Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko.

niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Śmieci coraz droższe. Mieszkańcy Gminy Turek od lipca z nową stawką

Śmieci coraz droższe. Mieszkańcy Gminy Turek od lipca z nową stawką
 

Mieszkańcy gminy Turek zapłacą więcej za śmieci. Od 1 lipca 2022 roku, stawka podstawowa wyniesie 23 złote za osobę. To, w stosunku do obowiązującej jeszcze kwoty, wzrost o niebagatelne 45 procent.

Wójt Karol Mikołajczyk nie ma wątpliwości, że podwyżki cen za odpady są wręcz nieuniknione. – Skoro wszystko drożeje, siłą rzeczy wzrosną też koszty odpadów – mówił na poniedziałkowej sesji. Podwyżka jest uzasadniona tym bardziej, że ostatnio obowiązująca stawka śmieciowa ustalona została w styczniu 2020 roku, a więc przed pandemią i wojną na Ukrainie, które odciskają piętno na sytuacji gospodarczej naszego kraju. – Przy tej stawce i takiej ilości odpadów, gmina miesięcznie dokłada 140 tysięcy do gospodarki odpadami. Rocznie daje to niebagatelną kwotę 1,7 miliona złotych – wyliczał Wójt. Z założenia system powinien się bilansować ze stawki śmieciowej. Tymczasem, nawet przy nowej stawce, nie ma o tym mowy. – I tak będziemy dopłacać – nie złudzeń Wójt – o ile nie nastąpi dalszy wzrost cen, około 60 tysięcy miesięcznie.

reklama

Oddzielnym zagadnieniem jest też ilość mieszkańców wnoszących opłatę. – Mamy 9300 osób zadeklarowanych na odpady w gminie, przy zameldowanych ponad 10 tysiącach – mówił Mikołajczyk. 23 złote za osobę to, biorąc pod uwagę inne gminy, zdaniem Wójta, średni poziom stawki. Gmina przewiduje też kontynuację dotychczas obowiązujących zniżek – 1 złoty mniej dla posiadaczy ważnej „Karty Dużej Rodziny Gminy Turek” i 3 złote ulgi dla posiadaczy przydomowego kompostownika. Obie ulgi dotyczą każdej zadeklarowanej osoby z gospodarstwa domowego.

Problemem śmieciowym gminy Turek jest też ciężar odpadów. – Licząc na mieszkańca mamy cztery razy więcej śmieci niż na przykład w gminie Kawęczyn, czy dwukrotnie więcej niż w Przykonie. Mam na myśli ciężar odpadów – mówił Wójt. – Niejednokrotnie mieszkańcy wyrzucają odpady, które nie powinny się znaleźć w odpadach komunalnych. A to kawałek gruzu, a to ziemię. Odpady idą do spalarni, ale czy piach da się spalić?

Projekt poddany pod głosowanie przeszedł 12 głosami „za”, przy 2 wstrzymujących się. Głosów „przeciw” nie było. Podwyżka wejdzie w życie od 1 lipca.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w...

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w Słodkowie....

26 wrz.
Wspólnie świętowali mieszkańcy miasta i gminy!...

Wspólnie świętowali mieszkańcy miasta i gminy!...

29 sierp.
Gmina Turek. Nowe dyrektorki w szkołach w...

Gmina Turek. Nowe dyrektorki w szkołach w Chlebowie,...

10 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama