sobota 16 stycznia 2021

Mascelego, Walerii, Włodzimierza

reklama

Biskup Mering złożył rezygnację

Biskup Mering złożył rezygnację
 

Po 17 latach posługi biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu. Kapłan 10 grudnia kończy 75 lat.

Pisma informujące o rezygnacji biskupa zostały już przekazane do Watykanu za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Jest ona związana z wiekiem duchownego, który 10 grudnia kończy 75 lat. Zgodnie z kanonem 401 paragraf 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, biskup diecezjalny, który ukończył ten wiek jest proszony o złożenie na ręce papieża rezygnacji, a ten po rozważeniu wszystkich okoliczności, podejmie decyzję.

reklama

Ksiądz Wiesław Alojzy Mering ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1972 roku w Gdyni. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii w Sierakowicach, rozpoczął studia doktoranckie nauk humanistycznych na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie przez rok studiował teologię na Uniwersytecie Nauk Humanistycznych w Strasburgu, jako stypendysta rządu francuskiego, uzyskując tam stopień licencjata.

Po powrocie do Polski był wikariuszem w parafiach w Toruniu i Gdyni, później proboszczem w Lignowach koło Pelplina. Pełnił również funkcję duszpasterza rodzin diecezji chełmińskiej i diecezjalnego wizytatora nauki religii. W 1992 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym od wielu lat wykłada wstęp do filozofii, metafizykę, historię filozofii i antropologię filozoficzną.

25 marca 2003 roku Ojciec święty Jan Paweł II mianował Wiesława Meringa Biskupem Włocławskim. Miesiąc później nowy Ordynariusz Diecezji przyjął święcenia biskupie oraz dokonał ingresu do Katedry Włocławskiej. Jako dewizę swej posługi przyjął słowa: „Iustitia, pax et gaudium”, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian „Królestwo Boże (...) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym”.

Podobne artykuły

Tegoroczna kolęda w zmienionym terminie i w...

Tegoroczna kolęda w zmienionym terminie i w różnych...

20-12-2020
Biskup Wiesław Mering zarażony koronawirusem....

Biskup Wiesław Mering zarażony koronawirusem....

20-10-2020
Wielkanoc bez tradycyjnego święcenia pokarmów....

Wielkanoc bez tradycyjnego święcenia pokarmów....

30-03-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama