środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kawęczyn. Podnośnika nie kupią ale podnieśli ekwiwalent

Kawęczyn. Podnośnika nie kupią ale podnieśli ekwiwalent
 

Na ostatniej sesji Rady Gminy Kawęczyn, radni zajęli się nowymi stawkami ekwiwalentu dla druhów ochotników. Można było też dowiedzieć się ile kosztuje samochód z podnośnikiem, który w świetle ostatnich wydarzeń, zdaje się być koniecznością, czy przedszkole "Kasztanowe Ludki" wymaga rozbudowy i jakim wynikiem skończyły się konsultacje społeczne dotyczące zmiany przebiegu granicy gminy w Skarżynie.

Tematem przewodnim sesji była ubiegłotygodniowa nawałnica. Choć, w ogólnym rozliczeniu, gmina Kawęczyn nie należy do szczególnie dotkniętych żywiołem, nie da się ukryć, że patrząc na statystyki Ochotniczych Straży Pożarnych, początek 2022 roku nie należy do spokojnych, a ilość interwencji z dwóch ostatnich miesięcy przewyższa ubiegłoroczne. Nagłe zjawiska pogodowe skłoniły radnych do dyskusji nad pomysłem zakupu samochodu z podnośnikiem. Zaczęło się szacowanie kosztów samego auta, budowy garażu i szkolenia strażaków. W toku dyskusji Przewodniczący Rady Piotr Gebler, doszedł do logicznego wniosku, że przecież taki sprzęt na terenie gminy na pewno się znajduje, co prawda w prywatnych rękach, ale kiedy nadchodzi nagła potrzeba, można byłoby go wypożyczać a tym samym oszczędzić na stałych kosztach. Jak wyznał Przewodniczący, sam kiedyś posiadał taki samochód, a z nostalgicznego tonu w jaki popadł, można wnioskować, że nadal mu do niego tęskno.

reklama

Radni uchwalili nowe stawki ekwiwalentu dla druhów ochotników. Za każdą rozpoczętą godzinę akcji stawka wynosi 20 złotych, ćwiczenia i szkolenia są gratyfikowane kwotą 10 złotych.

W czasie sesji radni pozytywnie zaopiniowali zmianę granic gminy Kawęczyn. Chodzi tu o kilka działek w miejscowości Skarżyn, na których znajduje się między innymi budynek strażnicy OSP, a które administracyjnie przynależą do gminy Malanów. W przeprowadzonych w pierwszej połowie miesiąca konsultacjach społecznych, mieszkańcy Skarżyna jasno opowiedzieli się za zmianą (na 163 uprawnione do głosowania osoby, oddano 94 ważne głosy za zmianą granic).

Radni przychylili się też do wniosku dotyczącego rozbudowy przedszkola „Kasztanowe Ludki” w Kowalach Pańskich.

Anna Wisniewska-Kocik

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Strażacy z Mikulic mają nowy wóz! Ford Ranger...

Strażacy z Mikulic mają nowy wóz! Ford Ranger pomoże...

21 list.
Promesy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z...

Promesy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z...

26 paźd.
Kawęczyniak z urodzenia. Sylwester Kasprzak...

Kawęczyniak z urodzenia. Sylwester Kasprzak jednym z...

15 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama