środa 30 listopada 2022

Andrzeja, Maury, Ondraszka

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W gminie Brudzew powstanie największa w Polsce elektrownia słoneczna. ZE PAK rozpoczyna inwestycje

W gminie Brudzew powstanie największa w Polsce elektrownia słoneczna. ZE PAK rozpoczyna inwestycje
 

Należące do Zygmunta Solorza - Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz ESOLEO wybudują w gminie Brudzew największą w Polsce elektrownię słoneczną. Farma fotowoltaiczna powstanie w Janiszewie, na terenach odzyskanych dla środowiska naturalnego, na których jeszcze niedawno wydobywano węgiel brunatny.

ESOLEO, jako firma wyspecjalizowana w budowie instalacji fotowoltaicznych, zamierza zaangażować w realizację inwestycji między innymi firmy lokalne oraz ludzi, którzy wcześniej pracowali przy wydobyciu węgla. Projekt jest kolejnym etapem transformacji energetyki węglowej w zieloną, prowadzonej przez ZE PAK i Zygmunta Solorza. Wartość podpisanej umowy to prawie 164 miliony złotych. Termin oddania do eksploatacji planowany jest na sierpień 2021 roku. Umowa zawarta została pomiędzy Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin raz konsorcjum ESOLEO i Przedsiębiorstwem Remontowym PAK SERWIS z Konina. Dzięki umowie, powstanie elektrownia słoneczna o mocy 70 MWp. Zostanie ona zbudowana na obszarze 100 hektarów. Tereny te dzięki rekultywacji zostały odtworzone i przywrócone środowisku naturalnemu.

reklama

-Budowa przez ZEPAK farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski jakim jest Wschodnia Wielkopolska. To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m. in. przez pracowników sektora energetyczno – węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora – mówi Piotr Woźny, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Janiszewie realizowana będzie z uwzględnieniem zasady local content. Jedną z firm, która wchodzi w skład konsorcjum realizującego inwestycję jest bowiem spółka córka ZE PAK - Przedsiębiorstwo Remontowe PAK SERWIS. Dzięki udziałowi w tym projekcie firma pozyska kwalifikacje, doświadczenie oraz referencje, które pomogą jej ubiegać się o udział w kolejnych realizacjach dużych projektów fotowoltaicznych na terenie całej Polski. -Udział PAK Serwis w konsorcjum budującym farmę fotowoltaiczną w gminie Brudzew to tylko jedna z form uczestnictwa grupy ZE PAK w tym projekcie. Oprócz tego przedsięwzięcie stworzy nowe miejsca pracy dla osób zaangażowanych do tej pory w wydobycie węgla w odkrywkach należących do ZE PAK. Już w październiku pierwsi dotychczasowi pracownicy kopalni, biorąc udział w budowie farmy, zaczną pracować w sektorze zielonej energii – wyjaśnia Henryk Sobierajski, prezes Zarządu ZE PAK.

Przekwalifikowanie dotychczasowych pracowników ZE PAK do prac nad budową farmy fotowoltaicznej będzie możliwe dzięki wybudowaniu przez firmę we wrześniu tego roku na terenie Elektrowni Konin Centrum Szkoleniowego OZE. Infrastruktura centrum umożliwi pracownikom sektora energetyczno-węglowego pozyskanie nowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Dzięki budowie tego centrum oraz porozumieniu podpisanemu 30 lipca tego roku, pomiędzy Spółką a Agencją Rozwoju Regionalnego SA z siedzibą w Koninie, pracownicy ZE PAK zyskali możliwość dostępu do finansowanych przez Agencję Rozwoju Regionalnego projektów szkoleniowo–doradczych w zakresie usług rozwojowych, mających na celu uzyskanie przez nich kwalifikacji i kompetencji zawodowych.

Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew w planowanej dacie zakończenia jej budowy będzie największą elektrownią słoneczną w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w kraju elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

reklama

Podobne artykuły

Kolejna zielona inwestycja na mapie powiatu...

Kolejna zielona inwestycja na mapie powiatu...

7 kw.
Wideo: Otwarcie największej farmy...

Wideo: Otwarcie największej farmy fotowoltaicznej w...

29-10-2021
Elektrownia Jądrowa z małymi reaktorami SMR w...

Elektrownia Jądrowa z małymi reaktorami SMR w...

31-08-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama