poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

9°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Referendum w Tuliszkowie do kosza. Burmistrz Krzysztof Roman zostaje

Referendum w Tuliszkowie do kosza. Burmistrz Krzysztof Roman zostaje
 

Przysłowiowe „do trzech razy sztuka” w przypadku referendów w gminie Tuliszków nie sprawdziło się. Fiaskiem okazało się trzecie już w tej gminie referendum odwoławcze organizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Krzysztof Roman pozostaje na swoim stanowisku.

Znaczącym elementem niedzielnego głosowania podobnie jak w latach ubiegłych była jego frekwencja, która okazała się za niska by referendum miało siłę sprawczą. Głosowanie byłoby ważne jeśli do urn poszłoby przynajmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach samorządowych w 2018. W przypadku gminy jak i miasta oznaczało to, że referendum będzie ważne jeśli zagłosuje w nim 2867 osób. Tak się jednak nie stało.

reklama

W niedzielnym głosowaniu udział wzięło 1168 uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy i miasta Tuliszków co stanowi zaledwie 14,17 proc. wszystkich uprawnionych do oddania głosu. I choć przewaga tych za była druzgocąca, bo za odwołaniem głosowało 1115 osób a zaledwie 40 było przeciw, Burmistrz Krzysztof Roman pozostaje ponieważ frekwencja nie przekroczyła 36% uprawnionych do głosowania. 

Tuliszków ma już swoje doświadczenia w dziedzinie referendów odwoławczych. W zeszłej kadencji (6 listopada 2016 r.) w gminie odbyło się referendum w sprawie odwołania urzędującego wtedy burmistrza Grzegorza Ciesielskiego. Głosowanie było nieważne  z powodu zbyt niskiej frekwencji. Podobny efekt miało referendum za odwołaniem Rady Gminy Tuliszkowa, które odbyło się w grudniu 2019 roku.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

W Tuliszkowie mają

W Tuliszkowie mają "Szatnie na medal"

23 wrz.
Pogoda nie odstraszyła młodych sportowców....

Pogoda nie odstraszyła młodych sportowców. Narodowy...

20 wrz.
Jesień zapowiada się pracowicie. Zawodnicy UKS...

Jesień zapowiada się pracowicie. Zawodnicy UKS Judo...

9 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama