czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Marszałek dofinansuje drogi do gruntów. Ponad milion złotych dla gmin powiatu tureckiego

Marszałek dofinansuje drogi do gruntów. Ponad milion złotych dla gmin powiatu tureckiego - fot. Gmina Kawęczyn
fot. Gmina Kawęczyn 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o dofinansowaniach z Urzędu Marszałkowskiego, które gminy z terenu powiatu tureckiego uzyskały na zakup i nasadzenia drzew miododajnych. Nie jest to jedyna pomoc finansowa Urzędu Marszałkowskiego. W piątek na uroczyste podpisanie umów z wójtami i burmistrzami przyjechał do Turku Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

Umowy o pomocy finansowej z przeznaczeniem na budowę dróg gminnych do gruntów rolnych uzyskały wszystkie gminy powiatu tureckiego. Największa kwota zasili budżety gmin Dobra, Kawęczyn, Tuliszków, Turek i Władysławów (po 137 250 złotych). Samorządy gmin Brudzew i Malanów otrzymają po 114 375 złotych, a gmina Przykona 82 500 złotych. Wysokość uzależniona jest od długości planowanej drogi i wysokości dochodu na jednego mieszkańca.

reklama

Dofinansowanie do zakupu i nasadzeń drzew miododajnych otrzymały: Miasto Turek – 19 845 złotych, gmina Kawęczyn – 19 440 złotych, Dobra – 17 280 złotych, a Malanów – 7 866 złotych. To już kolejna edycja akcji Urzędu Marszałkowskiego, mającej na celu ochronę pszczół. Początki tego projektu sięgają 2018 roku, kiedy to, na organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu Forum Pszczelarskim, uznano, że sadzenie roślin miododajnych jest jednym z najważniejszych działań przeciwdziałających wymieraniu pszczół. W rezultacie władze województwa doszły do wniosku, że otrzymywane państwowe dotacje na nasadzenia drzew w miejsce tych wyciętych, np. przy budowie drogi, należy wykorzystywać właśnie do sadzenia drzew miododajnych. Należą do nich między innymi klon, wierzba, lipy drobno- i szerokolistna, głogi jedno- i dwuszyjkowy oraz czeremcha zwyczajna.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Marszałek dofinansuje drogi do gruntów. Ponad milion złotych dla gmin powiatu tureckiego - fot. Gmina Dobra

Podobne artykuły

Szpital w Turku dostanie pieniądze na podwyżki...

Szpital w Turku dostanie pieniądze na podwyżki dla...

z dzisiaj
Mamy lidera! Tur na pierwszym miejscu w tabeli!

Mamy lidera! Tur na pierwszym miejscu w tabeli!

z wczoraj
Pierwszaki z

Pierwszaki z "Piątki" już po ślubowaniu! Uroczysta...

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama