czwartek 16 lipca 2020

Eustachego, Mariki, Mirelli

reklama

Gmina Malanów w gronie finalistów konkursu "Innowacyjny samorząd"

Gmina Malanów w gronie finalistów konkursu
fot. PAP/M.Kmieciński 

W ubiegłą środę 26 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju rozstrzygnięto konkurs „Innowacyjny Samorząd”, którego organizatorem jest Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie i powiaty. W kategorii gmin wiejskich Gmina Malanów z projektem „Prosty język” znalazła się w gronie finalistów tego prestiżowego konkursu. To duże wyróżnienie biorąc pod uwagę fakt że do konkursu 181 jednostek samorządu terytorialnego zgłosiło 304 projekty.

Prosty język to prostsze do zrozumienia dokumenty. W ramach wspomnianego projektu dążymy więc do tego, aby pracownicy gminy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie; tworzymy standardy językowe i zachęcamy pracowników do ich stosowania; uwrażliwiamy pracowników na potrzeby innych wprowadzając rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagujemy je wśród innych. Pracownicy Urzędu Gminy w Malanowie korzystają z programów/platform internetowych badających jasność i poprawność języka. Ustandaryzowano pisma urzędowe, uchwały oraz grafiki w powtarzalnych informacjach zamieszczanych na portalu.

reklama

Celem wdrożenia prostego języka powołano grupę roboczą czuwającą nad poprawnością i jasnością języka urzędowego. Powołany zespół analizował pisma urzędowe np. zawiadomienia o wszczęciu postępowania i wypracował uproszczone standardy. Efektem pracy zespołu są nowe szablony korespondencji stosowane w sprawach prowadzonych w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego.

Każdy urząd odpowiada za jakość i dostępność oferowanych usług publicznych. To, jakiego języka używają pracownicy w kontakcie z klientem, ma ogromne znaczenie. Niezwykle istotne jest aby odbiorcy komunikatów mogli je szybko przeczytać i zrozumieć już przy pierwszym piśmie. Tak, by wiedzieli, jak korzystać z usług publicznych. Uproszczony tekst czyta się przede wszystkim wygodniej, a zapoznanie się z ważnymi informacjami zajmuje mniej czasu. Prosty język sprzyja także ludziom z dysfunkcjami i ograniczeniami językowymi. Krótszy i prostszy tekst to nie tylko oszczędność papieru, ale także skuteczność przekazu czyli mniej wracających spraw do ponownego rozpatrzenia. Niewątpliwie wzrośnie poziom i jakość usług oferowanych w urzędzie. Dodatkowym atutem stosowania prostego języka jest pozytywny odbiór urzędu w społeczeństwie.

Zadowolony klient to najlepsza reklama dla każdego urzędu.

reklama

Celem Konkursu „Innowacyjny Samorząd” jest promowanie oraz upowszechnianie innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego w różnych obszarach swojej działalności. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę, a kilka projektów zostało wyróżnionych.

źródło: UG Malanów

Podobne artykuły

Sołectwa gminy Brudzew wyróżnione w konkursie...

Sołectwa gminy Brudzew wyróżnione w konkursie...

11 lip.
Uczeń SP w Chylinie wśród laureatów konkursu...

Uczeń SP w Chylinie wśród laureatów konkursu "Popisz...

12 czerw.
Sukces Agaty Drabiny - Mobilna Pracownia...

Sukces Agaty Drabiny - Mobilna Pracownia...

14 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama