piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

8°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Bezwzględny zakaz wstępu do lasów. Zaostrzenie przepisów nie dotyczy myśliwych?

Bezwzględny zakaz wstępu do lasów.  Zaostrzenie przepisów nie dotyczy myśliwych?
 

W związku z pandemią, niemal codziennie wprowadzane są w kraju kolejne obostrzenia, mające na celu ograniczenie możliwości wychodzenia z domów i gromadzenia się skupisk ludzi. W piątek, 3 kwietnia, Lasy Państwowe, zgodnie z dyspozycją premiera, wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Ograniczenie ma potrwać do 11 kwietnia włącznie.

"Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostaje wprowadzany okresowy zakaz wstępu do lasu do 11 kwietnia br. włącznie" - informują Lasy Państwowe.

reklama

Zarządzenie obowiązuje wszystkich, również opiekunów czworonogów, którzy od tej pory muszą wychodzić z psami gdzie indziej. Na tereny leśne mogą wchodzić wyłącznie osoby upoważnione, tj. służba leśna, przedstawiciele firm zarządzających terenami leśnymi oraz służby porządkowe. Dodano, że zakaz wstępu będzie egzekwowany przez Straż Leśną i Straż Parków Narodowych.

"W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania" - czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Środowiska. - "Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom."

Zakaz wstępu do lasów nie obowiązuje myśliwych. Rozszerzona lista wyjść pierwszej potrzeby w okresie pandemii ogłoszona 1 kwietnia przewiduje polowania myśliwych w ramach walki z ASF. “Odstrzał sanitarny wspierający polskie rolnictwo, a zwłaszcza walkę z epidemią ASF, jest istotnym powodem opuszczenia domu” - podaje Polski Związek Łowiecki. 

Jak informuje Gazeta.pl  - Nie wiadomo, czy zakaz ten dotyczy myśliwych. Przedstawiciele LP, rzeczniczka Anna Malinowska i główny specjalista w Zespole ds. Mediów Krzysztof Trębski, nie odpowiadają na zadane na Twitterze pytania w tej sprawie. Dziennikarz TOK FM Jakub Medek zwraca jednak uwagę, że w komunikacie powołano się na dotychczasowe przepisy, w których myśliwi stanowili wyjątek. 

reklama

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Mały ale groźny. Kornik ostrozębny atakuje...

Mały ale groźny. Kornik ostrozębny atakuje...

13 wrz.
Skutki zimowych wichur groźniejsze niż...

Skutki zimowych wichur groźniejsze niż szacowali...

2 lip.
Wspólnie poszukajmy zieleni! Zapraszamy na...

Wspólnie poszukajmy zieleni! Zapraszamy na sobotni...

24 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama