad 3 000 miejsc na świecie odbywało się Narodowe Czytanie polskich nowel. Fragmenty „Katarynki” B. Prusa, „Dobrej Pani” E. Orzeszkowej czy „Sachem” H. Sienkiewicza czytano m.in. w Polsce, na Ukrainie, w Rosji, Anglii czy Nowej Zelandii. Także i nasza Biblioteka przyłączyła się do akcji, która już od 2012 roku odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in.; „Trylogię” czy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

reklama

Spośród ośmiu nowel zaproponowanych przez Prezydenta, w gminei Brudzew wybrano „Katarynkę” Bolesława Prusa , która została przeczytana w całości. A ponieważ utwór niesie ze sobą tylko dobre wartości, ma uniwersalną i ponadczasową treść, do czytania zaproszono przedstawicieli kilku pokoleń i różnych środowisk. Wśród 17 lektorów znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy z Wójtem Cezarym Krasowskim i Przewodniczącym Rady Gminy Brudzew Kazimierzem Wdowińskim na czele. W roli lektorów wystąpili także pracownicy urzędu gminy, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji z terenu gminy.

Organizatorzy dziękują wszystkim za aktywny udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, zwłaszcza w pogodę nie koniecznie zachęcającą do wyjścia z domu. Oby jak najwięcej taki spotkań.

Serdeczne podziękowania także do pana Andrzeja Ciemniewskiego, który wsparł wydarzenie fundując pyszne ciasto drożdżowe dla wszystkich uczestników. 

źródło: UG Brudzew

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

foto: UG Brudzew2
foto: UG Brudzew3
foto: UG Brudzew4

Podobne artykuły

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.
Olimpijska pałeczka i dąb od absolwenta....

Olimpijska pałeczka i dąb od absolwenta. 70-lecie...

5 wrz.
Wielkie czytanie Mickiewicza. Narodowe Czytanie...

Wielkie czytanie Mickiewicza. Narodowe Czytanie w...

5 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama