piątek 17 września 2021

Franciszka, Lamberty, Narcyza

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy już w OSP Kotwasice

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy już w OSP Kotwasice
 

OSP w Kotwasicach została założona 1927 roku. Aktualnie liczy 52 członków, w tym 31 to wyszkoleni druhowie mogący uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W 2014 roku, jednostka włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Prezesem OSP Kotwasice jest Marek Graczyk.  

Wrzesień 2020 r. będzie szczególnym momentem w dziejach jednostki OSP Kotwasice. Po wielu latach wyczekiwania, do remizy zawitał nowy wóz bojowy. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotwasicach nie kryją swej radości. Do tej pory w swojej dyspozycji mieli dwa ponad trzydziestoletnie auta. Dzięki staraniom wielu osób, m.in. Wójta Gminy oraz Prezesa jednostki udało się zakupić nowoczesny samochód pożarniczy. Wsparcia w zakupie udzieliła Gmina Malanów, która na ten cel zabezpieczyła we własnym budżecie 210 tys. zł. Prócz tego udało się uzyskać dofinansowanie m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (370 tys. zł), Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (200 tys. zł). Do samochodu, własne fundusze dołożyli również strażacy z Kotwasic (9,4 tys). Auto dotarło do jednostki w ubiegły czwartek. W piątek 25 września odbyło się oficjalne przekazanie. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP – Ryszard Bartosik, Z-ca Komendanta Głównego PSP – st.bryg. Arkadiusz Przybyła, Komendant Powiatowy PSP – st.kpt. Piotr Pietrucha, Starosta Turecki – Dariusz Kałużny, Wójt Gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak, Przewodniczący Rady Gminy – Karol Płóciennik wraz z malanowskimi radnymi, kapelan strażaków ks. Antoni Janicki oraz ks. prałat Stanisław Płaszczyk. Nie zabrakło także druhów z OSP Kotwasice, a także z pozostałych jednostek z terenu gminy oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Kotwasic.

reklama

Nowy wóz to samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo. Auto posiada napęd 4x4, kabinę przystosowaną do przewozu sześciu osób wraz z kierowcą. Wyposażone jest m.in. w radiotelefon, wyciągarkę elektryczną o uciągu 8 ton, działko wodno-pianowe na dachu, zbiornik wody o pojemności 3 tys. litrów i zbiornik środka pianotwórczego na 300 litrów. Jednostka napędowa Volvo to sześciocylindrowy, rzędowy silnik wysokoprężny o pojemności skokowej 7,7 l wyposażony w turbosprężarkę i chłodnicę powietrza doładowującego. Samochód rozwija moc 280 KM i moment obrotowy 1050 Nm. Poza tym, że auto jest nowoczesne i dobrze wyposażone to do tego jeszcze ekologiczne bowiem spełnia wymagania europejskiej normy emisji spalin Euro 6.

Włączony do podziału bojowego samochód, stanowić będzie istotne wzmocnienie potencjału ratowniczego jednostki, a tym samym realnie przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa na terenie gminy Malanów oraz zachodniej części powiatu tureckiego.

źródło: UG Malanów
fot.: OSP Kotwasice / UG Malanów

Podobne artykuły

Nowy specjalistyczny sprzęt dla strażaków za...

Nowy specjalistyczny sprzęt dla strażaków za blisko...

09-12-2020
Dwie tragedie w jednym czasie. Zginął kierowca...

Dwie tragedie w jednym czasie. Zginął kierowca...

17-08-2020
Kolejne wozy ratowniczo-gaśnicze dla jednostek...

Kolejne wozy ratowniczo-gaśnicze dla jednostek OSP z...

09-07-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama