Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

W Grzymiszewie powstanie obwodnica. Dla bezpieczeństwa mieszkańców

W Grzymiszewie powstanie obwodnica. Dla bezpieczeństwa mieszkańców
 

Najprawdopodobniej 2022 rok planowana jest budowa obwodnicy w Grzymiszewie w gminie Tuliszków. W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, w Wielkopolsce powstanie osiem obwodnic. Inwestycja w Grzymiszewie jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej, która kosztować będzie 85 tysięcy złotych, w innych miejscowościach proces przygotowawczy dopiero się rozpocznie.

Do programu, oprócz Grzymiszewa, zakwalifikowały się także takie wielkopolskie miejscowości jak: Gostyń, Krotoszyn, Kamionna, Kalisz, Stryków i Żodynia. Poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, 24 sierpnia podpisał umowę na wykonanie Projektu Koncepcyjnego dla budowy obwodnicy. Jego wykonawcą jest firma KFG sp. z o.o. sp.k., która na jego wykonanie ma 90 dni. Umowa opiewa na 85 tysięcy złotych. Po opracowaniu przebiegu obwodnicy na drodze krajowej nr 72 rozpoczną się prace terenowe związane z wykonaniem badań geotechnicznych oraz opracowaniem dokumentacji Badań Podłoża Gruntowego. Powyższa dokumentacja jest niezbędna do ogłoszenia postępowania przetargowego w systemie Projektuj i buduj, planowanego na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 roku. Równolegle prowadzone są prace terenowe, inwentaryzacja przyrodnicza, która jest niezbędnym dokumentem do opracowania materiałów, aby GDDiA uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Prace inwentaryzacyjne trwają pełen okres wegetacyjny i lęgowy.

reklama

Podstawowym celem budowy obwodnicy Grzymiszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 72. Grzymiszew nie jest dużą miejscowością, natomiast droga krajowa przechodzi przez jej środek. Oprócz samego obejścia miejscowości trwają prace zmierzające do przebudowy fragmentu drogi w kierunku Konina i Turku. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie w miejscowości przepustowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego przede wszystkim pomiędzy Koninem a Turkiem, a w dalszej perspektywie ruchu z kierunku Sieradza i Łodzi. To ważna droga dla układu komunikacyjnego wschodniej Wielkopolski. Inwestycja ma kosztować 35 milionów złotych.

Podobne artykuły

Sobotnie świętowanie w Grzymiszewie. Gospodynie...

Sobotnie świętowanie w Grzymiszewie. Gospodynie...

31 sierp.
Przed nami ostatni weekend wakacji! Tylko u nas...

Przed nami ostatni weekend wakacji! Tylko u nas...

26 sierp.
Kłopoty z przejazdem obwodnicą Turku....

Kłopoty z przejazdem obwodnicą Turku. Utrudnienia...

23 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama