piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

8°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Pielgrzymka mieszkańców powiatu do Watykanu

Pielgrzymka mieszkańców powiatu do Watykanu
 

W dniach 3-6 lutego 2020 roku grupa czterdziestu dwóch mieszkańców powiatu tureckiego wyjechała na wycieczkę – pielgrzymkę do Rzymu i Watykanu. Wycieczka odbyła się z okazji 100. rocznicy urodzin św. JANA PAWŁA II.

Pierwszy dzień wycieczki miał szczególny charakter ze względu na miejsce, które odwiedziliśmy. Miejsce to związane jest z bohaterstwem polskich żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Znajdujący się tam Polski Cmentarz Wojenny zrobił na nas ogromne wrażenie i uświadomił, jak wysoką cenę zapłacili spoczywający tam młodzi ludzie, nad grobami których dziś dumnie powiewa biało-czerwona sztandar. Uczciliśmy też pamięć dowódcy II Korpusu- generała Andersa oraz odśpiewaliśmy hymn Polski. Pobyt na Monte Cassino dostarczył nam wielu autentycznych wzruszeń, był także okazję do refleksji i zadumy nad losami Polaków oraz historią naszej ojczyzny. Wizytę w tym miejscu zakończyliśmy zwiedzaniem znajdującego się na szczycie góry pięknego klasztoru Ojców
Benedyktynów.

reklama

Kolejny dzień wycieczki poświęcony został zwiedzaniu Rzym. Zobaczyliśmy m.in. Plac Navona, z Fontanną 4 rzek, który uważany jest za najpiękniejszy plac wiecznego miasta, Schody Hiszpańskie - jedno z bardziej popularnych wśród turystów miejsc, Fontannę di Trevi - najsłynniejszą barokową fontannę Rzymu. Podziwialiśmy również Panteon, Forum Romanum - najstarszy plac miejski w Rzymie, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny. Niesamowite wrażenie zrobiło na wszystkich Koloseum - symbol Wiecznego Miasta.

Trzeciego dnia przejechaliśmy do najmniejszego państwa świata – Watykanu. Wzięliśmy udział w Audiencji Generalnej pod przewodnictwem Ojca Świętego. Po zakończonej audiencji pod opieką lokalnego przewodnika udaliśmy się na spacer po Państwie Watykańskim, podczas którego zwiedziliśmy m.in. Plac Świętego Piotra - najbardziej znany i najczęściej odwiedzany plac w Rzymie, Bazylikę Świętego Piotra z Kaplicą Sykstyńską, gdzie wybierani są kolejni papieże, nawiedziliśmy grób św. Piotra. Nie ukrywaliśmy wzruszenia, gdy dotarliśmy do grobu św. Jana Pawła II. Modliliśmy się tam, powierzając intencje, z którymi przybyliśmy. Podziwialiśmy bogactwo muzeów watykańskich - zbiory świata starożytnego i chrześcijańskiego. Zachwycaliśmy się dziełami Michała Anioła i Rafaela. Czwartego ostatniego dnia pielgrzymki nawiedziliśmy najważniejsze kościoły Rzymu - Bazylikę Matki Bożej Większej, Bazylikę św. Jana na Lateranie, Święte Schody oraz Bazylikę św. Pawła za Murami.

Codziennie w modlitwach polecaliśmy Bogu wszystkich, którzy nas o to prosili. Naszych bliskich, znajomych, koleżanki i kolegów. Miłą niespodzianką dla nas było spotkanie Kard. Stanisława Dziwisza, który był nie tylko osobistym sekretarzem Jana Pawła II, ale przede wszystkim towarzyszył mu w jego podróżach, był obecny także w trudnych chwilach życia wielkiego Polaka. Podczas wyjazd panowała bardzo miła atmosfera, z uśmiechem na ustach, a nader wszystko z przeżyciami duchowymi szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów.
Autor: B.M.

materiał nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3

Podobne artykuły

Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt...

Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt Miejskiej...

24 sierp.
Z Wyszyny do Wiednia. Niecodzienna pielgrzymka...

Z Wyszyny do Wiednia. Niecodzienna pielgrzymka na...

23 sierp.
Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

5 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama