niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Mundurowi z Kaczek już po ślubowaniu. Od września rusza Oddział Przygotowania Wojskowego

Mundurowi z Kaczek już po ślubowaniu. Od września rusza Oddział Przygotowania Wojskowego - fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich 

-Klasy mundurowe w Zespole Szkół Rolniczych to duma naszej szkoły – podkreślała w swoim przemówieniu dyrektor ZSR CKP w Kaczkach Średnich, Elżbieta Karwacka. W środę, 8 czerwca, uczniowie trzech roczników klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie, które dotychczas uniemożliwiały ograniczenia pandemiczne.

Uroczystość ślubowania dawnym zwyczajem rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Kaczkach, podczas której ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na fakt, że patronem tego dnia jest święta Jadwiga, która była szczególnie wrażliwa na losy drugiego człowieka, niosąc pomoc potrzebującym. Dlatego to święto dobrze wpasowuje się w ślubowanie uczniów, którzy podjęli trud nauki w klasach mundurowych. Służba bowiem wpisuje się w charakter pracy policjanta, strażaka czy wojskowego.

reklama

Podczas uroczystości, obecny na niej Michał Grzelak, komendant KPP w Turku Michał Grzelak, składając życzenia uczniom podkreślił, że wielu absolwentów szkoły pracuje już w turkowskiej policji i na terenie Wielkopolski. Życzenia kadetom złożył także prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich Na Rzecz Rozwoju Szkoły i Środowiska Lokalnego Jerzy Zygmunt. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli także przedstawiciele władz samorządowych: wójt Karol Mikołajczyk i naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Turku Sławomir Kosobudzki, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koninie ppłk mgr inż. Adam Nawrocki, kpt. Jacek Ekiert z Państwowej Straży Pożarnej w Turku, ppor. Robert Maas z WCR oraz sąsiedzi z Domu dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach, których reprezentowała, pełniąca obowiązki dyrektora placówki Justyna Jasak. Pojawiła się również Anna Wronowska ze Związku Sybiraków.
Korzystając z okazji, dyrektor Elżbieta Karwacka ogłosiła, że kierowana przez nią placówka otrzymała zezwolenie na otwarcie Oddziału Przygotowania Wojskowego. - Zachęcam do składania podań o przyjęcie do tej elitarnej klasy, w której uczniowie będą kształcić się we współpracy z Wojskiem Polskim – mówiła. W oddziale realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych w części teoretycznej oraz, w części praktycznej, przez patronacką jednostkę wojskową. Szkolenie ma kończyć 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich2
fot.: ZSR CKP w Kaczkach Średnich3

Podobne artykuły

Podróże kształcą. Wrześniowe wycieczki uczniów...

Podróże kształcą. Wrześniowe wycieczki uczniów z ZSR...

26 wrz.
Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.
W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem....

W Kaczkach za mundurem uczniowie pójdą sznurem. W...

31 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama