wtorek 22 września 2020

Maury, Milany, Tomasza

reklama

Oko w oko z wilkiem w turkowskich lasach.

Oko w oko z wilkiem w turkowskich lasach. - Wilk Szary w Nadleśnictwie Turek 2020 / fot. Karol Fornalczyk
Wilk Szary w Nadleśnictwie Turek 2020 / fot. Karol Fornalczyk 

Jak piękne lasy mamy w naszym powiecie i wokół naszego miasta, każdy kto choć trochę zanurzył się w leśną przyrodę dobrze wie. Chętnie spędzamy w nich czas ładując akumulatroy. Jednak są ludzie, którzy pasją lasu i jego mieszkańców żyją na co dzień. Jedną z takich osób jest Karol Fornalczyk, który od wielu już lat polując obiektywem fotograficznym uwiecznia jego najskrytsze piękno. Tym razem Panu Karolowi udało się uchwycić w naturalnym środowisku wilka szarego.

- Wilki w Naszym Nadleśnictwie pojawiły się już kilka lat temu, jednak przez te lata nie było sposobności ich spotkać, można było je jedynie tropić i liczyć na odrobinę szczęścia. Ze względu na fakt, że wilk jest bardzo ostrożny i nieufny, zwłaszcza w stosunku do człowieka, spotkanie się z nim oko w oko należy naprawdę do rzadkości – informuje na swoim profilu Pan Karol.

reklama

Pierwsze spotkanie Karola Fornalczyka z wilkami we wschodniej części Nadleśnictwa Turek odbyło się w sierpniu 2019. Od tego czasu mimo ciągłego wyczekiwania na kolejne spotkanie zapanowała cisza. Koniec końców w kwietniu br. ponownie udało się namierzyć i uwiecznić tego leśnego drapieżnika. Z pomocą Panu Karolowi w obserwacji wilków przyszedł podleśniczy Grzegorz Paczkowski z Nadleśnictwa Turek, instalując foto-pułapki. - Po wielogodzinnych zasiadkach oraz obserwacjach, opiekuńczy duch lasu pozwolił i mnie na uwiecznienie na kilku kadrach Naszych pięknych wilków... - pisze Karol Fornalczyk. 

Samo tegoroczne spotkanie  "oko w oko z wilkiem" Pan Karol opisuje tak - "Pojawił się nagle, niczym duch, przemierzając dzikie ostępy. Od początku do końca spotkania nie zwęszył mnie, spokojny ale bardzo czujny i ostrożny. Skanował dogłębnie każdy dźwięk i zapach lasu, piękno, potęga i siła w jednym. Zbliżył się na pięć metrów i wydawać by się mogło, że patrzy mi oczy, adrenalina dała o sobie znać..."

Czy pojedynczy wilk a nawet wataha wilków spotkana w lesie może być niebezpieczna? Najczęściej nie, bo z natury jest zwierzęciem płochliwym i gdy tylko wyczuje człowieka w pobliżu, oddala się. Wilki  w naszej części kraju żyją samotnie lub w parach.

reklama

Poniżej wideo ze spotkania z wilkiem z 2019 roku a zdjęcia z ostatniej wizyty w kwietniu 2020 r znajdzecie na stronach Pana Karola (linki poniżej)

Wszystkich kochających przyrodę zachęcamy do śledzenia poczynań leśnego fotografa Karola Fornalczyka na jego stronie pod adresem: https://karolfornalczyk.wixsite.com/ptaki/wilk. Wartą uwagi jest także pokaźna ilość filmów ze spotkań z mieszkańcami naszych turkowskich lasów na kanale Pana Karola: https://www.youtube.com/channel/UClgO-ydy0i8EIncQkXuxBuA/featured

Podobne artykuły

"Czwórka" dla lasu i dla ludzi

z wczoraj
Udana akcja sadzenia drzew w Nadleśnictwie Turek.

Udana akcja sadzenia drzew w Nadleśnictwie Turek.

z wczoraj
Nadleśnictwo Turek. Po raz drugi sadzimy z...

Nadleśnictwo Turek. Po raz drugi sadzimy z prezydentem

14 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama