wtorek 22 czerwca 2021

Pauliny, Sabiny, Tomasza

26°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Stary dworzec w Tuliszkowie już nie straszy. Nowoczesny budynek biblioteki wizytówką miasta

Stary dworzec w Tuliszkowie już nie straszy. Nowoczesny budynek biblioteki wizytówką miasta
 

Od 18 stycznia 2021 roku Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Tuliszkowie mieści się w nowym budynku przy Placu Powstańców Styczniowych 1863 r. Obecnie biblioteka składa się z przestronnej wypożyczalni, sali konferencyjnej, gabinetu dyrektora, magazynu i pomieszczeń socjalnych.

W wyniku rozbudowy budynku po byłym dworcu autobusowym z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udało się zrealizować plan oddania do użytku pomieszczeń przeznaczonych na nowy lokal dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania “Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji: 1149342,65 zł. Kwota dofinansowania: 499 999 zł

reklama

W ramach inwestycji dobudowano dwie, przecinające się bryły w kształcie prostokąta, połączone częścią istniejącą jedynie łącznikiem komunikacyjnym. Powstał niewielki plac pomiędzy nową a starą częścią, który wyeksponował wejście do biblioteki. Na placu nasadzono krzewy, które wizualnie poprawiają estetykę obszaru wokół biblioteki. Beneficjent na etapie projektowania założył rozwiązania innowacyjne mające na celu nadanie budynkowi biblioteki nową funkcjonalność poprzez rozplanowanie i zagospodarowanie przestrzeni. Budynek został zmodernizowany i zyskał nową, oszkloną fasadę, co stanowi innowacyjne rozwiązanie w skali bibliotek znajdujących się na obszarach wiejskich Województwa Wielkopolskiego. Gmach zyskał zupełnie nową elewację, wpisującą się w estetykę ulicy. Na dachu zamontowano logo w kształcie lisa, które oświetlone, po zmroku nadaje jeszcze bardziej nowoczesny wygląd. Istotne, innowacyjne zmiany dotyczą również wnętrz obiektu. Nową bibliotekę stanowią przestronne, jasne wnętrza, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektonicznym (przeszklone powierzchnie, szklane ściany, wysokie sufity) zapewniają komfort pracy i użytkowania. Bezsprzecznym atutem są również: przestrzeń oraz rozwiązania aranżacyjne (jasne meble, kolorowe dodatki, wygodne siedziska). Użytkownicy biblioteki mogą teraz w komfortowych warunkach skorzystać z internetu oraz z ponad czternastotysięcznego księgozbioru tuliszkowskiej książnicy. Ponadto użytkownicy mogą dokonać także przeglądu prasy. Najmłodsi czytelnicy oprócz możliwości skorzystania z oferty czytelniczej mogą także oddać się zabawie, którą zapewniają wygodne pufy czy mobilny domek zaprojektowany z myślą o dzieciach.

Nowa siedziba biblioteki jest także miejscem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami. Do biblioteki można dostać się bez konieczności pokonywania schodów czy uskoków. Troje szerokich drzwi umożliwia korzystanie z miejskiej książnicy zarówno niepełnosprawnym jak i matkom z wózkami, które nie muszą już pokonywać żadnych barier.

Nowy, atrakcyjny wygląd Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie, jej usytuowanie a także dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, liczne zasoby i oferta kierowana do mieszkańców Gminy i Miasta Tuliszków z pewnością zachęcą zarówno starszych jak i młodszych czytelników do częstego odwiedzania tego miejsca. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych budynek biblioteki spełnia wzrastające oczekiwania czytelników oraz wszystkich mieszkańców Gminy, zapewniając tym samym warunki do tworzenia wysokiej jakości oferty kulturalnej dostępnej dla zróżnicowanych grup odbiorców.

reklama

Krótka historia nowopowstałego budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie jest pełna wydarzeń, kontrowersji i zwrotów akcji. Kilka lat od pomysłu do realizacji inwestycji upłynęło w atmosferze dyskusji, niekiedy nieporozumień, ale i ciężkiej pracy. Ogromny wysiłek połączony z uporem, pozwolił na zrealizowanie inwestycji jakim jest budynek biblioteki, który stał się jednocześnie wizytówką Gminy Tuliszków.

źródło/fot.: UMiG Tuliszków

Podobne artykuły

Książki z biblioteki z dostawą do domu

Książki z biblioteki z dostawą do domu

z wczoraj
Wspólne świętowanie rozpoczęcia lata w Turku

Wspólne świętowanie rozpoczęcia lata w Turku

18 czerw.
200 nowych miejsc pracy. AJ Group inwesytuje w...

200 nowych miejsc pracy. AJ Group inwesytuje w...

10 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama