niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

8°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Koło Gospodyń Wiejskich w Skarbkach ma już 50 lat!

Koło Gospodyń Wiejskich w Skarbkach ma już 50 lat! - fot. UG Władysławów
fot. UG Władysławów 

Pół wieku działalności ma już za sobą Koło Gospodyń Wiejskich w Skarbkach. Wspaniały Jubileusz obchodzono w sobotę, tj. 22 lutego 2020 r. Panie udowodniły, że czas płynie, a im energii i siły do działania nie ubywa. Wciąż podchodzą do nowych wyzwań z niesłabnącym zapałem oraz nieskrywaną radością.

Zaproszonych gości oraz honorowe i czynne członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Skarbkach powitała Przewodnicząca Koła Anna Kujawa. Chwilą ciszy natomiast uczczono pamięć zmarłych członkiń KGW.
Z okazji tak dostojnego Jubileuszu zaprezentowano krótki zarys historyczny KGW Skarbki. Koło Gospodyń Wiejskich w Skarbkach zostało powołane do życia pod koniec 1969 r. Założycielką i pierwszą przewodniczącą Koła była Salomea Antczak. Jej poczynania kontynuowały Jadwiga Pasternak i Joanna Bartosik. Panie z zapałem pielęgnowały ludową tradycję poprzez organizowanie kursów prowadzenia domu, szycia, gotowania czy pieczenia. Wspólnie zbierały zioła i wiły wieńce, urządzały biesiady ze śpiewem i tańcem. Koło Gospodyń Wiejskich wraz z Radą Sołecką oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Skarbkach podejmowały wiele inicjatyw mających na celu integrację środowiska wiejskiego. Życie kulturalne skupiało się głównie na organizacji imprez okolicznościowych, takich jak Dzień Kobiet, balów sylwestrowych, karnawałowych czy pielgrzymek autokarowych do Lichenia i Częstochowy.

reklama

Dnia 10 marca 2018 r. na walnym zebraniu sprawozdawczym powołano nowy Zarząd w składzie: Anna Kujawa – przewodnicząca, Agnieszka Żurawik, Izabela Cieślak – zastępczynie przewodniczącej, Karolina Szewczyk – skarbnik i Wioletta Gajda – sekretarz. Koło organizuje dochodowe imprezy okolicznościowe: majówki, andrzejki, sylwester oraz imprezy integrujące społeczność wiejską – Dzień Kobiet, pikniki rodzinne. Organizuje także spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Stara się w miarę pojawiających się możliwości pozyskiwać fundusze z zewnątrz, by móc rozwijać swoją działalność społeczno-wychowawczą i kulturalno-oświatową w lokalnym środowisku. Sołectwo Skarbki w 2019 r. było gospodarzem Dożynek Gminno-Parafialnych, a na Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych zajęło I miejsce na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Po chwili wspomnień nadszedł czas na część artystyczną. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały Lena Kurczoba i Martyna Żurawik w piosence ,,Być kobietą”, a zdolności taneczne podziwialiśmy w wykonaniu Sandry Zasady, Mai Cieślak, Alicji Kurz, Leny Kurczoba, Martyny Żurawik oraz Roksany Zasady. Uroczystość 50-lecia KGW uświetnił występ zespołu ,,Seniorskie Nuty” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury we Władysławowie, który w swoim repertuarze muzycznym wyśpiewał moc serdecznych życzeń dla członkiń Koła.

Z serdecznymi życzeniami, kwiatami i prezentami dla wszystkich pań KGW przybyli dostojni goście, m.in. Wójt Gminy Elżbieta Klanowska wraz z Dyrektorem GOK-u Krzysztofem Owczarkiem, Przewodniczącą Rady Gminy Krystyną Michalak i Radną Gminną Krystyną Walczak. Zaproszenie goście w imieniu własnym, pracowników Urzędu Gminy, radnych Rady Gminy Władysławów przekazali gratulacje oraz słowa uznania za wieloletnią i społeczną działalność oraz wkład pracy na rzecz lokalnej społeczności, za upowszechnianie polskiej kultury i przekazywanie rodzimej tradycji.

reklama

Po części oficjalnej i artystycznej przybyłych gości zaproszono na poczęstunek oraz przepyszny tort. Jubileusz przebiegł w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Był okazją nie tylko do wspólnej zabawy, lecz także do niekończących się rozmów i wspomnień.

źródło: UG Władysławów

Podobne artykuły

KGW Targówka na Festiwalu Kół Gospodyń...

KGW Targówka na Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich...

16 wrz.
50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

14 wrz.
Poczet OSP Turek na warszawskich obchodach...

Poczet OSP Turek na warszawskich obchodach 100-lecia...

9 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama