piątek 21 stycznia 2022

Agnieszki, Jarosława, Nory

0°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

W Brudzewie śmieci najtaniej w powiecie, a nawet w Wielkopolsce

W Brudzewie śmieci najtaniej w powiecie, a nawet w Wielkopolsce
 

Mimo uchwalonej właśnie podwyżki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gmina Brudzew będzie i tak pobierać najmniejsze opłaty w całym powiecie. A właściwie, jak podkreślał wójt Cezary Krasowski, najniższe w Wielkopolsce i jedne z niższych w kraju.

Na pierwszej tegorocznej sesji Rady Gminy Brudzew, pod głosowanie poddano 3 uchwały dotyczące opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jako metodę obliczenia stawki „śmieciowej” przyjęto ilość osób zamieszkujących nieruchomość. I tak, w przypadku gdy pod jednym dachem mieszka od 1 do 5 osób, stawka podstawowa wyniesie 14 zł. Każdy kolejny mieszkaniec obniża koszt śmieci o 3 zł. Gmina Brudzew sprzyja też rodzinom wielodzietnym. W tym przypadku stawka wyniesie 10 zł za osobę. W przypadku niesegregowania odpadów, gmina będzie naliczać stawkę sankcyjną w wysokości 30 zł/osobę.

reklama

Na ostateczną wysokość opłaty śmieciowej, wpływ będzie miał też kompostownik, o którym mieszkańcy muszą poinformować w składanych deklaracjach. Szczegółowe wytyczne jego budowy i lokalizacji przedstawiła kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej Urzędu Gminy w Brudzewie, Dominika Kaszyńska-Fisiak. - Trzeba się liczyć z możliwością kontroli, czy taki kompostownik rzeczywiście na terenie posesji się znajduje i czy jest użytkowany – mówiła. Kompostownik obniży stawkę podstawową o 2,5 zł. Nowe opłaty będą obwiązywały od 1 marca 2022 roku.

Żeby nieco osłodzić gorycz podwyżki, urzędnicy przygotowali wykres odzwierciedlający wysokość opłat śmieciowych na terenie naszego powiatu. Sztafetę otwierają gminy Dobra i Kawęczyn z najwyższymi opłatami podstawowymi 23 zł/osobę. Mieszkańcy Malanowa płacą po 20 zł/osobę, Tuliszków i Władysławów „kasuje” po 19 zł/osobę, gmina wiejska Turek 16 zł/osobę. W Przykonie stawka podstawowa wynosi 15 zł/osobę. Zgodnie ze słowami Wójta, Brudzew plasuje się na ostatniej pozycji.

KWA

Podobne artykuły

Taniej nie będzie. Ceny mandatów i autostrady...

Taniej nie będzie. Ceny mandatów i autostrady idą w...

9 st.
Podwyżka za ciepło? 16 procent czy obniżony VAT?

Podwyżka za ciepło? 16 procent czy obniżony VAT?

4 st.
Brudzew. Radni uchwalili podwyżki dla siebie i...

Brudzew. Radni uchwalili podwyżki dla siebie i Wójta

31-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama