niedziela 28 maja 2023

Augustyna, Ingi, Jaromira

19°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

W Brudzewie śmieci najtaniej w powiecie, a nawet w Wielkopolsce

W Brudzewie śmieci najtaniej w powiecie, a nawet w Wielkopolsce
 

Mimo uchwalonej właśnie podwyżki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gmina Brudzew będzie i tak pobierać najmniejsze opłaty w całym powiecie. A właściwie, jak podkreślał wójt Cezary Krasowski, najniższe w Wielkopolsce i jedne z niższych w kraju.

Na pierwszej tegorocznej sesji Rady Gminy Brudzew, pod głosowanie poddano 3 uchwały dotyczące opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jako metodę obliczenia stawki „śmieciowej” przyjęto ilość osób zamieszkujących nieruchomość. I tak, w przypadku gdy pod jednym dachem mieszka od 1 do 5 osób, stawka podstawowa wyniesie 14 zł. Każdy kolejny mieszkaniec obniża koszt śmieci o 3 zł. Gmina Brudzew sprzyja też rodzinom wielodzietnym. W tym przypadku stawka wyniesie 10 zł za osobę. W przypadku niesegregowania odpadów, gmina będzie naliczać stawkę sankcyjną w wysokości 30 zł/osobę.

reklama

Na ostateczną wysokość opłaty śmieciowej, wpływ będzie miał też kompostownik, o którym mieszkańcy muszą poinformować w składanych deklaracjach. Szczegółowe wytyczne jego budowy i lokalizacji przedstawiła kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej Urzędu Gminy w Brudzewie, Dominika Kaszyńska-Fisiak. - Trzeba się liczyć z możliwością kontroli, czy taki kompostownik rzeczywiście na terenie posesji się znajduje i czy jest użytkowany – mówiła. Kompostownik obniży stawkę podstawową o 2,5 zł. Nowe opłaty będą obwiązywały od 1 marca 2022 roku.

Żeby nieco osłodzić gorycz podwyżki, urzędnicy przygotowali wykres odzwierciedlający wysokość opłat śmieciowych na terenie naszego powiatu. Sztafetę otwierają gminy Dobra i Kawęczyn z najwyższymi opłatami podstawowymi 23 zł/osobę. Mieszkańcy Malanowa płacą po 20 zł/osobę, Tuliszków i Władysławów „kasuje” po 19 zł/osobę, gmina wiejska Turek 16 zł/osobę. W Przykonie stawka podstawowa wynosi 15 zł/osobę. Zgodnie ze słowami Wójta, Brudzew plasuje się na ostatniej pozycji.

KWA

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Podobne artykuły
Park i geotermia? Czwartek pod znakiem obrad...

Park i geotermia? Czwartek pod znakiem obrad samorządów miejskiego i...

26 kw.
Twój hejt jest gorszy niż mój. Radni miejscy ZT...

Twój hejt jest gorszy niż mój. Radni miejscy ZT przeciw mowie nienawiści...

30 mrz.
Listy do redakcji: Co innego na sesji, co...

Listy do redakcji: Co innego na sesji, co innego w relacji

27 lt.
Listy do redakcji: Radni PiS nie wiedzą, nad...

Listy do redakcji: Radni PiS nie wiedzą, nad czym będą głosować. Czy w...

26 lt.
Wiosenne porządki ze strażakami! Trwają zbiórki...

Wiosenne porządki ze strażakami! Trwają zbiórki elektrośmieci

21 lt.
Sesja nadzwyczajna w mieście. Radni przeciwko...

Sesja nadzwyczajna w mieście. Radni przeciwko decyzji Wojewody...

26 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama