sobota 15 maja 2021

Dionizego, Nadziei, Zofii

11°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: "Zanocuj w lesie" - nowy program dla miłośników lasu rusza w Nadleśnictwie Turek.

Wideo:
 

Od dziś tj. 1 maja 2021 r. Lasy Państwowe uruchamiają program skierowanych do miłośników bushcraftu, surwiwalu oraz wszystkich tych, którzy chcą zanocować w lesie zupełnie „na dziko. We wszystkich nadleśnictwach w Polsce wyznaczone zostały strefy leśne w których możemy obcować z naturą 24 godziny na dobę. Odpowiedni teren w ramach programu został wyznaczony także w Nadleśnictwie Turek.

Nadleśnictwo Turek przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

reklama

Jak znaleźć obszar objęty programem?

Wszystkie obszary udostępnione przez leśników w ramach programu „Zanocuj w lesie” znajdują się na mapie Banku Danych o Lasach (BDL). W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” a następnie „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe.

Samo wejście do lasu celem nocowania w nim nie zawsze wystarczy. Jeżeli nasz nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musimy wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Wszystkie niezędne informacje znajdziemy na stronie Nadleśnictwa Turek: https://turek.poznan.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/VOvDwKEBzZuw/content/zanocuj-w-lesie

reklama

Należy także pamiętać, że nie wolno używać otwartego ognia oraz kuchenek na obszarach dopuszczonych do programu. Rozpalenie ognia jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie oraz na stronach internetowych nadleśnictw. Nadleśniczowie mogą, ale nie muszą, wyznaczać takie miejsca na obszarach pilotażowych.

Nie wszystko jest jednak tak różowe.

Fakt rozpoczęcia programu „Zanocuj w lesie” cieszy. O tego typu miejsca apelowali już od wielu lat miłośnicy bushcraftingu. Jednak jak zauważa jeden z naszych czytelników wyznaczony obszar na terenie Nadleśnictwa Turek choć duży to wg mapy przygotowanej przez Fundację „Lasy i Obywatele” poszatkowany jest planowaną wycinką drzewostanu. Poniżej zrzut ekranu z terenu obiętego programem w Nadleśnictwie Turek (kolor żółty lewa mapka) oraz planowanowane wycinki wg mapy fundacji (kolor czzerwony prawa mapka).

Podobne artykuły

Wielkopolska Straż Leśna od powiatu tureckiego...

Wielkopolska Straż Leśna od powiatu tureckiego...

7 kw.
Nielegalna jazda po lesie

Nielegalna jazda po lesie "nagrodzona" mandatami....

31 mrz.
Las nie potrzebuje maseczki - potrzebuje szacunku

Las nie potrzebuje maseczki - potrzebuje szacunku

1 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama