sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Dom pełen energii. Panele fotowoltaiczne w Kaczkach

Dom pełen energii. Panele fotowoltaiczne w Kaczkach - fot.: Starostwo Powiatowe w Turku
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

Nie da się ukryć, od 1 stycznia 2022 roku czekają nas wyższe rachunki za energię elektryczną. Co można zrobić, żeby częściowo obniżyć koszty prądu? Zamontować nowoczesną instalację fotowoltaiczną i samodzielnie produkować energię ze słońca. Mieszkańcy kilku gmin naszego powiatu, mogą w tym roku skorzystać z dofinansowania na ten cel. Tymczasem na Domu dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich, w ramach projektu „Domy Dobrej Energii”, Energa S.A. zamontowała właśnie panele fotowoltaiczne. Partnerem projektu jest powiat turecki

- Fotowoltaika była bardzo potrzebna dla tej instytucji, która przy kilkunastu podopiecznych ma spore zużycie energii elektrycznej. Mamy nadzieję na dalsze wspólne działania z Energą, które przyniosą korzyści młodzieży – mówił starosta turecki, Dariusz Kałużny, który zabiegał o włączenie domu dziecka do ogólnopolskiego programu grupy Energa. W realizacji projektu brali też czynny udział uczniowie, położonej po sąsiedzku placówki – Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. Młodzież z III klasy Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej, wraz nauczycielem Sylwestrem Ambroziakiem, mogła w praktyce przyjrzeć się montażowi paneli i instalacji.

reklama

Podopieczni Domu dla Dzieci i Młodzieży z Kaczek spędzili także ciekawy dzień, zorganizowany wspólnie przez grupę Energa oraz prezesa Stowarzyszenia „Dajmy Szansę”. Wśród atrakcji znalazło się zwiedzanie Farmy Fotowoltaicznej „Przykona”, wspólne biesiadowanie w restauracji, oraz trening bokserski.

Instalacja zamontowana na domu w Kaczkach, to pierwsza instalacja fotowoltaiczna na jednostce związanej z powiatem tureckim. Dom dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich jest obecnie prowadzony przez Stowarzyszenie „Dajmy Szansę”. Zarówno prezes stowarzyszenia ks. Paweł Zalewski, wiceprezes Dariusz Jasak, jak i członkowie, wśród których jest Wójt Karol Mikołajczyk, nie kryją zadowolenia z realizacji tego projektu. Instalacja 10 kW powinna w pełni zaspokoić zapotrzebowanie placówki w zakresie energii elektrycznej.

Jak podkreślano, wszystkie te działania, to nie tylko pomoc najbardziej potrzebującym. To także budowanie świadomości ekologicznej. Współgra to z coraz większą troską o środowisko powiatu i transformacją energetyczną regionu, który odchodzi od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Mecenasem Główny zadania jest Energa S.A., działająca w ramach strategii CSR oraz projektu „Domy Dobrej Energii”, w którym udział bierze obecnie kilka domów dziecka z całej Polski. W ramach wsparcia finansowego zakupiono także nową kuchnię indukcyjną i dodatkowy sprzęt AGD.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
WOT szkolił klasy mundurowe Zespołu Szkół...

WOT szkolił klasy mundurowe Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Śr..

4 czerw.
Gotowanie, smakowanie i ogrodowe zakupy!...

Gotowanie, smakowanie i ogrodowe zakupy! Majówka w Kaczkach już w...

13 maj.
Ruszyły matury. Egzamin w powiecie tureckim...

Ruszyły matury. Egzamin w powiecie tureckim zdaje 508 uczniów

7 maj.
Nagrody dla absolwentów szkół średnich z...

Nagrody dla absolwentów szkół średnich z terenu Gminy Kawęczyn

4 maj.
Malanów:  Przy oczyszczalni ścieków...

Malanów: Przy oczyszczalni ścieków powstanie instalacja fotowoltaiczna

20 kw.
Powiat Turecki inwestuje w efektywność...

Powiat Turecki inwestuje w efektywność energetyczną i ogranicza koszty

29 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama