sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Ambasadorzy Kazachstanu i Uzbekistanu z wizytą w gminie Przykona

Ambasadorzy Kazachstanu i Uzbekistanu z wizytą w gminie Przykona
 

W czwartek 26 sierpnia w Gmina Przykona miało miejsce spotkanie Ambasadora Kazachstanu  Alima Kirabayewa oraz Radcy Handlowo-Ekonomicznego Ambasady Republiki Uzbekistanu Askara Beknazarowa z przedstawicielami Gminy Przykona i Powiatu Tureckiego. W spotkaniu i rozmowach o możliwości nawiązania współpracy w różnych obszarach uczestniczyli Starosta Turecki Dariusz Kałużny oraz przedstawiciel Zarządu Rady Powiatu Tureckiego Ryszard Papierkowski. 

Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski przedstawił krótką charakterystykę gminy oraz proces transformacji energetycznej Przykony - lidera wśród samorządów Wielkopolski Wschodniej w  zakresie przechodzenia od energetyki węglowej do energetyki odnawialnej.

reklama

Starosta Turecki przedstawił najważniejsze atuty Powiatu Tureckiego, a także główne branże dominujące na naszym terenie jak: przemysł lekki - meblarski i tekstylny wymieniając Mirandę czy Sun Garden. Przytoczył anegdotę krążącą u największego pracodawcy  a także wśród spedytorów, że już co drugi Niemiec śpi na materacu i poduszce wyprodukowanej w regionie - tak znaczny jest eksport tych towarów do naszych zachodnich sąsiadów. Wspomniał też o branży transportowej, która wchłonęła najwięcej siły roboczej z podupadającego sektora węglowego i budując markę powiatu jako zagłębia transportowego. Starosta zaznaczył, że nie można zapomnieć także o sektorze rolniczym i przytaczając chociażby produkcję mleka do mleczarni w Turku i informując ze kosze lokalnych produktów podarowane od niego i wójta zawierają jedne z najlepszych na świecie serów camembert i brie. 
Ale najważniejsza ekspansja dokonuje się obecnie na naszym terenie w sektorze dużych inwestycji w sektorze OZE, co dotyczy nie tylko gminy Przykona i Brudzew, ale także trwają rozmowy o inwestycjach we Władysławowie. w tym obszarze W rozmowach z samorządami w innych regionach Polski, najważniejsi inwestorzy z branży OZE jak Energa, Ze PAK, Energia Przykona czy Neo Solar Group, stawiają Gminę Przykona i Powiat Turecki jako przykład samorządów gdzie dobra współpraca na każdym szczeblu pozwala sprawnie przeprowadzić projekt inwestycyjny.

Starosta podkreślił, że powiat wspiera przedsiębiorców w ich dążeniach, a także mieszkańców w ich codziennym funkcjonowaniu inwestując w infrastrukturę drogową, szpital, i szkoły, które przygotowują wykwalifikowaną kadrę przy współpracy ze firmami. 

Powiat Turecki i pracodawcy z regionu są także otwarci na pracowników ze wschodu głównie z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii, ale jak się okazuje znajdzie się i pracownik z Uzbekistanu.

Na koniec starosta podkreślił, że wszystkie gminy włączyły się w potrzebę przygotowania studium wykonalności połączenia kolejowego do Turku w ramach programu Kolej+ które to połączenie może stać się jednym z kół zamachowych regionu. 

reklama

Retrospekcję sytuacji gospodarczej  w powiecie dopełniło wystąpienie Prezesa TIG Damiana Brzóski, który przedstawił potencjał naszych przedsiębiorców, ale także główne wyzwania stojące przed regionem, których sposób rozwiązania teraz zadecyduje sytuacji regionu za 15 lat.

Spotkanie było nie tylko okazją do przedstawienia sytuacji gospodarczo-społeczne regionu, ale także możliwości nawiązania współpracy w obszarze edukacji samorządów. Historię rozwoju i współpracy Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych przedstawiła Agnieszka Mendelewska.

Ambasador Kazachstanu serdecznie dziękując za zaproszenie powiedział, że zostaną przygotowane propozycje partnerów, zarówno z sektora prywatnego jak i samorządów kazachskich  do współpracy w omawianych obszarach.

Następnie delegacja pojechała zwiedzić tereny pokopalniane i powstające na nich farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Energa SA.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6

Podobne artykuły

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

z wczoraj
Dwieście lat dla pani Heleny Zalas! Wójt...

Dwieście lat dla pani Heleny Zalas! Wójt...

8 wrz.
Pierwsze takie regaty. O Puchar Wójta Gminy...

Pierwsze takie regaty. O Puchar Wójta Gminy Przykona...

24 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama