poniedziałek 03 października 2022

Bogumiła, Gerarda, Józefy

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Bez nocnej prohibicji w gminie Malanów

Bez nocnej prohibicji w gminie Malanów
 

Pod obrady XXII sesji Rady Gminy Malanów trafił już po raz drugi projekt Uchwały w sprawie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Za pierwszym razem projekt został wykreślony z porządku obrad, ponieważ z powodu rozwijającej się pandemii i wielu mających jej zapobiec ograniczeń nie udało się przeprowadzić obowiązkowych konsultacji społecznych we wszystkich sołectwach. Dlatego też projekt w niezmienionym kształcie dopiero jesienią trafił na sesję po raz drugi. Tym razem wszystkim sołectwom udało się skonsultować uchwałę na zebraniach sołeckich. Większość sołectw wyraziła jednak negatywną opinię w sprawie proponowanej nocnej prohibicji.

reklama

Pozytywny oddźwięk projekt miał w 3 sołectwach. W Bibiannie na 20 obecnych mieszkańców 13 było za wprowadzeniem ograniczeń, 5 było przeciw a 2 wstrzymało się od głosu, podobnie w Dziadowicach –Folwark na 16 przybyłych mieszkańców za ograniczeniami było 11, przeciw 3 a 2 wstrzymało się. Pozytywną opinię w tej kwestii, choć bez głosowania wyrazili również mieszkańcy Poroża, natomiast mieszkańcy sołectwa Kotwasice nie wypowiedzieli się w przedmiotowym temacie. Trzeba jednak w tym miejscu dodać, że mimo iż Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wymaga opinii sołectw  to jednak nie są one dla rad gmin wiążące. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że zapytać trzeba ale sugerować się tą opinią już tylko można.

Tak więc to radni ostatecznie muszą zdecydować, czy wprowadzamy ograniczenia w nocnej sprzedaży czy też nie. Ostatecznie w wyniku głosowania uchwała została odrzucona, ale radni już podczas poprzedzającej sesję komisji wskazali na konieczność edukacji i natężenia prewencji pod kątem przestrzegania przepisów m.in. zakazujących spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

źródło: UG Malanów

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Alkomat - twój sposób na spokojną jazdę samochodem

Alkomat - twój sposób na spokojną jazdę samochodem

10 sierp.
Regularnie kradł towar z półek marketu w Turku....

Regularnie kradł towar z półek marketu w Turku....

31 mrz.
Skosił znak i wydmuchał 2,5. Policjanci...

Skosił znak i wydmuchał 2,5. Policjanci zatrzymali...

21 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama