czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kaczki w Przykonie. Powiatowa Sesja Ekologiczna zorganizowana przez Zespół Szkół Rolniczych

Kaczki w Przykonie. Powiatowa Sesja Ekologiczna zorganizowana przez Zespół Szkół Rolniczych - fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich 

Żyjemy w czasach, kiedy troska o środowisko stała się jednym z najważniejszych zagadnień w dyskursie publicznym, jest przedmiotem zmian legislacyjnych, a także potężnych inwestycji. Powiatową Sesję Ekologiczną zorganizowali właśnie nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich.

Odzyskiwanie zaniedbanych, zdegradowanych terenów i nadawanie im nowego przeznaczenia jest procesem, który można oceniać w różnych kontekstach, między innymi poprzez korzyści dla lokalnej społeczności, czy perspektywy rozwoju gospodarczego.

reklama

Tegoroczna sesja odbyła się w Przykonie nad sztucznym zbiornikiem, powstałym na skutek rekultywacji wyrobisk należących do Kopalni Adamów. Dla naszego obszaru, gdzie brakuje jezior naturalnych, jest to miejsce rekreacji, wypoczynku, prawdziwy raj dla wędkarzy a także źródło wody przeciwpożarowej.

Podczas spotkania młodzież szkół powiatu tureckiego mogła zbadać stan wody w zbiorniku, określić jej twardość, pH, przezroczystość, temperaturę, zawartość azotanów, fosforanów i innych pierwiastków. Dzięki tej umiejętności uczniowie dowiedzieli się, że parametry wody w niedalekim zbiorniku są na dobrym poziomie. Poszerzyli też swoją wiedzę o sposobach rekultywacji obszarów pokopalnianych i o tym jak chronić środowisko przyrodnicze. Ekologicznym działaniom sprzyjała nawet piękna pogoda, która pozwoliła na wspólny spacer wszystkich uczestników wzdłuż jeziora i planowanie kolejnej sesji już w przyszłym roku.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich2
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich3
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich4

Podobne artykuły

Podróże kształcą. Wrześniowe wycieczki uczniów...

Podróże kształcą. Wrześniowe wycieczki uczniów z ZSR...

26 wrz.
Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.
W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem....

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem. W...

31 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama