niedziela 09 sierpnia 2020

Klary, Romana, Rozyny

reklama

"Niech żyje Niepodległa!" Obchody Narodowego Święta Niepodległości we Władysławowie

foto: UG Władysławów 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości mają zawsze szczególny wymiar. To poszanowanie patriotycznych tradycji i bohaterskich postaw, ale też lekcja szacunku wobec narodowej historii. Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w wielu miejscach naszego kraju odbywały się msze święte w intencji Ojczyzny, uroczystości i marsze. Wzniosłych obchodów nie zabrakło także 11 listopada 2019 r. we Władysławowie.

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie już rozpoczęły się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w parafii p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach, podczas której zebrani wspólnie modlili się w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po eucharystii wszyscy uczestnicy przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy udali się przed pomnik ,,Tym, co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli…”. Tam uroczyście odśpiewano Hymn Narodowy ,,Mazurek Dąbrowskiego”, po czym z okolicznościowym przemówieniem wystąpiła Wójt Gminy Elżbieta Klanowska, w którym nawiązała do wydarzeń sprzed lat, łącząc je z teraźniejszością, wspominając o konieczności podtrzymywania patriotycznego ducha i nieustannej pracy na rzecz wolności. Nadto Pani Wójt podkreśliła, iż ,,11 Listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Nasza dzisiejsza obecność jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę, i którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie… Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością… Chciałabym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o kilkadziesiąt lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując naszą, małą gminną Ojczyznę oraz dziś silną, wolną Polskę…”. Kilka słów do zebranych skierował poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, który wyeksponował wagę patriotyzmu i polskiej tradycji oraz wyraził wielki podziw dla władz gminy Władysławów, którym dobro i jej rozwój oraz troska o mieszkańców są sprawą priorytetową.

reklama

Przed pomnikiem ,,Tym, co za Ojczyznę…” wygłoszono Apel Pamięci dla Tych wszystkich mieszkańców gminy Władysławów, którzy spełniając swój obowiązek wobec Ojczyzny złożyli na jej ołtarzu najświętszy dar – własną krew i życie! Nadto usłyszeliśmy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej utwór ,,Pierwsza Brygada”. Utwór ma charakter szczególny, albowiem w archiwum orkiestry zostały znalezione zapiski nutowe z okresu międzywojennego, wśród których były dwa głosy utworu ,,Pierwsza Brygada”. Na podstawie tych zapisków kapelmistrz Andrzej Kujawa odtworzył cały utwór nadając mu nowy, współczesny charakter.

Tradycyjnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem ,,Tym, co za Ojczyznę…”. Wieńce złożyły delegacje: Urzędu Gminy Władysławów z Wójt Gminy Elżbietą Klanowską, posłem na Sejm RP Ryszardem Bartosikiem oraz kapłanami parafii p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach, Radnych Rady Gminy Władysławów, Sołtysów Gminy Władysławów, Prawa i Sprawiedliwości Gminy Władysławów, Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Radnych Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Tureckiego, Radny Powiatu Tureckiego Zdzisław Wojtkowiak. Nadto delegacje: Przedszkola Gminnego we Władysławowie, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie, Szkoły Podstawowej w Wyszynie, Dyrektorzy Szkół Podstawowych z Natalii, Chylina i Kun, Banku Spółdzielczego w Koninie – Filia we Władysławowie, Regionalnego Banku Spółdzielczego – Oddział Władysławów, Rolników z terenu gminy Władysławów z delegatem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Gminnego Ludowego Klubu Sportowego ,,Znicz” we Władysławowie oraz Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Władysławowie.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie, gdzie oficjalnie została otwarta wystawa historyczna ,,Nasza Polska w sercu Władysławowa” przygotowana przez Pana Piotra Krawczyka. Wystawa poświęcona historii dwóch pomników w centrum Rynku Władysławowa. Pierwszy z nich powstał w 1928 r. w 10. rocznicę Odzyskania Niepodległości, ku czci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, na pamiątkę pobytu 60. Pułku Piechoty Wielkopolskiej we Władysławowie, na tzw. „ manewrach letnich”. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika nastąpiło w dniu 9 września 1928 r. Od tej pory aż do września 1939 r. wszystkie uroczystości o charakterze państwowym odbywają się przed tym pomnikiem. Zniszczenie pomnika przez Niemców nastąpiło po klęsce wrześniowej – nastał pięcioletni czas okupacji. Po II wojnie światowej jedynym miejscem upamiętnienia naszych poległych i pomordowanych mieszkańców gminy Władysławów była pamiątkowa tablica na ścianie kaplicy południowej kościoła parafialnego p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach. Uroczystości te odbywały się 1 listopada. Władze komunistyczne zniosły takie święta, jak : 3 maja, 11 listopada. W roku 1978, a dokładnie 3 września, został odsłonięty pomnik w zachodniej części Rynku ,,Tym, co za Ojczyznę… ”. Inicjatorem budowy pomnika był Pan Tadeusz Drzewiecki, powołano komitet budowy pomnika, wykonano makietę, jednak z uwagi na koszty postanowiono wykonać pomnik we własnym zakresie. Pomnik został zaprojektowany przez Panią Irenę Spławską i Pana Tadeusza Drzewieckiego . Wykorzystano głaz narzutowy, którego dostarczyła KWB „Adamów ” – odkrywka Władysławów. W 1991 r. wkomponowano krzyż, dodano napisy „WALCZYLI, CIERPIELI, GINĘLI ”. Pasyjkę do krzyża ofiarował ks. kan. Zygmunt Zelczak, który dokonał uroczystego poświęcenia w dniu 3 maja tegoż roku. Ostatnia modyfikacja pomnika nastąpiła w 2016 r., kiedy Samorząd postanowił upamiętnić istnienie pierwotnego pomnika. Zamontowano replikę tablicy i medalion z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

reklama

źródło: UG Władysławów

Podobne artykuły

Obchody Święta Niepodległości w gminie Brudzew

Obchody Święta Niepodległości w gminie Brudzew

14-11-2019
Szkoła Podstawowa nr 1 dla Niepodległej

Szkoła Podstawowa nr 1 dla Niepodległej

13-11-2019
Strażacy z OSP i PSP uczcili Narodowe Święto...

Strażacy z OSP i PSP uczcili Narodowe Święto...

13-11-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama