poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

19°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie.
 

30 czerwca  2021 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie. Powstała ona w wyniku rozbudowy budynku po byłym dworcu autobusowym z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nieprzypadkowo zatem, na jednej ze ścian w głównym holu wita czytelników kolorowy napis „Przystanek Biblioteka”. Wielu mieszkańcom naszej miejscowości miejsce to kojarzy się przede wszystkim z przystankiem autobusowym, na który spieszymy wybierając się do pracy, do szkoły, do domu czy w jakimkolwiek innym kierunku. 

Jeśli jednak dodamy do tego kolejne znaczenie słowa „przystanek, jako miejsca będącego przystanią, miejscem zastanowienia i refleksji, zatrzymania się w codziennej bieganinie, dojdziemy do wniosku, że ta właśnie nazwa najlepiej oddaje sens tej lokalizacji.  Tuliszkowski przystanek bowiem jest teraz także ostoją spokoju, strefą relaksu. Miejscem, które wycisza i pozwala zatrzymać się, choć na chwilę. 

reklama

Renata Chorążewska- dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie powitała zaproszonych gości, a następnie w towarzystwie Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego- Krzysztofa Grabowskiego, Dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - Izabeli Mroczek. Burmistrza Krzysztofa Romana, księdza Proboszcza Stanisława Nowaka i przedstawicieli czytelników – wspólnym gestem przecięcia wstęgi, dokonała otwarcia nowej siedziby biblioteki. Ksiądz proboszcz poświęcił nową siedzibę, a dyrektor biblioteki przedstawiła krótki rys historyczny funkcjonowania tuliszkowskiej książnicy, która w tym roku obchodzi jubileusz 75- lecia istnienia. 

W początkowym okresie działalności nasza  biblioteka miała swoją siedzibę w lokalu biurowym Miejskiej Rady Narodowej w Tuliszkowie. 23 lutego 1952 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej zdecydowało o przeniesieniu siedziby biblioteki do lokalu wynajętego od pana Wincentego Piwońskiego. 

W tymże lokalu o powierzchni 48 m kw. funkcjonowała ona do roku 1979. Pomieszczenie nie spełniało jednak warunków niezbędnych do prowadzenia działalności i wykonywania podstawowych zadań biblioteki. Dlatego też 7 lipca 1979 roku doszło do uroczystego otwarcia nowej siedziby biblioteki przy Placu Wolności 3.
Jeszcze do niedawna nasza książnica mieściła w tym właśnie miejscu. Przy Placu Wolności biblioteka prowadziła swoją działalność podstawową jaką jest udostępnianie książek a także prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej.  Z czasem jednak lokal o powierzchni 120 m/kw przestał  spełniać warunki zapewniające właściwe funkcjonowanie miejskiej książnicy.

reklama

Na szczęście, w wyniku rozbudowy budynku po byłym dworcu autobusowym z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udało się zrealizować plan oddania do użytku pomieszczeń przeznaczonych na nowy lokal dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuliszkowie.

Biblioteka na przestrzeni tych 75. lat ulegała wielu przeobrażeniom. Zmieniały się lokalizacje, pracownicy i kierownicy, a później dyrektorzy jednostki. Podzcas uroczystosci otwarcia nowej siedziby biblioteki, Dyrektor Renata Chorążewska wręczyła podziękowania Danucie Jesiołkiewicz, która sprawowała funkcję dyrektora do września 2011 roku, Halinie Lędzkiej oraz Teresie Jackowiak, bibliotekarkom, które w ubiegłym roku odeszły na emeryturę. Słowa uznania i podziękowania za trud włożony w pracę na rzecz realizacji tak dużej inwestycji, jaką była budowa nowej siedziby tuliszkowskiej biblioteki, skierował do zgromadzonych Burmistrz Krzysztof Roman. Wyraził nadzieję na to, że tak nowoczesne i przestronne miejsce będzie chętnie odwiedzane przez mieszkańców naszej gminy, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych, że to właśnie tutaj wśród tak licznego księgozbioru będą rodzić się nowe wartości. Bo to właśnie biblioteka, jako instytucja kultury, powinna realizować te cele, które wpływają na stan intelektu w danej społeczności.

Uroczystosc zakończyła się zwiedzaniem nowych przestrzeni oraz  prezentacją zdjeć z przebiegu kolejnych etapów realizacji budowy biblioteki.

materiał prasowy nadesłany

Podobne artykuły

Narodowe Czytanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece...

Narodowe Czytanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece...

21 wrz.
Urszula Szczęsna Dyrektorem Powiatowej...

Urszula Szczęsna Dyrektorem Powiatowej Biblioteki...

31 sierp.
Bibliosmyki ponownie w bibliotece

Bibliosmyki ponownie w bibliotece

31 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama