środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Do trzech razy sztuka. Jak burmistrz Gebler uciekł przed inflacją

Do trzech razy sztuka. Jak burmistrz Gebler uciekł przed inflacją - zdj. ilustracyjne/pixabay
zdj. ilustracyjne/pixabay 

Trzykrotnie ogłoszony tej wiosny przetarg na wywóz odpadów komunalnych przyniósł zaskakujące rezultaty. Cenę wywozu odpadów w gminie Dobra udało się zbić z 68 tysięcy miesięcznie do zaledwie 37,3 tysiąca. Czy wiąże się to z realnymi obniżkami stawek śmieciowych dla mieszkańców gminy?

Jak do tego doszło? Zdaniem burmistrza Tadeusza Geblera, do uzyskania niższej stawki za wywóz odpadów przyczyniło się zapewne pojawienie się konkurencji (do tej pory obsługująca gminę firma Eko-Gab była jedyną przystępującą do postępowania), wydłużenie czasu trwania usługi (z wcześniejszych 12 do 18 miesięcy) oraz wyodrębnienie z usługi kosztów dostarczania i użytkowania koszy na śmieci dla mieszkańców.

reklama

Gmina Dobra ogłosiła przetarg na zakup używanych koszy na zmieszane odpady komunalne oraz popiół. Pojemniki w trzech wielkościach (120l, 240l i 1100l), zostaną rozdysponowane według zadeklarowanej liczby mieszkańców poszczególnych gospodarstw domowych. Od 1 lipca 2022 roku, mieszkańcy będą korzystać z pojemników na odpady, dostarczonych w ubiegłym tygodniu przez firmę ze Szczecina. Pojemniki będą do odbioru na wsiach u sołtysów. Mieszkańcy Dobrej odbiorą je w Zakładzie Gospodarki Komunalnej przy ul. Łąkowej 4 w godzinach 7.00-17.00. Po 30 czerwca nastąpi wygaśnięciu dotychczasowej umowy, kosze należące do firmy Eko-Gab należy przygotować do zwrotu.

Trzeci przetarg na wywóz odpadów komunalnych, rozstrzygnięty w maju, do którego przystąpiły dwie firmy – obsługująca obecnie gminę Eko-Gab (670 tysięcy złotych) i Wywóz Nieczystości oraz Przewóz Ładunków Wiesław Strach z Częstochowy (703 tysiące złotych), pozwolił na znaczne obniżenie miesięcznych kosztów odbioru śmieci z 68 tysięcy do 37 miesięcznie. Do tego trzeba jeszcze oczywiście doliczyć koszt utylizacji odpadów w Prażuchach, a to w tej chwili wydatek rzędu 489 tysięcy rocznie. Czy wobec tego mieszkańcy miasta i gminy Dobra mogą liczyć na niższe stawki śmieciowe? Burmistrz Gebler jest ostrożny w swoich prognozach. – Jeśli już to od początku nowego roku. Ale zobaczymy jeszcze jak to będzie. Samo rozesłanie zawiadomień do mieszkańców to też koszt około 15 tysięcy złotych. No i trzeba poczekać czy koszty utylizacji nie wzrosną – mówi.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Druhowie dostali zestawy ratownictwa drogowego....

Druhowie dostali zestawy ratownictwa drogowego....

1 grudz.
Najważniejsza była dobra zabawa. Dzieciaki...

Najważniejsza była dobra zabawa. Dzieciaki zagrały o...

15 list.
Nowe szaty remizy w Miłkowicach! Strażackie...

Nowe szaty remizy w Miłkowicach! Strażackie święto w...

24 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama