sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Mac pyta o Kolej Plus. Z Szadowa raczej nie pojedzie...

Mac pyta o Kolej Plus. Z Szadowa raczej nie pojedzie...
 

Fotowoltaika, podatki i kasa, której nikt się nie spodziewał, tak w skrócie wyglądała 36. sesja Rady Gminy Turek, która, z uwagi na obecność sołtysów, odbyła się w świetlicy wiejskiej w Słodkowie.

Czy uda się zrealizować program instalacji fotowoltaicznych i rozliczania ich na starych, korzystniejszych zasadach? To pytanie nurtuje wszystkich mieszkańców gminy Turek, którzy kilka lat temu złożyli stosowne wnioski. -Dziś wiemy właściwie tyle, że nic nie wiemy – mówił wójt Karol Mikołajczyk. -Mamy olbrzymią nadzieję, że będziemy mogli zrealizować instalacje na starych zasadach rozliczania. Ale to tylko nadzieja, na Sejm i Senat wpływu nie mamy.

reklama

Mikołajczyk, zapytany przez radnego Karola Maca, zabrał również głos w sprawie budowy linii kolejowej. Biorąc pod uwagę 15 procentową partycypację samorządów w kosztach budowy, budżet gminy Turek zostałby obciążony kwotą 0,5 miliona rocznie przez okres pięciu lat. -A przecież są to tylko koszty orientacyjne. Na przykład wójt Brudzewa, z uwagi na planowany przebieg linii, nie planuje dużego wkładu swojej gminy – mówił Mikołajczyk. -Miejmy nadzieję, że projekt dojdzie do skutku, ale liczę przede wszystkim na większe zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego.

Na środowej sesji radni jednogłośnie przegłosowali projekt uchwały dotyczącej nowych stawek podatków od nieruchomości. W 2021 roku obowiązywały zamrożone stawki z 2020, nie było zmian nawet o wartość waloryzacji.

I tak: od gruntów

  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 0,97zł/m2 (było 0,94)
  • pod wodami 4,88 zł/m2 (było 4,71)
  • pozostałych 0,25 zł/m2 (było 0,20)
  • w obszarze rewitalizacji 3,20 zł/m2 (było 3,09)

od budynków

reklama
  • mieszkalnych 0,55zł/m2 (było 0,45)
  • pozostałych 4,14 zł/m2 (było 4,00)
  • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych 4,95 zł/m2 (było 4,78)
  • zajętych pod prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 11,39 zł/m2 (było 10,99)
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 24,37 zł/m2 (było 23,52)

od budowli – 2% wartości.

Budżet gminy Turek zasiliło w ostatnim czasie niespodziewanie prawie 5 milionów złotych. -Nie wnioskowaliśmy a dostaliśmy - cieszył się Mikołajczyk. -Oczywiście inne gminy z terenu naszego powiatu również. My jednak otrzymaliśmy największą kwotę. 4 902 544 zł to pieniądze na wsparcie inwestycji budowy sieci kanalizacyjnej. -Mimo, że termin realizacji zadania przypada na 2024 rok, ceny tak szaleją, że będziemy chcieli jak najszybciej całą tą kwotę wykorzystać - podkreślał Wójt.

KWA

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Bożej...

Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Bożej...

16 czerw.

"Jesteśmy tutaj, żeby za to wszystko, co czynił...

26 maj.
Gmina Turek. W Słodkowie będzie patron a wójt...

Gmina Turek. W Słodkowie będzie patron a wójt...

23 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama