niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Mimo pandemii, to był dobry rok. Podsumowanie działań kulturalnych w gminie Malanów.

Mimo pandemii, to był dobry rok. Podsumowanie działań kulturalnych w gminie Malanów. - fot.: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie
fot.: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie 

Mimo, że trudny i daleki od „normalności”, rok 2021 za nami. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie może zaliczyć go do całkiem udanych. Podsumowania 12 miesięcy dokonała Małgorzata Przygońska, dyrektor jednostki.

Już w styczniu 2020 roku udało się zorganizować finał WOŚP, a tym samym wpłacić na konto Fundacji ponad 19 tysięcy złotych. - W ramach współpracy ze stowarzyszeniem Nadzieja zorganizowaliśmy XV Plener malarski Malowniczy Malanów, oraz XIII Turniej Tańca Dowolnego i Towarzyskiego. W sierpniu współorganizowaliśmy Gminno-Parafialne Dożynki w Żdżenicach, wspomogliśmy organizacje biegów ulicznych „Malanowska Jesień” – wylicza Małgorzata Przygońska. - W związku z ogromnym zainteresowaniem, po raz drugi została zaprezentowana inscenizacja, przedstawiająca obrzęd weselny końca lat 30-tych pt. „Wesel dawnych czar”. Z występem gościnnym udaliśmy się też do Miejskiego Domu Kultury w Turku. Nasze przedstawienie zostało docenione i nagrodzone przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w XXII edycji konkursu pod nazwą: „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”. Centrum kultury, w ramach współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Powrócisz tu”, włączyło się też do wystawienia etiudy teatralnej na motywach powieści Władysława Reymonta „Chłopi”. Poprzedzony wieloma próbami występ na deskach teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, był ogromnym twórczym i rozwijającym przeżyciem.

reklama

Swoje działania kontynuowały działające przy Centru zespoły ludowe – Tradycja i Jarzębinki, które nie tylko uświetniały lokalne uroczystości, ale reprezentowały gminę poza jej granicami odnosząc liczne sukcesy. Malanowski folklor zdominował festiwal w Kramsku, gdzie Jury w sposób szczególny doceniło kunszt muzyczny zespołów, przyznając liczne nagrody i wyróżnienia. Nie zabrakło stałych zajęć organizowanych dla dzieci i młodzieży – tanecznych, plastycznych, muzycznych, z lego-robotyki. Dorośli mogli wziąć udział w kursach komputerowych, j. angielskiego oraz zajęciach z zumby.

Cieszy fakt zwiększonego czytelnictwa. - W 2021 r. odnotowaliśmy duże zainteresowanie działalnością biblioteczną. Wypożyczyliśmy 16.260 książek czyli o ponad 4000 więcej niż w roku poprzednim. Zarejestrowaliśmy 815 czytelników, a to o 99 więcej niż w roku 2020 – mówi Przygońska.

W marcu zakończony został drugi etap remontów budynku obejmujący zlokalizowane na piętrze pomieszczenia biurowe. Natomiast w grudniu rozpoczęły się kolejne, a zarazem ostatnie prace modernizacyjne, obejmujące remont pomieszczenia dawnej kuchni oraz malowanie sali widowiskowej, magazynów i korytarza.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Mimo pandemii, to był dobry rok. Podsumowanie działań kulturalnych w gminie Malanów. - fot.: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie

Podobne artykuły

Będzie się działo - konkurs na inicjatywy...

Będzie się działo - konkurs na inicjatywy...

30 czerw.

"Bajka inaczej" czyli zwariowany spektakl na Dzień...

6 czerw.
Rada Młodzieży z Hufca Pracy w Turku na...

Rada Młodzieży z Hufca Pracy w Turku na spektaklu...

10-11-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama