poniedziałek 17 czerwca 2024

Laury, Leszka, Marcjana

reklama

Kampania Wrześniowa na terenie gminy Kawęczyn. Kolejne spotkanie regionalistów

Kampania Wrześniowa na terenie gminy Kawęczyn. Kolejne spotkanie regionalistów - fot.: UG Kawęczyn
fot.: UG Kawęczyn 

Prężnie działające w Kawęczynie Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu, podczas swojego ostatniego spotkania, skupiło się na walkach, jakie toczyły się w początkach września 1939 roku.

Ten mało znany wątek Kampanii Wrześniowej zreferowali zebranym Jacek Boraś – członek Koła oraz Tomasz Wójcik – historyk i regionalista z Uniejowa.

reklama

5 września, w rejonie nieistniejącego dziś mostu na Warcie pomiędzy Miłkowicami a Popowem, do walki z niemieckim Oddziałem Wydzielonym „Gruppe Adelhoch” z 30 Dywizji Piechoty 8. Armi, stanęli żołnierze 6. Pułku Strzelców Konnych z Kresowej Brygady Kawalerii Armii „Łódź”. Bój toczył się na obszarze znajdującym się dziś na dnie zbiornika retencyjnego „Jeziorsko”. Przebieg zdarzeń tamtych dni, został odtworzony na podstawie relacji uczestników walki i świadków oraz z treści meldunków i rozkazów obu walczących stron.

Prelegenci wykazali znaczenie militarne starcia w rejonie przeprawy mostowej, które, mimo porażki jej obrońców, spowodowało opóźnienie marszu niemieckiej 30 Dywizji Piechoty, zagrażającej odwrotowi 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty w kierunku Warszawy. Fakt ten miał niebagatelne znaczenie dla późniejszego przebiegu Bitwy nad Bzurą do której doszło 9 września 1939 r.

W przedstawionej na spotkaniu prezentacji, nie zabrakło również informacji o ruchach wojsk polskich i niemieckich na terenie obecnej gminy Kawęczyn. Specjalną oprawę do prelekcji, w formie wystawy militariów związanych z II wojną światową, przygotował Bartosz Stachowiak, który ściśle współpracuje z Miłośnikami Dziejów i Tradycji Regionu. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć, a nawet wziąć do ręki elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy obu stron konfliktu.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: UG Kawęczyn2
fot.: UG Kawęczyn3
Podobne artykuły
Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

12 maj.
Ostatnia taka w okolicy? Kuczka w kamienicy...

Ostatnia taka w okolicy? Kuczka w kamienicy przy ul. Wąskiej w Turku...

20-09-2023
Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze...

Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze we wrześniu wystawa i...

12-09-2023
Zostały po niej wspomnienia... 60 lat historii...

Zostały po niej wspomnienia... 60 lat historii KWB Adamów na wystawie...

04-08-2023
Niedzielny rajd z historią w tle. Rowerzyści...

Niedzielny rajd z historią w tle. Rowerzyści z Turku zwiedzili okolice

31-07-2023
Orzeł Biały świadkował dwukrotnie....

Orzeł Biały świadkował dwukrotnie. Powiatowe i miejskie obchody 232....

04-05-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama