piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

8°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Dożynki 2020. W Malanowie dziękowali za plony

Dożynki 2020. W Malanowie dziękowali za plony - fot. UG Malanów
fot. UG Malanów 

Sierpień to miesiąc żniw. Już od wieków ich zakończenie rolnicy obchodzą hucznie. W ubiegłą niedzielę, 23 sierpnia w powiecie turkowskim świętowało kilka gmin. W Malanowie tradycyjne Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej celebrowanej przez księdza Marcina Zaworskiego.

Uroczystości Gminno–Parafialnego Święta Plonów rozpoczęły się o godzinie 15.00 przed malanowskim kościołem pod wezwaniem św. Stanisława BM. i Mikołaja B. Przedstawiciele 16 sołectw wraz z proboszczem, władzami gminy oraz zaproszonymi gośćmi utworzyli korowód z wieńcami i bochnami chleba, by przy akompaniamencie zespołów: Tradycji i Jarzębinek przejść do świątyni. W tym roku wieńce lub bochny chleba zaprezentowały sołectwa: Brody, Celestyny, Czachulec Stary, Dziadowice, Dziadowice Folwark, Feliksów, Grąbków, Kotwasice, Malanów, Miłaczew, Miłaczew Kolonia, Miłaczewek, Poroże, Rachowa, Targówka, Żdżenice. Piękne, kolorowe o różnorodnych kształtach kompozycje wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i kwiatów polnych udekorowały prezbiterium malanowskiej świątyni.

reklama

Mszę Świętą dziękczynną celebrował ksiądz Marcin Zaworski, który słowa uznania oraz podziękowania skierował do rolników i sadowników. Duchowny podczas homilii sparafrazował treść piosenki: „Dziś prawdziwych żniwiarzy już nie ma…”. Podkreślał swoją wiarę w to, że są prawdziwi rolnicy, którzy kultywują to, co stare – wiarę w Boga i siłę modlitwy w tych trudnych czasach. Z kolei uczestniczący w uroczystościach Ireneusz Augustyniak, wójt Gminy Malanów podkreślał, że ziemia pozbawiona opieki, nie daje plonów. Należy więc chylić czoła przed tymi, którzy o nią dbają. Tegoroczne plony określił jako udane. -Szczęśliwie omijały naszych rolników pogodowe kataklizmy, zbiory również były obfite, więc jest za co dziękować Bogu – mówił.

Po mszy dożynkowy orszak ruszył z procesją wokół obu świątyń. Wieńce i bochny chleba ułożono na alei, gdzie wójt, przewodniczący Rady Gminy oraz ksiądz Marcin Zaworski osobiście podziękowali delegacjom za udział w dożynkach. Uczestników święta zaproszono na swojski poczęstunek przygotowany i ufundowany przez restaurację Hacjenda.

 

fot. UG Malanów2
fot. UG Malanów3
fot. UG Malanów4
fot. UG Malanów5
fot. UG Malanów6
fot. UG Malanów7
fot. UG Malanów8
fot. UG Malanów9

Podobne artykuły

Aktywna sobota w Celestynach.

Aktywna sobota w Celestynach. "Malanowska Jesień" w...

27 wrz.
W Malanowie biegali wszyscy: przedszkolaki,...

W Malanowie biegali wszyscy: przedszkolaki,...

20 wrz.

"Malowniczy Malanów" tym razem w Dziadowicach...

15 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama