czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

13°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Stowarzyszenie "Nadzieja" z Malanowa świętuje 15-lecie działalności

Stowarzyszenie
Walne zebranie z 2020 roku - Fot. Stowarzyszenie "Nadzieja" 

Dokładnie 12 kwietnia 2021 r. mija 15 lat jak zostało założone Stowarzyszenie "Nadzieja" w Malanowie. Celem Stowarzyszenia jest osiągnięcie wszechstronnego społeczno-kulturalnego rozwoju gminy, stąd zakres realizowanych działań Stowarzyszenia na przełomie 15-lat istnienia jest bardzo szeroki. Począwszy od podtrzymywania i promowania miejscowych tradycji kulturowych poprzez pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym, dzieciom i młodzieży. Pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują i oczekują to misja Stowarzyszenia, które w swoich działaniach pomaga rozwijać talenty plastyczne, taneczne, sportowe, pamięta o seniorach i dzieciach niepełnosprawnych, wspiera integrację i profilaktykę.                                                     

Warto przypomnieć kilka z istotnych projektów realizowanych i prowadzonych przez Stowarzyszenie w trakcie 15-letniej histori..

reklama

Nieprzerwalnie od 2007 r. organizowany jest Plener Malarski „Malowniczy Malanów”, w ramach którego na płótnie utrwalane są urokliwe zakątki naszej gminy. Jest to nie tylko forma doskonalenia umiejętności plastycznych uzdolnionych mieszkańców naszej gminy ale także działania na rzecz promocji naszej małej ojczyzny. Malowaliśmy nie tylko malanowskie pejzaże, ale także przydrożne krzyże, kapliczki, kościoły czy starą zabudowę. Dorobek każdego pleneru opisywany jest w katalogu poplenerowym lub prezentowany w kalendarzu na dany rok.

Wspólnie ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Miłaczewie Stowarzyszenie zorganizowało Wielopokoleniową Imprezę Integracyjną „Razem-Więcej-Łatwiej”. Widać nas także było na Dniach Malanowa.

Od 2008 r. Stowarzyszenie jest organizatorem Turnieju Tańca Towarzyskiego i Dowolnego, podczas którego prezentują się dzieci i młodzież z gminy Malanów i powiatu tureckiego. Dla młodych mieszkańców naszej gminy organizowane są zajęcia z piłki siatkówki, nożnej, ręcznej oraz nauki tańca. Dla osób starszych organizowane są obchody Dni Babci i Dziadka oraz Dzień Seniora „ Jesień z Nadzieją”.

Dla tych, którym trudniej sprostać potrzebom dnia codziennego – Stowarzyszenie organizuje pomoc żywnościową oraz warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy nabywają umiejętności przygotowania potraw z otrzymywanej żywności. Dzieje się to we współpracy z Bankiem Żywności w Koninie.

reklama

Dla członków Stowarzyszenia i nie tylko organizowane się różne wycieczki. Byliśmy m.in.: w Ciechocinku, Kłodawie, Gnieźnie, Biskupinie, polskiej Wenecji. Byliśmy na szlaku Russów-Gołuchów-Brzezie, w Inowrocławiu, Toruniu, Warszawie, zwiedziliśmy Sandomierz, Kazimierz Dolnym, Puławy, Wrocław, a ostatnio Pragę. Wyjeżdżaliśmy też na koncerty zespołu Mazowsze, Chóru Aleksandrowa, oraz kilkakrotnie do Teatru Muzycznego w Łodzi. Bardzo miło wspominamy wyjazd integracyjny, dziadków z wnukami do Zaurolandii w Rogowie.

Z myślą o dzieciach niepełnosprawnych, aby ofiarować im nadzieję i promyk radości organizowane były przez Stowarzyszenie Spotkania Mikołajkowe, wyjazdy na termy do Uniejowa, do Mini Zoo w Borysewie, do Wioski Indiańskiej w Choczu. Dla Ani, Zuzi, Antosia i Wiktora odbyły się koncerty charytatywne.

Stowarzyszenie „Nadzieja” wyszło też poza granice naszej gminy organizując „Festiwal Folkloru i Twórczości Artystycznej Powiatu Tureckiego, a wychodząc poza granice kraju nawiązało współpracę z Ukrainą, w ramach wymiany kulturalno - edukacyjnej dzieci i młodzieży.

W maju 2008 r. Stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego i od tego roku jest możliwość wsparcia stowarzyszenia poprzez przekazanie 1% podatku. Podatek ten można przekazać nie tylko stowarzyszeniu ale także za pomocą stowarzyszenia na leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych czy chorych.

Lista działań Stowarzyszenia jest długa i nie sposób wymienić ich wszystkich a realizacja zamierzeń jest możliwa dzięki dobrej organizacji pracy wewnątrz Stowarzyszenia, jak i współpracy z samorządem, jednostkami organizacyjnymi, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami. Należy tu wspomnieć, iż we współpracy z władzami samorządowymi Stowarzyszenie realizowało projekt pn.” Wyposażenie wsi Czachulec Stary, Kotwasice i Bibianna w zaplecze kulturalno- sportowe” oraz „ Nasze przedszkole” dzięki któremu powstał oddział przedszkolny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Miłaczewie. W 2019 r. Stowarzyszenie przyczyniło się do powstania nowego placu zabaw i siłowni zewnętrznej z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować władzom gminnym poprzednich i obecnej kadencji, dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Ireneuszowi Augustyniakowi, Przewodniczącemu Rady Gminy Karolowi Płóciennikowi,  radnym gminy za wsparcie finansowe i przychylność przy realizacji różnych projektów Stowarzyszenia.

Od początku założenia Stowarzyszenia jego prezesem jest Krystyna Sobczak, od początku pracują w nim także Małgorzata Przygońska, Alicja Maciejewska i Małgorzata Płóciennik. Aktualnie do Zarządu wchodzą także Justyna Dawicka, Sylwia Smura i Marzena Osińska. Obecnie Stowarzyszenie liczy 120 członków i co roku liczba ta jest większa.

Podsumowując ten zacny jubileusz można stwierdzić że działania Stowarzyszenia opierają się na tak ważnych zasadach jak szacunek dla drugiego człowieka, zaufanie, zrozumienie, integracja a jego działaniom zawsze towarzyszy radość i uśmiech, pomoc i życzliwość.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją aktywnością społeczną, zaangażowaniem i dobrą wolą przyczyniają się do rozwoju Stowarzyszenia bo jak mówi sentencja :

” Zawsze jest jedna myśl, która zasypia ostatnia …
   Światło, które nigdy nie gaśnie ……
   To Nadzieja w sercu na lepsze jutro”.

źródło/fot.: Stowarzyszenie Nadzieja / Małgorzata Płóciennik

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat historii,...

1 wrz.
Złoty jubileusz par z gminy Malanów. 27...

Złoty jubileusz par z gminy Malanów. 27 małżeństw z...

20 czerw.
Władysławów. 27 par z terenu gminy świętowało...

Władysławów. 27 par z terenu gminy świętowało swoje...

18 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama