niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W Malanowie dyskutowali o problemach z ASF

W Malanowie dyskutowali o problemach z ASF
 

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Gminy w Malanowie odbyło się spotkanie Powiatowego Lekarza Weterynarii - Jana Radzimskiego z hodowcami trzody chlewnej z terenu gminy. Spotkanie dotyczyło bioasekuracji stad świń z obszarów objętych ograniczeniami.

W gospodarstwach utrzymujących świnie w obszarach z ograniczeniami, w tym również na terenie naszej gminy obowiązują wzmocnione środki bioasekuracji.

reklama

Nasi producenci trzody dowiedzieli się m.in., że świnie nie mogą posiadać bezpośredniego ani nawet pośredniego kontaktu z dzikami oraz ich tuszami a także ze świniami z innych gospodarstw. Zakaz obejmuje  m.in. krycie naturalne poza własnym gospodarstwem a nawet zakaz utrzymywania własnych świń przez pracowników zatrudnionych w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną.

Ponadto w gospodarstwie należy przestrzegać zmiany obuwia i odzieży roboczej przy wejściu i wyjściu z budynków inwentarskich. Oznacza to, że producenci trzody powinni wydzielić strefy: brudną i czystą.

Należy też przestrzegać mycia i dezynfekcji rąk oraz obuwia. Ze  świniami przez co najmniej 48 godzin nie mogą mieć kontaktu osoby uczestniczące w polowaniu lub odstrzale sanitarnym dzików. Rolnicy muszą prowadzić rejestr osób wchodzących i środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa, gdyż nieupoważnionym wstęp powinien być wzbroniony. Co gorsza budynki, w których utrzymywane są świnie a także pasza i słoma do ściółkowania, należy również zabezpieczyć przed wstępem zwierząt z zewnątrz. Gospodarstwa powinny więc posiadać ogrodzenie chroniące przynajmniej pomieszczenia, w których utrzymywane są świnie, pasza i ściółka. A do tego wszystkiego należy opracować Plan Bezpieczeństwa Biologicznego zakładu, który należy przedstawić do zatwierdzenia Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Turku.

(Prosimy nie traktować niniejszego artykułu jako zbioru zasad i wytycznych dla producentów trzody chlewnej. Opisuje on jedynie pewien zakres zasad i nie może stanowić źródła pełnych danych.)

reklama

Na terenie Polski pierwszy przypadek wykrycia ASF u dzików miał miejsce w lutym  2014 roku.  Na terenie wielkopolski od 4.12.2019 r. stwierdzono 463 przypadki (ogniska) obecności wirusa ASF u dzików i 13 ognisk o świń.

źródło: UG Malanów / DF

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4

Podobne artykuły

Z wizytą na dalekiej północy i w krainie...

Z wizytą na dalekiej północy i w krainie...

14 maj.
Biblioteka Miejska w Turku zaprasza w rejs po...

Biblioteka Miejska w Turku zaprasza w rejs po Morzu...

7 maj.
Spotkanie rolników pod hasłem Zielona Niedziela...

Spotkanie rolników pod hasłem Zielona Niedziela w...

5 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama