czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Dokarmiasz ptaki? Rób to z głową, żeby im nie zaszkodzić

Dokarmiasz ptaki? Rób to z głową, żeby im nie zaszkodzić
 

Czy dokarmiacie ptaki? Kiedy na ziemi leży warstwa śniegu, ludziom wydaje się, że ptaki nie poradzą sobie bez ich pomocy. Sprawa nie jest jednak taka prosta.

Zdania są podzielone. Leśnicy zgodnie twierdzą – ptaki poradzą sobie bez naszej pomocy. Jeśli już chcemy je dokarmiać, róbmy to tak, żeby im nie zaszkodzić. – Przede wszystkim jeśli już zaczniemy, nie możemy tak po prostu przestać – mówi Tomasz Sobiejewski, podleśniczy i autor zdjęć w tegorocznym kalendarzu Nadleśnictwa. – Ptaki maja bardzo szybką przemianę materii, jeśli przyzwyczają się do tego, że gdzieś czeka na nie jedzenie, a polecą tam i nic nie będzie, bardzo szybko opadną z sił, co może skończyć się dla nich tragicznie.

reklama

Poznajcie 8 zasad dokarmiania ptaków:

1. Samo dokarmianie ptaków to za mało! Przemyśl lokalizację, budowę/rodzaj karmnika, by nie narazić ptaków na łatwy atak drapieżnika np. kota!

2. Zlokalizuj karmnik w bezpiecznym miejscu. Umiejscowienie karmnika przy oknie może być dla ptaka niebezpieczne. Wszystko dlatego, że ptaki nie widzą szyb. Kolejne zagrożenie, to ptaki drapieżne, które bardzo szybko uczą się naganiać swoje potencjalne ofiary wprost na szyby. Pomocne mogą okazać się specjalnie naklejki na szyby w formie kropek lub figur geometrycznych.

3. Dokarmiaj niestandardowo. Wymaga to czasu, ale daje spektakularne efekty! W tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość. Na czym polega takie dokarmianie? Na wzbogacaniu ogrodów w rodzime gatunki drzew i krzewów. Doskonały będzie jarząb pospolity, zimowe odmiany jabłoni, dojrzewające późną jesienią, głóg jedno- i dwuszyjkowy, śliwa tarnina, czy śliwa ałycza. Gatunki te zapewniają ptakom schronienia i dostarczają cennych owoców

4. Złota zasada dokarmiania brzmi – jeśli już zacząłeś dokarmiać, nie możesz przestać aż do momentu, kiedy w przyrodzie nie pojawi się dostatecznie dużo pożywienia i nasz karmnik stanie się niepotrzebny.

reklama

5. Dokarmiając ptaki, nie zapomnij o umieszczeniu w karmniku poidełka ze świeżą wodą.

6. Świeć przykładem i dbaj o higienę nie tylko swoją, ale także ptasiego karmnika.

7. Postaw na jakość, nie na ilość. Nie ma nic gorszego od niedostosowane pożywienia do potrzeb ptaków. Resztki ludzkiego jedzenia, przyprawiony solony boczek może smakować nam, jednak ptakom może tylko zaszkodzić.

8. Zadbaj o to by, ptaki miały swobodny dolot do karmnika i czuły się w nim bezpiecznie.

KWA

 

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Dokarmiasz ptaki? Rób to z głową, żeby im nie zaszkodzić
Podobne artykuły
Wędrowali z psami i poznawali tajemnice...

Wędrowali z psami i poznawali tajemnice lasów. Dogtrekking w Tarnowej...

20 kw.
Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie...

Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie Leśnictwa Krwony już 25...

19 kw.
Sprzątanie lasu z Turkowskim Klubem Karate

Sprzątanie lasu z Turkowskim Klubem Karate

9 kw.
Drzewo dla każdego! Darmowe sadzonki w...

Drzewo dla każdego! Darmowe sadzonki w siedzibie Nadleśnictwa Turek!

8 kw.
Pierwszy w tym roku pożar w lasach....

Pierwszy w tym roku pożar w lasach. Nadleśnictwo Turek apeluje o...

23 mrz.
Udaremniono nielegalne wyścigi na terenie...

Udaremniono nielegalne wyścigi na terenie Nadleśnictwa Turek. Zostali...

20 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama