Zbiórka dla OSP Międzylesie. Jest 45% Pomagamy!!!

środa 27 maja 2020

Amandy, Jana, Juliana

reklama

Oko w oko z wilkiem w turkowskich lasach.

Oko w oko z wilkiem w turkowskich lasach. - Wilk Szary w Nadleśnictwie Turek 2020 / fot. Karol Fornalczyk
Wilk Szary w Nadleśnictwie Turek 2020 / fot. Karol Fornalczyk 

Jak piękne lasy mamy w naszym powiecie i wokół naszego miasta, każdy kto choć trochę zanurzył się w leśną przyrodę dobrze wie. Chętnie spędzamy w nich czas ładując akumulatroy. Jednak są ludzie, którzy pasją lasu i jego mieszkańców żyją na co dzień. Jedną z takich osób jest Karol Fornalczyk, który od wielu już lat polując obiektywem fotograficznym uwiecznia jego najskrytsze piękno. Tym razem Panu Karolowi udało się uchwycić w naturalnym środowisku wilka szarego.

- Wilki w Naszym Nadleśnictwie pojawiły się już kilka lat temu, jednak przez te lata nie było sposobności ich spotkać, można było je jedynie tropić i liczyć na odrobinę szczęścia. Ze względu na fakt, że wilk jest bardzo ostrożny i nieufny, zwłaszcza w stosunku do człowieka, spotkanie się z nim oko w oko należy naprawdę do rzadkości – informuje na swoim profilu Pan Karol.

reklama

Pierwsze spotkanie Karola Fornalczyka z wilkami we wschodniej części Nadleśnictwa Turek odbyło się w sierpniu 2019. Od tego czasu mimo ciągłego wyczekiwania na kolejne spotkanie zapanowała cisza. Koniec końców w kwietniu br. ponownie udało się namierzyć i uwiecznić tego leśnego drapieżnika. Z pomocą Panu Karolowi w obserwacji wilków przyszedł podleśniczy Grzegorz Paczkowski z Nadleśnictwa Turek, instalując foto-pułapki. - Po wielogodzinnych zasiadkach oraz obserwacjach, opiekuńczy duch lasu pozwolił i mnie na uwiecznienie na kilku kadrach Naszych pięknych wilków... - pisze Karol Fornalczyk. 

Samo tegoroczne spotkanie  "oko w oko z wilkiem" Pan Karol opisuje tak - "Pojawił się nagle, niczym duch, przemierzając dzikie ostępy. Od początku do końca spotkania nie zwęszył mnie, spokojny ale bardzo czujny i ostrożny. Skanował dogłębnie każdy dźwięk i zapach lasu, piękno, potęga i siła w jednym. Zbliżył się na pięć metrów i wydawać by się mogło, że patrzy mi oczy, adrenalina dała o sobie znać..."

Czy pojedynczy wilk a nawet wataha wilków spotkana w lesie może być niebezpieczna? Najczęściej nie, bo z natury jest zwierzęciem płochliwym i gdy tylko wyczuje człowieka w pobliżu, oddala się. Wilki  w naszej części kraju żyją samotnie lub w parach.

reklama

Poniżej wideo ze spotkania z wilkiem z 2019 roku a zdjęcia z ostatniej wizyty w kwietniu 2020 r znajdzecie na stronach Pana Karola (linki poniżej)

Wszystkich kochających przyrodę zachęcamy do śledzenia poczynań leśnego fotografa Karola Fornalczyka na jego stronie pod adresem: https://karolfornalczyk.wixsite.com/ptaki/wilk. Wartą uwagi jest także pokaźna ilość filmów ze spotkań z mieszkańcami naszych turkowskich lasów na kanale Pana Karola: https://www.youtube.com/channel/UClgO-ydy0i8EIncQkXuxBuA/featured

Podobne artykuły

Nadleśnictwo Turek rozpoczyna wydawanie...

Nadleśnictwo Turek rozpoczyna wydawanie zezwoleń na...

18 maj.
Okresowy zakaz wstępu do lasów na wyznaczonych...

Okresowy zakaz wstępu do lasów na wyznaczonych terenach

18 maj.
Bieliki na niebie lasów Nadleśnictwa Turek....

Bieliki na niebie lasów Nadleśnictwa Turek. Mamy...

10 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama