niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Gmina Turek. W Słodkowie będzie patron a wójt Mikołajczyk przygotowuje się na trudne czasy

Gmina Turek. W Słodkowie będzie patron a wójt Mikołajczyk przygotowuje się na trudne czasy
 

Dwie nowe nazwy ulic w Obrzębinie i Turkowicach oraz imię dla szkoły w Słodkowie – na poniedziałkowej sesji radni gminy Turek jednogłośnie przegłosowali między innymi te trzy uchwały. Wójt podzielił się możliwościami gminy na wypadek rozkazów Wojewody, a nad wszystkimi zawisła wizja coraz wyższych rachunków za energię elektryczną.

Na wniosek mieszkańców Obrzębina i Turkowic, dwie spośród istniejących już ulic, zyskały nowe nazwy. W Obrzębinie będzie więc ulica Aksamitna, w Turkowicach Niezapominajek. Całkiem nowym imieniem będzie mogła pochwalić się Szkoła Podstawowa w Słodkowie, która od 20 maja zyska wreszcie patrona. Janusz Kusociński, bo jego imieniem ostatecznie zdecydowano się ochrzcić placówkę, był wybitnym polskim lekkoatletą, złotym medalistą olimpijskim, wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski. W czasach II wojny światowej czynnie zaangażował się w obronę Warszawy oraz działalność konspiracyjną, za którą został aresztowany przez Gestapo. W więzieniu był torturowany, mimo tego nie zdradził nikogo z współpracowników. 21 czerwca 1940 roku, wraz z innymi więźniami, został przewieziony i rozstrzelany w Palmirach koło Warszawy.

reklama

Odwaga, wytrwałość, wytrzymałości i systematyczność Kusocińskiego to wartości, które mogą wpisać się na stałe w działania wychowawcze szkoły. Dokonania lekkoatlety będą motywowały dzieci i młodzież do szczególnego wysiłku i odpowiedzialności w procesie kształtowania i doskonalenia charakterów. Nadanie szkole imienia sprawi, że zyska ona swoją indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych placówek edukacyjnych na terenie gminy Turek.

Wójt Karol Mikołajczyk podzielił się z radnymi obawami, jakie żywi wobec coraz większej liczby uchodźców wojennych na terenie gminy Turek. – W tej chwili na terenie naszej gminy przebywa 41 osób, w większości kobiet i dzieci. Udało się znaleźć dla nich miejsca w domach prywatnych – mówił. – W każdej chwili jednak Wojewoda może wydać nam polecenie zorganizowania noclegów dla dużej grupy osób. Jako planowane pod ewentualne przyjmowanie uchodźców, Wójt wskazał Wiejskie Centrum Lokalnej Aktywności w Kowalach Księżych, świetlice w Słodkowie, Żukach i Wietchininie. – Rozważamy też kolejne świetlice wiejskie w Turkowicach i Kaczkach, choć tutaj problemem jest brak natrysków – podsumowywał Mikołajczyk.

W czasie obrad wójt poruszył też kwestie coraz wyższych rachunków za prąd. – W tym roku zapłacimy o 100 procent wyższe rachunki niż w roku ubiegłym, to jest ok. 300 -400 tysięcy złotych więcej – mówił. Dobrym pomysłem wydaje się być  wymiana opraw oświetlenia ulicznego i całkowite przejście z lamp sodowych na ledowe. Co prawda wiązałoby się to ze sporą inwestycją (ok. 500 tysięcy złotych), ale po pierwsze spółka oświetleniowa z Kalisza zapowiada duże dofinansowania dla decydujących się na taki krok gmin, a po drugie, poniesione koszty szybko się zniwelują.

Anna Wiśniewska-Kocik

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Bożej...

Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Bożej...

16 czerw.
Wywołali niejeden uśmiech. Dzień Dziecka w...

Wywołali niejeden uśmiech. Dzień Dziecka w strażnicy...

2 czerw.
Pomoc powiatu tureckiego dla żołnierzy Sił...

Pomoc powiatu tureckiego dla żołnierzy Sił Zbrojnych...

1 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama