sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Jest plan na przyszłość. Młodzież z powiatu tureckiego idzie w OZE

Jest plan na przyszłość. Młodzież z powiatu tureckiego idzie w OZE - fot.: Starostwo Powiatowe w Turku
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tureckiego będą bliżej poznawać odnawialne źródła energii, działające na terenie gminy Przykona. Energa Green Development (EGD), Energa Wytwarzanie (EWY) oraz powiat turecki podpisały właśnie list intencyjny, dotyczący współpracy w tym zakresie. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich.

Współpraca obejmie uczniów trzech szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tureckiego oraz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku. W jej ramach uczniowie będą nie tylko wyjeżdżać na budowane przez EGD obiekty energetyki odnawialnej, ale także odbywać praktyki na aktywach zarządzanych przez EWY. Strony będą też współpracować na rzecz zwiększania kompetencji samych nauczycieli przedmiotów zawodowych, z wykorzystaniem zarówno technologii, jak i wiedzy pracowników zaangażowanych spółek.

reklama

Wszystko to ma służyć działaniu na rzecz zapewnienia sobie w przyszłości młodych, wykwalifikowanych kadr. – W powiecie tureckim leży gm. Przykona, wobec której Grupa Energa ma duże plany inwestycyjne. To tam znajdują się tereny zrekultywowane po odkrywce węgla brunatnego. Dostrzegamy wielki potencjał dla rozwoju OZE i pozyskiwania czystej, zielonej energii na tych terenach – mówił Szymon Wojnicki, Prezes Zarządu EGD. Już od dwóch lat w Przykonie działa farma wiatrowa, a trzy kolejne projekty fotowoltaiczne, w tym finalizowana już farma PV Gryf, są na różnych etapach realizacji.

Grupa Energa postrzega się jako ważny element przyszłości powiatu tureckiego, chcemy aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu. Nie tylko poprzez budowę kolejnych aktywów, ale także poprzez wspieranie lokalnej społeczności. Powiat turecki oraz gmina Przykona stanowią wzór współpracy samorządów z biznesem, czego dowodem są nie tylko oddawane do eksploatacji kolejne inwestycje, ale również nowe inicjatywy, które na bieżąco omawiamy z lokalnymi władzami – mówił Wojnicki. Potencjał źródeł odnawialnych podkreślała też Wiceprezeska Zarządu EWY Polska, Romualda Gałęzewska.Transformacja musi przebiegać w sposób bezpieczny, do tego zaś wśród wielu innych czynników niezbędna jest wykwalifikowana kadra. Dlatego dla naszej branży istotne jest, że przyuczanie do energetyki odnawialnej odbywa się już nie tylko na studiach wyższych, ale także w szkołach ponadpodstawowych i zawodowych. Zapewnienie energetyce dopływu świeżej krwi jest istotne dla wszystkich, więc każda inicjatywa wspierająca edukację młodzieży w tym zakresie jest niesamowicie wartościowa – mówiła na uroczystości podpisania listu intencyjnego.

- Zawsze wspieramy możliwości rozwoju młodzieży w naszych szkołach – dodał starosta Dariusz Kałużny. – Cieszymy się, że do szacownego grona partnerów dla naszych szkół, czyli ZSR CKP w Kaczkach Średnich, I LO w Turku, ZST w Turku oraz ZPEW w Turku, dołączają Energa Green Development oraz Energa Wytwarzanie. Liczymy na owocną współpracę w ramach podnoszenia kompetencji w tych jakże ważnych i przyszłościowych branżach, związanych z produkcją zielonej energii.

W ramach uzgodnień pomiędzy stronami już w dniu podpisania listu intencyjnego na teren finalizowanej budowy farmy fotowoltaicznej PV Gryf udała się zorganizowana wycieczka uczniów. Wychowankowie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich z klas Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej mieli okazję z bliska przyjrzeć się źródłom odnawialnym Grupy Energa i porozmawiać z pracującymi nad realizacją projektu ekspertami.
 

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku2
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku3
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku4
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku5
Podobne artykuły
Ruszyły matury. Egzamin w powiecie tureckim...

Ruszyły matury. Egzamin w powiecie tureckim zdaje 508 uczniów

7 maj.
Malanów:  Przy oczyszczalni ścieków...

Malanów: Przy oczyszczalni ścieków powstanie instalacja fotowoltaiczna

20 kw.
Powiat Turecki inwestuje w efektywność...

Powiat Turecki inwestuje w efektywność energetyczną i ogranicza koszty

29 mrz.
Będzie większa współpraca między firmą a...

Będzie większa współpraca między firmą a powiatem. Starosta po...

1 lt.
Mistrzowsko rozpoczęli przedświąteczny...

Mistrzowsko rozpoczęli przedświąteczny tydzień! Uczniowie ZST...

22-12-2023
Piękne stoły i pyszne ciasta! Świąteczne...

Piękne stoły i pyszne ciasta! Świąteczne inspiracje z ZST w Turku

14-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama