piątek 19 lipca 2024

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Druga odsłona malanowskiego wesela z końca lat 30-tych ubiegłego wieku

Druga odsłona malanowskiego wesela z końca lat 30-tych ubiegłego wieku
 

"Wesel dawnych czar" to inscenizacja przedstawiająca obrządek weselny typowy dla okolic gminy Malanów w latach 30-tych ubiegłego wieku. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie w związku ze swoją statutową działalnością stara się za wszelką cenę zachować od zapomnienia rzeczy ważne, ulotne, związane tradycją, kultem i religią.

Pomysłodawczyni i inicjatorka tego wydarzenia - dyr. CKiBP Małgorzata Przygońska starała się za wszelką cenę wiernie odtworzyć przedwojenny obrzęd weselny na jakim bawili się nasi dziadkowie. Z pomocą przyszła jej pani Zofia Banasiak, członkini zespołu ludowego Tradycja, która jako 7-latka, w takich uroczystościach brała udział. Efektem współpracy pań stał się gotowy scenariusz malanowskiego wesela z tamtych lat napisany wielkopolską gwarą środowiskową . W realizację wydarzenia zaangażowały się zespoły ludowe działające przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie: Jarzębinki i Tradycja, a także państwo Sylwia i Marcin Wasikowie, którym powierzono główną rolę młodej pary. Inscenizacja została podzielona na trzy części: zmówin, przygotowania do wesela oraz samego wesela z oczepinami.

reklama

Przedstawienie to spektrum emocji wśród aktorów jak i zaproszonych gości - widzów. Od wzruszeń podczas oświadczyn i błogosławieństwa Młodej Parze, po gromki śmiech i aplauz podczas rubasznych przyśpiewek i chwalenia się tym co nowożeńcy dostaną w posagu.

Ponieważ malanowskie wesele było „na bogato”, więc wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali ugoszczeni kiełbasą, kaszanką, plackiem a i napitek też się znalazł.

Premiera przedstawienia „Wesel dawnych czar” miała miejsce w 2019 roku i była nie lada wydarzeniem artystycznym w naszym powiecie. Niestety nie wszystkim dane było uczestniczyć w premierze. Już wtedy podjęto decyzję, że spektakl zostanie powtórzony, niestety covidowa rzeczywistość zweryfikowała plany.

W prapremierze inscenizacji, która miała miejsce 9 października oprócz włodarzy gminy Malanów – wójta Ireneusza Augustyniaka z małżonką, przewodniczącego Rady Gminy Malanów – Karola Płóciennika z małżonką, malanowskich księży – ks. Prałata Stanisława Płaszczyka, ks. Prefekta Marcina Zaworskiego, wziął również udział Starosta Turecki Dariusz Kałużny.

reklama

Bohaterami widowiska byli: Sylwia i Marcin Wasikowie w roli pary młodej, Teresa Gryceczko i Tadeusz Tarnas, jako Janiki rodzice Marysi, Matka Franka i jej wnuczka- to Janina Pakuła i Klara Wasik, Jutka, siostra Panny młodej - Julia Piekarczyk, swaszka panny młodej - Jadwiga Włodarczyk, swaszka pana młodego - Anna Kłodwaska, drużba – Szczepan Robak, kucharka – Halina Pokrywiecka, w roli pomocy kucharki i druhny – Wiktoria Kornacka, przebierańcy – Mirosława Dziencioł i Maria Iglikowska, w roli gości weselnych wystąpili: Wiesława Kornacka, Teresa Robak, Eugenia Przybylak, Natan Wasik, w roli młodzianów – Oskar Galas i Jakub Galas.

Dobrą zabawę zapewniła orkiestra Gryndów w składzie: klarnet – Tadeusz Płóciennik, akordeon - Jerzy Wierzbicki, basy kaliskie - Eugeniusz Włodarczyk, bęben – Janusz Czerniak.

Dopełnieniem spektaklu była wystawa fotografii weselnej. Wyeksponowanych zostało 120 fotografii. Najstarsza z nich pochodziła z 1936 roku.

źródło/fot. CKiBP Malanów / ArNo

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
Podobne artykuły
Najmłodsi i całe rodziny na starcie Festiwalu...

Najmłodsi i całe rodziny na starcie Festiwalu Biegowego w Malanowie

25 czerw.
Grzegorz Kasdepke odwiedził Malanów. O pasji...

Grzegorz Kasdepke odwiedził Malanów. O pasji pisania książek...

13 czerw.
Muzeum kontynuuje wystawę

Muzeum kontynuuje wystawę "Turek i okolice wczoraj i dziś". Tegoroczna...

23 maj.
Pasjonująca wystawa w CKiBP w Malanowie....

Pasjonująca wystawa w CKiBP w Malanowie. Pierwsza taka inicjatywa w...

1 maj.
Turek może być dumny ze swoich młodych...

Turek może być dumny ze swoich młodych mieszkańców

8 kw.
Dzień Kobiet Malanowie w rytmach ABBY

Dzień Kobiet Malanowie w rytmach ABBY

13 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama