niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dożynki 2020. W Malanowie dziękowali za plony

Dożynki 2020. W Malanowie dziękowali za plony - fot. UG Malanów
fot. UG Malanów 

Sierpień to miesiąc żniw. Już od wieków ich zakończenie rolnicy obchodzą hucznie. W ubiegłą niedzielę, 23 sierpnia w powiecie turkowskim świętowało kilka gmin. W Malanowie tradycyjne Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej celebrowanej przez księdza Marcina Zaworskiego.

Uroczystości Gminno–Parafialnego Święta Plonów rozpoczęły się o godzinie 15.00 przed malanowskim kościołem pod wezwaniem św. Stanisława BM. i Mikołaja B. Przedstawiciele 16 sołectw wraz z proboszczem, władzami gminy oraz zaproszonymi gośćmi utworzyli korowód z wieńcami i bochnami chleba, by przy akompaniamencie zespołów: Tradycji i Jarzębinek przejść do świątyni. W tym roku wieńce lub bochny chleba zaprezentowały sołectwa: Brody, Celestyny, Czachulec Stary, Dziadowice, Dziadowice Folwark, Feliksów, Grąbków, Kotwasice, Malanów, Miłaczew, Miłaczew Kolonia, Miłaczewek, Poroże, Rachowa, Targówka, Żdżenice. Piękne, kolorowe o różnorodnych kształtach kompozycje wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i kwiatów polnych udekorowały prezbiterium malanowskiej świątyni.

reklama

Mszę Świętą dziękczynną celebrował ksiądz Marcin Zaworski, który słowa uznania oraz podziękowania skierował do rolników i sadowników. Duchowny podczas homilii sparafrazował treść piosenki: „Dziś prawdziwych żniwiarzy już nie ma…”. Podkreślał swoją wiarę w to, że są prawdziwi rolnicy, którzy kultywują to, co stare – wiarę w Boga i siłę modlitwy w tych trudnych czasach. Z kolei uczestniczący w uroczystościach Ireneusz Augustyniak, wójt Gminy Malanów podkreślał, że ziemia pozbawiona opieki, nie daje plonów. Należy więc chylić czoła przed tymi, którzy o nią dbają. Tegoroczne plony określił jako udane. -Szczęśliwie omijały naszych rolników pogodowe kataklizmy, zbiory również były obfite, więc jest za co dziękować Bogu – mówił.

Po mszy dożynkowy orszak ruszył z procesją wokół obu świątyń. Wieńce i bochny chleba ułożono na alei, gdzie wójt, przewodniczący Rady Gminy oraz ksiądz Marcin Zaworski osobiście podziękowali delegacjom za udział w dożynkach. Uczestników święta zaproszono na swojski poczęstunek przygotowany i ufundowany przez restaurację Hacjenda.

 

Podobne artykuły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły "Święto Plonów"...

5 wrz.
W niedzielę cały powiat bawi się na dożynkach w...

W niedzielę cały powiat bawi się na dożynkach w...

3 wrz.
Dożynki Gmino - Parafialne 2021 w gminie Tuliszków

Dożynki Gmino - Parafialne 2021 w gminie Tuliszków

30 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama